Funt brytyjski, inaczej funt szterling jest walutą Zjednoczonego Królestwa. 1 funt brytyjski dzieli się na 100 pensów. Banknoty posiadają następujące nominały: £5, £10, £20 i £50, a monety, nie licząc serii okolicznościowych i kolekcjonerskich w kolejności: 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1, £2 i £5 (mała ilość w obiegu).
Symbol, oznaczenie, znak funta brytyjskiego wygląda jak pisana duża polska litera Ł, czyli tak: £. Międzynarodowy trzyliterowy kod (ISO 4217) funta to GBP. Bardziej potocznie funt znany jest jako "quid", banknot 5-funtowy to "fiver" (piątka), a banknot 10-funtowy to "tenner" (dycha). Pens - brytyjski odpowiednik grosza, drobna moneta - skrótowo zapisywany jest symbolem małej litery "p". Często można usłyszeć jak Brytyjczycy zamiast pens mówią "pi", na przykład 20 pi (20p) zamiast 20 pence (20 pensów).
Do dnia 15.02.1971 funt dzielił się na 240 pensów (symbolizowanych literą „d” od słowa denar), lub na 20 szylingów (skrót „l“, lub „s“ od solid). Od tej daty system podziału funta na 20 szylingów i jednego szylinga na 12 pensów zmieniono na europejski system podziału waluty - dziesiątkowy. W wyniku tego, jeden funt szterling dzieli się teraz na 100 pensów. Po przejściu na system dziesiątkowy pens początkowo nazywany był nowym pensem ze względu na inną wartość w porównaniu do starego pensa.
Pełna, oficjalna nazwa funt szterling (ang. Pound Sterling) jest stosowana głównie w kontekstach formalnych, a także, gdy jest to konieczne w celu odróżnienia waluty Wielkiej Brytanii od innych walut o tej samej nazwie. W innych wypadkach zwykle używany jest termin funt. Często waluta brytyjska nazywana jest w skrócie po prostu szterling, zwłaszcza na rynkach finansowych, ale nie wtedy, gdy odnosi się do konkretnych kwot; np. poprawnie jest gdy powiemy "Karta jest akceptowana w szterlingach", ale nie gdy powiemy "To kosztuje pięć szterlingów". Czasami też stosuje się skróty "ster" lub "STG". Termin funt brytyjski (ang. British Pound) jest powszechnie stosowany w mniej formalnych sytuacjach, choć nie jest to oficjalna nazwa waluty. Inne, stosowane zamiennie nazwy dla funta to: Quid, Cable, Nicker. Bankiem centralnym Zjednoczonego Królestwa jest Bank Anglii (ang. Bank of England), który jest emitentem brytyjskiego pieniądza. Waluty Wysp Falklandzkich, Gibraltaru i Wyspy Świętej Heleny są sztywno powiązane z brytyjskim szterlingiem w stosunku 1:1.
Jak wyglądają angielskie monety?
Kliknij aby powiększyć:
Na zdjęciu monety brytyjskie - obecnie w obiegu, od lewej: 1 pens (1 penny), 2 pensy (2 pence), 5 pensów (5 pence), 10 pensów (10 pence), 20 pensów (20 pence), 50 pensów (50 pence), stary 1 funt (1 pound) (ważny do 15 października 2017 r.), 2 funty (2 pounds).
Nowa moneta jednofuntowa. Nowy 1 funt
Kliknij zdjęcie, aby powiększyć:
Nowa moneta jednofuntowa (one pound coin) została wprowadzona do obiegu w dniu 28.03.2017 r. Zastąpiła ona dotychczasową monetę o tym nominale, która była ważna do 15 października 2017 r., kiedy to przestała być prawnym środkiem płatniczym.
Od starej, okrągłej monety jednofuntowej odróżnia się kształtem - nowy 1 funt został zaprojektowany w kształcie dwunastokąta (12 równych boków). Ponadto nowa moneta jest wykonana z dwóch metali. Pierścień zewnętrzny jest koloru złotego (nikiel-mosiądz), a część wewnętrzna jest koloru srebrnego (niklowany stop metali).
Wymiary nowej monety jednofuntowej też się różnią. 12-boczna jednofuntówka jest cieńsza (2,8mm), lżejsza (8,75g) i nieco większa (max 23,43mm) od starszej wersji monety tego nominału. Posiada szereg zabezpieczeń utrudniających podrobienie, m.in. ma element podobny do hologramu, który zmienia się z symbolu "£" na cyfrę "1", gdy na monetę patrzymy z różnych kątów. Więcej szczegółów na stronie The Royal Mint.
Brytyjskie monety (bilon) - różne wydania
ZDJĘCIA różnych wydań poszczególnych MONET BRYTYJSKICH można znaleźć POD TYM LINKIEM - poczynając od strony przedstawiającej 1 pens i przechodząc do kolejnych stron pokazujących kolejne monety.
Zabezpieczenia i oryginalność banknotów brytyjskich
Dokładne informacje na temat zabezpieczeń i oryginalności brytyjskich banknotów znajdziesz w tym dokumencie PDF ze strony internetowej Banku Anglii.
Odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące banknotów brytyjskich w języku angielskim znajdziesz na stronie Bank of England..