Podrobione banknoty dwudziestofuntowe rozpoznano w jednym ze sklepów w szkockiej miejscowości Barrhead. Jak wynika ze zdjęcia ze strony internetowej lokalnego dziennika chodzi o podróbki banknotów emitowanych przez jeden ze szkockich banków -  Bank of Scotland.

Lokalna policja prosi mieszkańców o sprawdzanie posiadanych banknotów, zwracając uwagę na specjalne znaki zabezpieczające na banknotach lub ich brak. W przypadku braku pewności co do autentyczności banknotów należy udać się do najbliższej placówki bankowej gdzie pracownicy posiadają wiedzę i odpowiednie narzędzia do spawdzenia autentyczności banknotów.

podrobione 20 funtów

Jak powiedział inspektor lokalnej policji Alan Dickson, banknoty są na tyle dobrze podrobione że bardzo trudno jest je odróżnić na pierwszy rzut oka od autentycznych 20-funtówek dodając, że techniki i technologie kopiowania są coraz bardziej zaawansowane i staje się coraz trudniejsze szybkie wykrycie fałszerstwa.

Podrobionym banknotom często brakuje funkcji zabezpieczeń, takich jak metalowy pasek biegnący przez całą wysokość banknotu, hologramy, oznaczenia, które można zobaczyć tylko w świetle ultrafioletowym. Szkocka organizacja bankowa The Committee of Scottish Bankers publikuje zalecenia dotyczące kontroli gotówki i zapoznaje ze wszystkimi zabezpieczeniami oryginalnych banknotów.

Więcej o zabezpieczeniach szkockich funtów można znaleźć na stronach The Committee of Scottish Bankers.

Bezpośredni link do prezentacji zabezpieczeń banknotu 20 funtowego Bank of Scotland.