Pierwszy frank wsieci nie został wcale wymieniony w kantorze internetowym. To miedzy sobą internauci wymieni tę walutę. Umożliwił im to dokładnie sześć lat temu serwis Walutomat, który był pierwszą internatową giełdą walut na świecie.

Dziś rynek wymiany walut w Polsce szacowany jest na około 30 mld zł rocznie. Z roku na rok obroty platform wymiany walut oraz kantorów internetowych rosną nawet o kilkadziesiąt procent. W samym Walutomacie od początku istnienia wymieniono już walutę o wartości 23 miliardów złotych, a tylko w 2014 r - 6,2 mld zł.

-Niedawno zarejestrował się u nas 170 000 klient. To świadczy nie tylko o zaufaniu do firmy, ale przede wszystkim o potrzebie, jaka cięgle funkcjonuje na rynku, mianowicie: taniej i szybkiej wymiany waluty- mówi Łukasz Olek z zarządu Currency One, spółki, która jest operatorem Walutomatu.

Serwis, powstały w listopadzie 2009 r. był odpowiedzią na wysokie spready bankowe i kantorowe. Pomysł Tomasza Dudziaka, by stworzyć platformę, która umożliwi wymianę waluty pomiędzy internautami, okazał się strzałem w dziesiątkę. Serwis nie ustala kursów, czy spreadów - pozostawia to użytkownikom. Pobiera od transakcji tylko niewielką prowizję. Co ciekawe, "ojciec" Walutomatu był także współtwórcą innej ekomersowej potęgi - Allegro.

Dziś rynek wymiany walut w Polsce szacowany jest na około 30 mld zł rocznie.
Choć w ostatnim czasie banki obniżyły spready, wymiana walut w sieci wciąż jest konkurencyjna i notuje wzrosty obrotów. W ciągu 6 lat klienci Walutomatu zaoszczędzili 750 mln zł w porównaniu do kursów bankowych, średnio 140 zł na jednej transakcji. Nie są to tylko kredytobiorcy frankowi, ale przede wszystkim przedsiębiorcy, i to obracający niemałymi sumami. Największe jednorazowe zlecenie w serwisie wynosiło 12,5 mln zł. Średnia transakcja to ponad 4 400 zł.

Walutomat był pierwszą w Polsce i na świecie giełdą walutową w sieci. Dopiero w kwietniu 2010 r. powstał kolejny serwis, tym razem pierwszy kantor internetowy - Internetowykantor.pl. Wspólnie obie te platformy należą do spółki Currency One, która ma 370 000 klientów w Polsce i Czechach, a jej roczne obroty wynoszą ponad 10, 4 mld zł.

źródło: Currency One