Wrócić do kraju z oszczędnościami i rozpocząć nowy etap w życiu? Czy może zostać na Wyspach? Na przestrzeni minionych lat wartość brytyjskiej waluty w stosunku do złotówki znacząco wzrosła a w ostatnim okresie jest to odczuwalne najwyraźniej. Dla wielu Polaków zarabiających w W. Brytanii pieniądze nastał czas decyzji.

Skąd tak duża zmiana?

Czynników, które wpłynęły na tak drogiego szterlinga jest wiele. Spośród najważniejszych wymienić można m.in.: pozytywne wyniki brytyjskiej gospodarki, wzrost zatrudnienia i dynamicznie rosnące PKB . Wpływ ma również nie najlepsza kondycja naszego polskiego złotego. Mało stabilne dane ekonomiczne, deflacja i ponownie wzrastające bezrobocie, jak również ciągle trwający konflikt zbrojny Rosja - Ukraina za naszą wschodnią granicą. Nie bez znaczenia pozostaje także wzrost ceny franka co spowodowało wzmożone zainteresowanie inwestorów innymi walutami m.in. stabilnym i mocnym funtem.

Kurs funta a wybory polityczne

Wybory prezydenckie czy parlamentarne w danym kraju to jeden z czynników tzw. politycznych, który ma znaczący wpływ na notowania rodzimej waluty. Mamy świeżo za sobą wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii i prezydenckie w Polsce, przed nami jeszcze jesienne wybory parlamentarne w Polsce, a za dwa lata referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. W obliczu tego ostatniego Szkocja już zapowiada że doprowadzi do kolejnego referendum niepodległościowego, jeśli Wielka Brytania będzie dążyła do wyjścia z Unii Europejskiej. Wszystkie te wydarzenia i związane z nimi spekulacje będą niewątpliwie wpływały tak na kurs krajowego pieniądza względem głównych walut świata, jak i wzajemnej relacji funta szterlinga do polskiego złotego. Zatem nie spodziewajmy się stabilizacji w dłuższym terminie.

Czy obecne wzmocnienie wartości funta wpłynęło na podejmowane przez polską społeczność decyzje?

Analizy England.pl, lidera darmowych przelewów pieniężnych pomiędzy Polską a W. Brytanią wykazują, że od momentu kiedy funt zaczął drożeć, znacznie zwiększyła się ilość przelewów wykonywanych z W. Brytanii do Polski. To prawda, że główną pobudką jest bez wątpienia najkorzystniejszy od lat przelicznik. Wielu klientów którzy wysyłali do tej pory wyłącznie niewielkie sumy w celu wsparcia rodziny czy spłaty comiesięcznych zobowiązań wszczęło działania których wynikiem są nierzadko kilkukrotnie wyższe transfery od wykonywanych standardowo.

Dobra cena funta to mobilizacja do działania dla wielu Polaków zarabiających w Anglii. Odkładane dotąd decyzje np. o zakupie upragnionego mieszkania, szybszej spłaty zaciągniętego w ojczyźnie długu czy ulokowania pieniędzy we własny biznes w Polsce nabierają realnego kształtu.

Cel - wymiana funta na złotówkę po atrakcyjnym kursie i inwestycja w Polsce.

Polska społeczność w Anglii korzysta na umocnieniu funta do złotego i podejmuje szereg czynności m.in.:

  • likwidacja lokaty oszczędnościowej w brytyskim banku
  • zaciągnięcie pożyczki w angielskim banku
  • rozpoczęcie regularnego zasilania rachunku oszczędnościowego w Polsce
  • przesłanie wszystkich oszczędności z Anglii do Polski
  • a nawet sprzedaż mieszkanie w Anglii

Wszyscy lubimy wzrosty to dlatego wysoki kurs funta motywuje do działania. Ale nie każdego ...

Nierzadko klienci korzystający z infolinii England.pl dopytują się jaka jest szansa, że kurs funta w najbliższym czasie stanieje. Za pośrednictwem serwisu można wysłać pieniądze również z Polski do Anglii dlatego i takie pytania są dziś na porządku dziennym. Osoby które zamierzały przewalutować większe kwoty złotówek na funty (np. ze sprzedaży nieruchomości w Polsce) są pierwszymi którzy wypatrują spadku ceny funta. Ale nie tylko. Oprócz osób prywatnych ucierpiały firmy. W sektor handlu uderza najbardziej drogi funt. Pomimo indywidualnego podjeścia i możliwości zaoferowania najlepszej ceny funta, dla wielu kontrahentów import z Anglii stał się poprostu za drogi i mniej opłacalny niż przed rokiem. Dla przykładu – Pan Karol, hurtowo sprowadzający z W. Brytanii części samochodowe, coraz rzadziej dokonuje już zakupu towaru na Wyspach. Jak sam nam tłumaczy, przy takiej relacji funta do złotówki powoli przestaje mu się to opłacać, gdyż import towaru z W. Brytanii wiąże się z większym nakładem finansowym niż pierwotnie założył.

Jedno jest pewne, niezależnie od tego co mówią prognozy każdy sam musi podjąć ryzyko co i kiedy zrobić z funtem jak i gdzie żyć. A kiedy w grę wchodzą wydatki i zobowiązania z którymi nie można czekać pozostaje nam tylko cieszyć się lub płakać.

źródło: England.pl