Dwa i pół miliona funtów ukradli złodzieje w przeprowadzonym w ostatni weekend internetowym ataku na rachunki bieżące w Tesco Banku. Z kont 9 tysięcy klientów znikły niezbyt duże kwoty, w granicach kilkuset funtów, a straty samego banku też nie są zbyt znaczące. Jednakże skala hakerskiego ataku – jednorazowo na tak wielką liczbę osób - nie ma precedensu i wszystkie brytyjskie instytucje związane z sieciowym bezpieczeństwem są teraz zajęte analizowaniem tego przypadku i szukaniem sposobów zapobiegania interenetowej przestępczości w przyszłości.

Pracownicy Tesco Banku w sobotni wieczór zauważyli podejrzane działania na wielu kontach swoich klientów i w związku z tym wysyłali do nich SMSy z ostrzeżeniami o kradzieżach. Już w poniedziałek bank zrefundował poszkodowanym straty, a we wtorek przywrócił – zawieszone wcześniej – płatności online. Większą szkodą właścicielowi banku, koncernowi Tesco PLC, wyrządził spadek wartości jego akcji o 3% w poniedziałek rano, aby później ograniczyć się do 1,1%.

Handlowy gigant wkracza do sektora bankowego

Koncern Tesco PLC jest gigantem na mapie gospodarczej UK, gdzie posiada ponad 28% rynku detalicznej sprzedaży żywności, tj. więcej niż wszystkie inne sieci razem wzięte. A także na mapie świata jako znajdujący się w pierwszej piątce największych sieci supermarketów z blisko siedmioma tysiącami supermarketów w 12 krajach świata, które łącznie zatrudniają 476 tysięcy ludzi. Jednakże w sektorze bankowym Tesco jest od stosunkowo niedawna i posiada w Wielkiej Brytanii tylko dwuprocentowy udział w rachunkach bieżących. Tesco Bank został utworzony w 1997 r. jako joint venture Tesco PLC z Royal Bank of Scotland, ale od 2008 r. jest już wyłącznie własnością Tesco.

Cyberatak na Tesco BankPosiadający blisko osiem milionów klientów bank dopiero od połowy 2014 r. do wachlarza swych produktów (kredyty, karty kredytowe, ubezpieczenia, wymiana walut) dołączył ofertę rachunków bieżących włączając się tym samym do konkurencji z „wielką czwórką” - Lloyds Banking Group, HSBC, Royal Bank of Scotland and Barclays. Kiedy inne banki obniżają oprocentowania na rachunkach bieżących Tesco Bank zaoferował 3% od salda 3000 funtów. Obecnie posiadaczami rachunków bieżących w Tesco Bank jest 136 tysięcy osób. Tesco Bank nie posiada fizycznych oddziałów obsługi klienta jak tradycyjne banki lecz cała działalność odbywa się online.[...] Czytaj całość

Cały artykuł na stronie ENGLAND.PL