Nowe plastikowe 10 funtów wchodzi do obiegu

ten 10 pound note

14-go września wchodzi do obiegu w Wielkiej Brytanii nowy banknot o nominale 10 funtów z wizerunkiem dziewiętnastowiecznej angielskiej pisarki Jane Austen. Ponieważ jest on wykonany z polimeru będzie bardziej wytrzymały, odporniejszy na zabrudzenia i trudniejszy do podrobienia od papierowej wersji obecnie używanej dziesięciofuntówki. Dołączy on do pięciofuntówki z Winstonem Churchillem z nowej polimerowej serii banknotów Banku Anglii.

Kolejnym banknotem z tej serii ma być polimerowa dwudziestofuntówka z wizerunkiem angielskiego malarza pejzażysty J.M.W Turnera (Joseph Mallord William Turner), której emisje planuje się na 2020 rok. Polimerowe banknoty są obecnie używane w ponad 30 krajach na świecie, między innymi w Australii, Kanadzie czy Meksyku.

Nowy banknot 10 funtów posiada zaawansowane funkcje zabezpieczające, które sprawiają, że jest bardzo trudny do podrobienia. Więcej na temat tych zabezpieczeń można przeczytać na stronie internetowej Bank of England. Jeżeli chodzi o wytrzymałość to oczekuje się, że będzie on trwalszy przynajmniej dwa i pół raza w porównaniu do obecnych papierowych 10 funtów. W sumie powinien wytrzymać około 5 lat pozostając jednocześnie w lepszej kondycji w codziennym użyciu.

Zobacz:  Zapłata powyżej 15 000 zł gotówką - konsekwencje podatkowe CIT i VAT

Nową cechą tego polimerowego pieniądza jest seria wypustek – wypukłych kropek w lewym górnym rogu banknotu ułatwiających identyfikacje osobom niewidomym i niedowidzącym. Pomysł został opracowany we współpracy z The Royal National Institute of Blind People. Jest to uzupełnienie elementów już wcześniej włączonych do banknotów Banku Anglii, takich jak; różne wymiary dla każdego nominału, wytłuszczone cyfry, wypukłe nadruki i różne palety kolorów. Polimerowe 20 funtów również będzie miało element dotykowej identyfikacji w postaci wypukłych kropek, ale z innym wzorem, natomiast polimerowe 5 funtów będzie rozpoznawalny jako jedyny banknot z tej serii bez takiego elementu.

Nowa plastikowa dycha (new plastic tenner) jest mniejsza od dotychczasowej papierowej wersji tego nominału – wymiary polimeru to 132mm x 69mm, podczas gdy papierowy banknot z Karolem Darwinem mierzy 142mm x 75mm. Poniżej porównanie obu banknotów.

Zobacz:  Przelewy międzynarodowe - rośnie liczba zagranicznych transakcji
Nowe i stare 10 funtów

Na odwrocie banknotu znajduje się portret Jane Austen – szkic narysowany przez siostrę pisarki Cassandrę Austen w 1810 roku. W tle portretu pisarki jest postać Elizabeth Bennet, bohaterki powieści „Duma i uprzedzenie” oraz Godmersham Park House posiadłość należąca do brata Jane Austen, gdzie pisarka była regularnym gościem w latach 1798-1813.

Jane Austen na odwrocie nowego plastikowego banknotu.
Nowy plastikowy banknot 10 funtów z wypustkami dla niewidomych.

„Duma i uprzedzenie” to najbardziej znana powieść Jane Austen – trafne obserwacje psychologiczne, humor i wątki romansowe sprawiły, że książka cieszy się wielką popularnością także współcześnie. W plebiscycie BBC z 2003 roku na ulubioną książkę brytyjskiego czytelnika (UK’s Best-Loved Book) „Duma i uprzedzenie” zajęła drugie miejsce, zaraz po „Władcy Pierścieni”.

W lipcu tego roku miały miejsce obchody 200. rocznicy śmierci pisarki. Austen została pochowana w katedrze w Winchester w 1817 roku.

Zobacz:  Będzie rosła liczba zagrożonych kredytów - to może oznaczać wzrost liczby upadłości konsumenckich

Papierowe £10 zostanie ostatecznie wycofane z obiegu wiosną 2018 roku. Dokładna data zostanie podana do publicznej wiadomości najpóźniej 3 miesiące przed datą wycofania.