Chociaż Polacy są ostrożni w kwestii pożyczek, wielu zakupów dokonują właśnie przy wsparciu banków. Kupno mieszkania, remont, nowy samochód lub nowoczesny sprzęt AGD w Polsce często wiążą się z kredytami. Konsolidacja to rozwiązanie dla tych, którzy spłacają kilka rat w miesiącu. Opłaca się, gdy kredytobiorca chce obniżyć wydatki i podreperować domowy budżet. Warto jednak przeanalizować, czy to na pewno korzystny wybór.

Najpopularniejszym produktem bankowym w Polsce jest kredyt hipoteczny, bez którego trudno wyobrazić sobie zakup nieruchomości. Z danych Banku Centralnego i Eurostatu wynika, że w 2015 r. zadłużenie z tego tytułu w kraju nad Wisłą stanowiło 21,7 proc. PKB. To połowę mniej niż średnia w całej Europie. Liczne badania potwierdzają, że w trudnej sytuacji lub przy poważnych zakupach i inwestycjach Polacy sięgają po kredyty. Z analizy Biura Informacji Kredytowej wynika, że zastrzyk gotówki na remont to plan aż 24 proc. Polaków w 2016 roku. Może się okazać, że, pomimo ostrożnego doboru ofert bankowych, wiele długów stanie się obciążeniem domowego lub firmowego budżetu. Wtedy właśnie można pomyśleć nad ich połączeniem.

Kredyt konsolidacyjny jest po prostu wsparciem konkretnego celu: pozwala na spłatę wszystkich zobowiązań finansowych. – Konsolidacja oznacza wydłużenie okresu spłaty i bardzo często obniżenie kwoty miesięcznych opłat. Dotychczasowe kredyty są sumowane, naliczane jest nowe oprocentowanie, a harmonogram spłat zostaje dopasowany do możliwości kredytobiorcy. W ten sposób reguluje się wszystkie długi w bankach, a następnie opłaca już tylko jeden: kredyt konsolidacyjny. W związku z tym maleją koszty obsługi bankowej – wyjaśnia termin Michał Błaszko, dyrektor departamentu sprzedaży Futuro Finance, firmy zajmującej się doradztwem finansowym. Takie rozwiązanie pozwala na spłatę m.in. zakupów na raty, kredytów odnawialnych i gotówkowych oraz kart kredytowych. Konsolidacja porządkuje również terminową regulację długów w firmie. Zamiast kilku wpłat do różnych banków, przedsiębiorca raz w miesiącu musi pamiętać tylko o jednej racie.

Konsolidacja od strony formalnej

Ważne, by dobrze przygotować się formalnie do zmiany w sposobie regulacji długów. Poza standardowymi dokumentami finansowymi, dopasowanymi do źródła uzyskiwania dochodu, potrzebne są umowy kredytowe konsolidowanych kredytów – głównie do obliczenia, czy ten krok jest uzasadniony. W oparciu o te dane zostanie stworzona odpowiednia oferta banku. W efekcie kredytobiorca ma szanse na korzystne oprocentowanie (nawet 6,9 proc.). Jednak bank może odmówić udzielenia takiego wsparcia, jeśli historia finansowa kredytobiorcy daje powody do obaw.

Ratunek dla budżetu – tylko dzięki dopasowanej ofercie

Warto pamiętać, że kredyt konsolidacyjny to kolejny produkt bankowy. Jest ratunkiem w trudnej sytuacji, gdy spłata długów zaczyna być problemem. Wybierają go również ci, którzy chcą zapanować nad wieloma zobowiązaniami i spłacać kredyt zawsze w terminie. Sprawdzenie ofert największych banków daje szansę na wyszukanie propozycji, która rzeczywiście będzie ułatwieniem. – Często problemy ze spłatą kredytów wynikają właśnie z pośpiechu i wyboru drogich rozwiązań. Decyzję należy oprzeć o szczegółową analizę sytuacji finansowej i podjąć ją dopiero po odpowiednim przygotowaniu. Konsolidacja porządkuje sytuację w BIK, wspiera również przygotowanie zdolności kredytowej pod zakup nieruchomości czy inwestycji. To rozwiązanie daje realną szansę wyjścia z zadłużenia, dzięki temu, że wskazany jest konkretny termin zakończenia spłaty. Inaczej jest w przypadku kart kredytowych, gdy co miesiąc opłacane są głównie koszty, a nie kapitał– tłumaczy Michał Błaszko.

Konsolidacja jest zawsze ustalana indywidualnie, a wysokość kwoty, którą zaproponuje bank zależy od zdolności kredytowej. Przy tej okazji można więc liczyć na dodatkowe środki na dowolny cel. Wydłużenie okresu spłaty jest jedynym sposobem na skuteczną pomoc w zamknięciu długu: pozwala na obniżenie miesięcznych opłat. Od tego zależy również oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego. Będzie ono również wiązało się z oprocentowaniem łączonych długów oraz aktualnymi stopami. Dzięki rozłożeniu rat, kredytobiorcy mają szansę na odbudowę budżetu i terminową regulację długu. Najważniejsze przy zamianie wielu kredytów na jeden jest podjęcie dobrej decyzji i wybór korzystnej oferty – przy wsparciu ekspertów. Tylko w ten sposób można uwolnić się z pętli zadłużenia, dlatego warto dać sobie czas na analizę wielu rozwiązań.

Źródło: Futuro Finance