Wielu przedsiębiorców rozpoczynających własny biznes z małą sumą pieniędzy marzy by przekształcić go w wielomilionowy interes. Przecież każda firma musi od czegoś zacząć.
Jeśli szukasz inspiracji, istnieje wielu brytyjskich przedsiębiorców, którzy zbudowali swoje imperia zaczynając od stosunkowo małych pieniędzy.

Zgodnie z listą Top 25 sporządzoną przez Start Up Loans - specjalny program rządowy, zapewniający doradztwo, kredyty biznesowe i wsparcie dla początkujących firm – na szczycie rankingu znajduje się Sir Philip Green, który rozpoczynał swój biznes z £ 20,000 sprowadzając dżinsy z Dalekiego Wschodu dla londyńskich sklepów. Dziś jego majątek szacowany jest na £ 3.88 mld jako właściciela Arcadia Group, do której należą znane sieci sklepów, takich jak Burton, Miss Selfridge i oczywiście Topshop.

W pierwszej trójce jest Mike Ashley, właściciel Sports Direct, który rozpoczynał z £ 10,000 i Sir Richard Branson, założyciel Virgin Group , który startował z zaledwie 300 funtami.

Ci, którzy zaczynali z najmniejszą kwotą na tej liście to Lord Sugar, gwiazda programów BBC z serii "The Apprentice" i Jon Hunt, założyciel Foxtons, agencji nieruchomości – jednakowo rozpoczynali swoje przygody biznesowe z zaledwie 100 funtami kapitału.

Yasmina Siadatan, dyrektor Start Up Loans, powiedziała:

Ta lista pokazuje, co można osiągnąć z bardzo małym kapitałem na starcie oraz powinna być inspiracją dla następnego pokolenia przedsiębiorców.

Jest wiele osób z wielkimi pomysłami na biznes, ale małym dostępem do finansowania. Uruchomienie pożyczki ma na celu wyposażyć przedsiębiorcze osoby w narzędzia potrzebne do osiągnięcia sukcesu ich biznesom.

Według Start Up Loans, lista "od pucybuta do milionera" została sporządzona metodą identyfikacji bogactwa wykorzystującą informacje dostępne w domenie publicznej.
Lista składa się z samorodnych milionerów, którzy rozpoczęli swoją działalność w Wielkiej Brytanii z pomocą niewielkiej inwestycji finansowej by następnie osiągnąć znaczący sukces w swojej branży, dostarczając inspiracji przyszłym przedsiębiorcom.
Odkrywamy top 25 poniżej.

Top 25 "od pucybuta do milionera"

Sir Philip Green1. Sir Philip Green
Szacowany majątek: £ 3.88 mld
Branża: Moda / Sprzedaż detaliczna
Kapitał początkowy: £ 20.000
Rozpoczął biznes z £ 20,000 pożyczki na import dżinsów z Dalekiego Wschodu do sprzedaży do w londyńskich sklepach. Green jest obecnie właścicielem Arcadia Group, która jest z kolei właścicielem znanych sieci sklepowych, jak Burton, Dorothy Perkins, Evans, Miss Selfridge, Outfit, Topshop, Topman oraz Wallis.

Mike Ashley2. Mike Ashley
Szacowany majątek: £ 3.75 mld
Branża: Sprzedaż detaliczna / Sprzęt sportowy / Moda
Kapitał początkowy: £ 10.000
Po ukończeniu szkoły w wieku 16 lat, został trenerem squasha na poziomie hrabstwa. W 1980 Ashley otworzył swój pierwszy sklep Sport & Ski w Maidenhead jeszcze zanim otworzył sieć Sports Direct, na której start potrzebował £ 10.000 pożyczki, a która teraz jest nieodłączną częścią brytyjskich ulic handlowych.

Sir Richard Branson3. Sir Richard Branson
Szacowany majątek: £ 3.6 mld
Branża: Turystyka / Finanse / Media
Kapitał początkowy: £ 300
Branson jest uosobieniem miliardera, który zawdzięcza sukces samemu sobie. Zaczął od tworzenia magazynu studenckiego w wieku zaledwie 16 lat, a następnie w 1970 roku, założył sklep wysyłkowy z płytami muzycznymi - w ciągu roku otworzył swój pierwszy sklep na londyńskiej Oxford Street - Virgin Records. Virgin stał się marką, która obecnie obejmuje wszystko, od telekomunikacji do turystyki kosmicznej.

4. Peter Hargreaves
Szacowany majątek: £ 2.39 mld
Branża: Finanse
Kapitał początkowy: £ 500
Hargreaves i jego partner biznesowy Stephen Lansdown rozpoczęli swoją działalność jako broker inwestycyjny Hargreaves Lansdown od zaledwie 500 funtów i ich samochodami jako aktywami firmy, a firma mieściła się w dodatkowej sypialni. W 2007 roku firma weszła na giełdę w Londynie z wartością £ 800 mln. Teraz jest wyceniana na £ 4.5 mld.

John Caudwell5. John Caudwell
Szacowany majątek: £ 1.5 mld
Sektor: Telekomunikacja
Kapitał początkowy: £ 25.000
W 1987 Caudwell dowiedziała się o nowej technologii - telefonach komórkowych. Zaczynając skromnie od sklepu wysyłkowego w Midlands, Caudwell zbudował Caudwell Group, do której należy sieć sklepów detalicznych Phones4U. Caudwell Group stała się najszybciej rozwijającą się firmą w Wielkiej Brytanii w latach 1996 - 1997 . Obroty wzrosły z 13 mln funtów w 1991 roku do ponad 1 mld funtów w 2000 roku. Caudwell sprzedał w 2006 roku Caudwell Group za 1,46 miliarda funtów.

Sir Charles Dunstone6. Sir Charles Dunstone
Szacowany majątek: £ 1.49 mld
Sektor: Telekomunikacja
Kapitał początkowy: £ 6,000
Dunstone rozpoczynał sprzedaż telefonów komórkowych z własnego mieszkania aż stał się największym w Europie niezależnym sprzedawcą telefonów komórkowych poprzez swoją markę Carphone Warehouse. której  kapitał początkowy to 6000 funtów. W lipcu 2000 roku firma weszła na giełdę w Londynie i w oparciu o cenę emisyjną 200p została wyceniona na około £ 1.7 mld.

7. Sir Anwar Pervez z rodziną
Szacowany majątek: £ 1.31 mld
Sektor: Handel
Kapitał początkowy: £ 2200
Urodzony w Pakistanie, syn biednego rolnika wychowany w wiosce w Pendżabie, chodził osiem mil do szkoły i z powrotem każdego dnia. Były konduktor autobusowy, Pervez zbudował sieć hurtowni Bestway Cash and Carry i £ 1.3 mld fortunę od podstaw.

8. Chris Dawson
Szacowany majątek: £ 1.28 mld
Branża: Handel / Moda
Kapitał początkowy: 5000 funtów
Dawson, pokazał że sprzedaż towarów z walizki może prowadzić ostatecznie do wielkich rzeczy zakładając sieć sklepów The Range w 1988 roku. Jego sieć sklepów dyskontowych osiągnęła 88 mln zysku w 2014 roku. Grupa ma więcej niż 100 sklepów w całym kraju i jest warta £ 1.23 mln.

9. Bernard Lewis z rodziną
Szacowany majątek: £ 1.25 mld
Branża: Handel / Moda
Kapitał początkowy: £ 25.000
Rozpoczynając swój pierwszy biznes w wieku 20 od sprzedaży owoców i warzyw, w północnym Londynie, w sklepie, który został opisany jako wykonany z blachy falistej i starego drewna na miejscu po bombie, Bernard Lewis założył i jest właścicielem wraz z rodziną  marki odzieżowej River Island i sieci sklepów odzieżowych.

10. Lord Ashcroft
Szacowany majątek: £ 1.2 mld
Branża: Usługi dla firm
Kapitał początkowy: £ 15,000
Lord Ashcroft to międzynarodowy przedsiębiorca, filantrop i polityk. Zaczęło się od £ 15.000 kredytu bankowego, sprzedał swoją firmę zaledwie trzy lata później za £ 1.3 mln. Fortuna Ashcrofta ma wiele źródeł, wliczając sprzedaż giganta ubezpieczeniowego ADT, a w 2011 roku sprzedał sieć klinik Priory za £ 925 mln.

Richard Desmond11. Richard Desmond
Szacowany majątek: £ 1.2 mld
Branża: Media
Kapitał początkowy: £ 25.000
Ten samorodny potentat medialny jest angielskim(?) wydawcą i biznesmenem, który wykorzystał swoje umiejętności w zakresie przedsiębiorczości, aby zbudować imperium medialne, które zaczęło się od małej bazy w sklepie z płytami, a teraz obejmuje koncern Express Newspapers i różne czasopisma z celebrytami, takie jak OK! czy New!

12. Lord Graham Kirkham z rodziną
Szacowany majątek: £ 1.15 mld
Branża: Handel / Meble
Kapitał początkowy: £ 25.000
Lord Kirkham wszedł do ligi miliarderów w 2010 roku, kiedy sprzedał swoją firmę meblową DFS. W ciągu 41 lat, Kirkham rozwinął firmę, która mieściła się początkowo nad halą do snookera na obrzeżach Doncaster do 79 sklepów, trzech fabryk i ponad 2600 pracowników.

13. Jon Hunt
Szacowany majątek: £ 1.07 mld
Branża: Nieruchomości
Kapitał początkowy: £ 100
Hunt rozpoczął karierę w nieruchomościach w wieku 19 lat, kiedy to pożyczył 100 funtów kaucji aby kupić mieszkanie z jedną sypialnią za £ 4,500. W 1981 roku, mając 28 lat założył agencję Foxtons razem z przyjacielem Anthonym Pelligrinelli, który wyłożył £ 30,000 na sfinansowanie działalności w pierwszym roku.

Sir Brian Souter14. Sir Brian Souter i Ann Gloag
Szacowany majątek: 1 mld funtów
Branża: Transport
Kapitał początkowy: £ 12,000
Sir Brian Souter i jego siostra Ann Gloag - były konduktor autobusowy i była pielęgniarka - założyli w 1980 roku Stagecoach, międzynarodową firmę transportową. Zaczynając od zaledwie dwóch pojazdów, dostrzegli lukę na rynku międzymiastowych połączeń autobusowych.

Lord Alan Michael Sugar15. Lord Sugar
Szacowany majątek: £ 900 mln
Branża: Technologia / Nieruchomości
Kapitał początkowy: £ 100 zł
Lord Alan Michael Sugar zaczynał od sprzedaży anten samochodowych i urządzeń elektrycznych prosto z vana, którego kupił z własnych oszczędności za 100 funtów. Lord Sugar stał się jednym z najbardziej znanych brytyjskich przedsiębiorców. Założył w 1968 roku firmę Amstrad, która specjalizuje się w taniej elektronice. Jest znany z występów telewizyjnych w serii programów BBC "The Apprentice".

16. Steve Morgan
Szacowany majątek: £ 650 mln
Branża: Budownictwo
Kapitał początkowy: 5000 funtów
Pracował jako Site Agent dla Wellington Civil Engineering gdy spółka dominująca zdecydowała ją zamknąć. Morgan zaproponował przejęcie umowy, pożyczył 5000 funtów od ojca i zakończył kontrakt z zyskiem. W wieku zaledwie 21 lat Morgan zarejestrował nową spółkę Redrow, która obecnie zatrudnia ponad 1300 osób jako jedna z wiodących firm budowlanych w kraju.

JK Rowling17. JK Rowling
Szacowany majątek: £ 570 mln
Branża: Pisarz
Kapitał początkowy: £ 1500
Żyjąc na zasiłku państwowym w 1995 roku, Rowling otrzymała 1500 funtów zaliczki od swojego wydawcy na napisanie książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Powiadomiono ją wówczas z wydawnictwa o dostaniu pracy, jako o finansowym sukcesie biorąc pod uwagę objętość książki.

18. Melvyn Morris
Szacowany majątek: 500 milionów funtów
Branża: Nowe technologie
Kapitał początkowy: 5000 funtów
Milioner zawdzięczający wszystko wyłącznie sobie. Morris, skończył szkołę w wieku 16 lat i zajął się kilkoma biznesami, m.in. hiszpańskimi nieruchomościami i agencją randkową uDate. Gdy uDate zostało sprzedane w 2002, Morris założył King Digital Entertainment , brytyjsko-szwedzkie studio gier znane ze smartfonowego sukcesu gry Candy Crush.

Tom Singh19. Tom Singh
Szacowany majątek: £ 350 mln
Branża: Handel detaliczny / Cash and Carry
Kapitał początkowy: 5000 funtów
Singh zaczynał zakładając New Look w 1969 roku za £ 5000 pożyczki od rodziców. Jego firma stała się trzecim co do wielkości detalistą odzieży damskiej w Wielkiej Brytanii za Marks & Spencer i Next, i drugim największym sprzedawcą obuwia damskiego z siecią ponad 1000 sklepów na całym świecie.

20. Sukphal Singh
Szacowany majątek: £ 300 mln
Branża: Transport
Kapitał początkowy: 5000 funtów
Uchodźca z Ugandy, Sukphal pożyczył 5000 funtów, aby założyć Euro Car Parts w wieku 18 lat. Dostrzegł lukę na rynku i zaczął oferować części zamienne do prestiżowych niemieckich marek samochodowych, takich jak BMW i Mercedes, po czym zainkasował £ 225 mln fortunę sprzedając spółkę chicagowskiej korporacji LKQ.

21. Rita Sharma
Szacowany majątek: £ 100 mln
Branża: Turystyka
Kapitał początkowy: 4000 funtów
Najbogatsza Azjatka w Wielkiej Brytanii, odnosząca sukcesy matka i prezes firmy, porzuciła studia by otworzyć biznes w swoim garażu. WorldWide Travels, jej biuro podróży, które specjalizuje się w dopasowanych indywidualnie rozwiązaniach, i jego internetowe ramię Best at Travel miały w tym roku £ 100 mln sprzedaży.

Charlie Mullins22. Charlie Mullins
Szacowany majątek: £ 100 mln
Branża: Armatura
Kapitał początkowy: £ 25.000
Charlie Mullins był pierwszym w Wielkiej Brytanii "hydraulikiem milionerem". Pimlico Plumbers powstało w piwnicy agenta nieruchomości w Londynie w 1979 roku. Obecnie zatrudnia 200 osób i ma obroty £ 18 mln.

23. Charlie Bigham
Szacowany majątek: £ 100 mln
Branża: Żywność
Kapitał początkowy: £ 25.000
Z 25.000 funtów oszczędności Charlie Bigham założył firmę , która nosi nazwę od jego nazwiska. Firma produkuje gotowe dania do odgrzania. Obecnie zatrudnia 200 osób w dwóch miejscach i miała sprzedaż na poziomie £ 26 mln w ostatnim roku.

24. Sam i Dan Houser
Szacowany majątek: £ 80 mln
Branża: Gry wideo
Kapitał początkowy: £ 25.000
Bracia dorastali w pobliżu wypożyczalni filmów wideo w Londynie oglądając amerykańskie filmy kryminalne i kultowe spaghetti westerny. W 1998 roku bracia Houser założyli Rockstar Games, która wyprodukowała słynną Grand Theft Auto (GTA), jedną z najbardziej popularnych gier wideo wszechczasów.

Linda Bennett25. Linda Bennett
Szacowany majątek: £ 65 mln
Branża: Moda
Kapitał początkowy: £ 15.000
Bennett zaczynała studiując na Hackney's Cordwainers College, a następnie kontynuowała praktykę w handlu. Z 15,000 funtów pożyczki bankowej Linda Bennett założyła swój pierwszy sklep, który później stał się modowym gigantem i marką LK Bennett dając jej dziś £ 65 mln fortunę.

źródło: thisismoney.co.uk