W okresie przedświątecznym Bożego Narodzenia Polacy, Nigeryjczycy i Amerykanie z Wielkiej Brytanii wysyłają do domu, do swojej ojczyzny najwięcej pieniędzy spośród wszystkich grup imigrantów pracujących w UK.

Do Nigerii i Polski przesłana została około jedna trzecia z sumy 20 mld dolarów (12.8 mld funtów) przekazów pieniężnych, które wysyłane są każdego roku z Wielkiej Brytanii - według statystyk firmy zajmującej się międzynarodowymi przelewami pieniężnymi Azimo.

Polacy wysyłali średnio 986 funtów w ciągu pięciu transakcji od 1 -17 grudnia, podczas gdy przeciętny Nigeryjczyk wysłał w sumie £ 898 w czterech transferach.
Przeciętny Amerykanin wysłał 819 funtów do USA, do Ghany wysłano średnio 692 funtów i Kenii 654 funtów w okresie przedświątecznym. Miejsca w pierwszej dziesiątce dopełniają takie kraje jak Austria, Litwa, Niemcy, Norwegia i Argentyna.

Podczas gdy 75% transferów przez cały rok ma na celu wsparcie rodziny w podstawowych wydatkach na utrzymanie i są zazwyczaj wysyłane do jednego lub dwóch odbiorców, to prawie 40% przekazów pieniężnych wysyłanych w grudniu zadeklarowane są jako prezenty.

Średnia wartość transferu spadła w grudniu z 400 do 200 funtów, ale liczba transakcji zwiększyła się sześciokrotnie, co sugeruje, że klienci wysyłają raczej sezonowe upominki dla większej liczby osób, niż jak zwykle do jednego stałego odbiorcy, na opłatę rachunków czy pomoc rodzinie.

Według serwisu Azimo, który jest dostępny w 25 krajach i obsługuje transfery pieniądze do 195 krajów, badania wskazują, że trzech na czterech imigrantów pracujących w Wielkiej Brytanii oszczędza pieniądze, aby móc wysłać co miesiąc coś do domu.

Najwięcej pieniędzy przesyłają obywatele państw, w których miesięczne zarobki są na znacznie niższym poziomie. W UK zarabia się 10-krotnie więcej niż w Nigerii i 3,5-krotnie więcej niż w Polsce.

Źródło: The Telegraph