Pierwsze plastikowe banknoty w Wielkiej Brytanii wprowadza na terenie Szkocji do obiegu Clydesdale Bank. Okazja do wprowadzenia nowego banknotu to 125 rocznica otwarcia Forth Bridge – mostu kolejowego we wschodniej Szkocji.

Dwa miliony nowych banknotów o nominale 5 funtów, które wchodzą do obiegu wykonanych jest w całości ze sztucznego tworzywa - polimeru. Są bardziej trwałe niż ich papierowe wersje. Szacuje się że żywotność takich banknotów jest dwa i pół raza dłuższa.

Na rewersie banknotu znajduje się wizerunek Forth Bridge, natomiast na awersie widnieje twarz szkockiego inżyniera Sir William Arrola, konstruktora mostu.

Sir William Arrol (1839-1913) jest uznawany za jednego z najbardziej kreatywnych szkockich inżynierów. Wychowany w Glasgow, opracował metody pracy i techniki, które są stosowane do dziś i jest odpowiedzialny za trzy z najbardziej znanych mostów na świecie - Forth Rail Bridge, Tay Rail Bridge i słynny londyński Tower Bridge.

Polimerowe banknoty są nieco mniejsze od dotychczasowych papierowych, ale Clydesdale Bank - który jest jednym z trzech banków w Szkocji upoważnionych do emitowania banknotów - informuje, że bez problemu będą mogły być stosowane w obecnych bankomatach.

Szkockie 5 funtów z polimeru

Nowe banknoty wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia, aby były trudniejsze do podrobienia, na przykład przezroczyste okienko, które zmienia kolor pod różnymi kontami patrzenia. Więcej na ten temat tutaj: http://www.cbonline.co.uk/we-care-about-here/polymer/new-note-features/

W ponad 20 krajach używane są banknoty polimerowe. Są to między innymi Meksyk, Singapur, Kanada i Australia, która wprowadziła je już w 1988 roku.

W grudniu, Bank Anglii ogłosił, że planuje wyemitować własne plastikowe funty w 2016 roku. Będą to także banknoty 5 funtowe ale z wizerunkiem Sir Winstona Churchilla na odwrocie, natomiast banknoty 10 funtowe z wizerunkiem Jane Austen zostaną wprowadzone rok później.

Na razie tylko 5 funtowe i 10 funtowe banknoty zostaną wydrukowane na plastiku w Anglii - nie została jeszcze podjęta decyzja, czy banknoty £ 20 i £ 50 czeka ta sama ewolucja.

Nowa moneta - 2 funty z twarzą Polki

Brytyjska mennica ogłosiła, że w tym roku do obiegu trafi nowa moneta o nominale 2 funtów. Oprócz tradycyjnego wizerunku królowej Elżbiety II na monetach pojawi się też Britannia, której twarz będzie wzorowana na wizerunki polskiej imigrantki Doroty Rapacz. Britannia to damska personifikacja Wielkiej Brytanii, która jest symbolem brytyjskiej tożsamości narodowej.

Brytania z twarzą Polki

Okazuje się że Brytania na nowej monecie będzie miała twarz Polki. Twórca projektu, rzeźbiarz Antony Dufort, przyznaje, że inspirował się urodą żony, Doroty Rapacz. Jak podaje "Daily Mail" Polka urodziła się w Lubieniu, studiowała w Warszawie, a w 2001 roku wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Swojego męża, autora nowej monety, poznała pracując w odlewni brązu.

“To możliwe, że nowy portret jest wzorowany na mojej żonie” - przyznał 66-letni Dufort. “Musiałem długo zastanawiać się nad tym, jak stworzyć wizerunek silnej, młodej kobiety, który będzie zarazem nośnikiem tradycyjnych wartości”.

Mennica Królewska przywróci Britannię po sześciu latach. Obecnie zdobi rewers 50 pensów. Moneta ma trafić do obiegu jeszcze w tym roku.

Nowy 1 funt w innym kształcie

Moneta 1 funt 2017W 2017 roku do obiegu ma trafić nowa moneta jednofuntowa. Rewers monety został zaprojektowany przez 15-letniego mieszkańca Anglii Davida Pearce'a, którego projekt zwyciężył w konkursie pod patronatem kanclerza skarbu. Nastolatek pokonał blisko 6 000 osób.

Zwycięski projekt przedstawia rośliny będące symbolami czterech krajów należących do Zjednoczonego Królestwa. Por, oset, koniczyna oraz róża osadzone są w królewskiej koronie

Pearce otrzymał gratulacje od ministra finansów, który podkreślił, że wybrany projekt będzie oglądany przez miliony ludzi w najbliższych latach, co jest nie lada zaszczytem.

Nowa moneta będzie miała inny kształt niż ta, którą znamy obecnie – dwunastokątny obwód. Brytyjska mennica wróciła do wzoru, który był używany w Wielkiej Brytanii do 1971 roku.

Moneta zastąpi dotychczasowe jednofuntófki, gdyż zachodzi obawa, że obecny kształt ułatwia jej podrabianie. Specjaliści szacują, że około 3-6% monet o nominale 1 funta, którymi posługują się Brytyjczycy na co dzień, to fałszywki. Przynosi to państwu straty rzędu 45 milionów funtów rocznie. Nowa jednofuntówka będzie jedną z najlepiej zabezpieczonych monet na świecie. Zrobiona zostanie z dwóch rodzajów metalu, o dwóch różnych kolorach.