Polska wraz ze stu innymi krajami podpisała w tym miesiącu tzw. konwencję MLI (ang. Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties), która reguluje i ujednolica w skali światowej kwestie umów dotyczących podwójnego opodatkowania między krajami. Według ekspertów jest ona wymierzona w tzw. agresywne planowanie podatkowe, które to pojęcie w uproszczeniu oznacza przelewanie zysków do różnych krajów w sposób, który wykorzystuje ich niższe stawki podatkowe.

Polska podda regulacjom konwencji 78 swoich umów z innymi krajami, w tym umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią z 1976 roku. Ubiegłotygodniowe zamieszanie medialne w tej sprawie wzburzyło na chwilę Polaków mieszkających za na Wyspach sugerując, że wszyscy emigranci będą teraz musieli rozliczyć się z polskim fiskusem albo przynajmniej składać roczne rozliczenie podatkowe. Jak się jednak okazuje, dla rezydentów podatkowych UK będących osobami fizycznymi nowe przepisy nie wprowadzają zmian.

W związku z konwencją zmienia się jednakże sposób zwolnienia z podatku z tzw. wyłączenia z progresją na metodę zaliczenia proporcjonalnego. Ale co to właściwie oznacza dla podatnika? Należy podkreślić, że właściwie nic. Tak jak dotychczas, osoby pracujące i mieszkające na stałe w Zjednoczonym Królestwie rozliczają się tylko tutaj. Obowiązek uwzględnienia w swym zeznaniu dochodów zza granicy mają ci Polacy, którzy nie są stałymi i wyłącznymi rezydentami podatkowymi tylko w UK, czyli istotne interesy życiowe wiążą je również z Polską. Inaczej mówiąc ci, którzy pracują sezonowo bądź dorywczo poza granicami Polski, ale ich tak zwane centrum interesów życiowych znajduje się w kraju. Tak było jednak już wcześniej. Ale również oni nie powinni się martwić, gdyż podlegają wciąż abolicji podatkowej wprowadzonej w 2006 roku przez rząd, która zwalnia ich z dopłacania ewentualnych różnic, które wynikałyby z różnych stawek czy progów podatkowych. Dodatkowo ze strony Ministerstwa Finansów pojawiają się sugestie, że być może zniesie ono konieczność odnotowywania zagranicznych dochodów od których i tak nie płaci się podatku w ramach odbiurokratyzowania systemu składania zeznań.

Ministerstwo Finansów uspokaja

Co z podatkami między Polską a UK?Nowe ustalenia potwierdził dla jednego z polskich portali Filip Świtała, Dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego Ministerstwa Finansów, mówiąc, że przyjęcie „konwencji MLI nie zmieni sposobu rozliczania podatków przez Polaków mieszkających i żyjących w Wielkiej Brytanii”. Zapewnił również, że jej obowiązywanie nie cofnie Polski do stanu sprzed 2006 roku. Przypomnijmy, że obywatele znad Wisły, którzy wyjechali po maju 2004 roku do Wielkiej Brytanii znaleźli się aż do ogłoszenia abolicji w niekorzystnej sytuacji, która z powodu dużej różnicy w progach podatkowych w obu krajach zmuszała ich do dopłacenia podatku w Polsce. Dziś trudno stwierdzić, ilu z faktycznie taki podatek zapłaciło, bądź ilu zostało wezwanych „na dywanik” do urzędu skarbowego, w swoim czasie był to jednak istotny problem dla rodaków, którzy rozpoczynali życie za granicą, ale w wielu aspektach wciąż związani byli z krajem.

Coś jednak się zmienia

W związku z wprowadzeniem konwencji MLI w nowej sytuacji podatkowej mogą jednakże znaleźć się osoby prawne. W świetle nowych przepisów wielkim korporacjom trudniej będzie generować wielkie zyski wynikające na przykład z podwójnej rezydencji podatkowej. Przypomnijmy również, że ulga abolicyjna z 2006 roku nie zwalnia z każdego rodzaju podatku. Dotyczy ona tylko osób fizycznych, a co więcej, też nie wszystkich rodzajów dochodów tych osób fizycznych.

źródło: England.pl

O England.pl:
England.pl specjalizuje się w bezpłatnych transferach pieniężnych wykonywanych pomiędzy Wielką Brytanią i Polską. Wykonuje je nieprzerwanie od 2005 roku. Obsługuje ponad 50 tysięcy zarejestrowanych klientów i transferuje 400 milionów złotych rocznie. Dzięki internetowi można za pośrednictwem England.pl, bez wychodzenia z domu czy biura, bezpłatnie wysłać pieniądze najbliższym w Polsce czy regulować zobowiązania na terenie W. Brytanii. Przelewy są nie tylko darmowe - spośród konkurencji firma oferuje najszybsze przelewy Polska-Anglia i to bez dodatkowych opłat - dzięki temu pieniądze mogą znaleźć się w drugim kraju już nawet w 30 minut. Zleć swój superszybki przelew na www.England.pl