W ostatnim czasie właściciele internetowych kont pocztowych w Polsce i w Europie otrzymują fałszywe informacje z bezprawnym użyciem nazwy DHL. Rozsyłane wiadomości nie są generowane przez DHL. Ktoś bezprawnie posługuje się naszą nazwą. Informacje są tak skonstruowane, aby wyglądały na pochodzące z DHL.

Przykładowe cechy fałszywych widomości e-mail:

  • W polu nadawcy widoczna jest nazwa kojarząca się z firmą DHL. Przykładowe wpisy, które zaobserwowaliśmy do tej pory to: DHL Paket, DHL Support, DHL Logistik-Spezialist, DHL Team, DHL Transport-Team, DHL .de, Kundenservice DHL Logistik, DHL Route itp.
  • Temat wiadomości sugeruje, że dotyczy ona śledzenia przesyłki DHL. Jest napisany po polsku, najczęściej bez polskich znaków. Przykładowe tematy: "Status przesylki DHL", "Sledzenie za przesylka DHL", "Sprawdz stan przesylki DHL" , Obecny stan przesylki DHL", "Monitorowanie trasy przesylki DHL" itp.
  • Na końcu wiadomości jest umieszczony wpis "Sprawdź informacje od odbiorcy", "Przejdź do szczegółów przesylki" lub podobny - jest to link prowadzący do strony, na której zostało umieszczone złośliwe oprogramowanie (wirus).
  • Wykorzystywane są różne adresy stron www, nie mające nic wspólnego z DHL. W większości programów do obsługi poczty elektronicznej po umieszczeniu nad tym linkiem wskaźnika myszy (bez klikania w link) można odczytać adres strony do której ten link prowadzi - można wtedy zauważyć, że nie jest to adres DHL.
  • Pojawiający się numer przesyłki jest nieprawdziwy, co łatwo można sprawdzić na stronie www.dhl.com.pl.

W przypadku otrzymania takiej informacji należy postępować według następującego schematu:

  • nie należy klikać w linki w treści maila, a jeśli się to zrobiło nie można otwierać plików,
  • nie należy otwierać załączników do maila,
  • należy skasować wiadomość ze skrzynki mailowej.

Należy też otwierać wiadomości mailowe jedynieod zaufanych adresów. Zalecamy stosowanie zasad bezpieczeństwa, ponieważ otwarcie linków i plików z tej wiadomości grozi uruchomieniem wirusów na komputerze. Wirusy te szyfrują dane, dodatkowo pobierają automatycznie bazę adresową z danego komputera i przesyłają wirusy dalej.

Firma DHL podejmuje działania informacyjne związane z falą niebezpiecznego "spamu".

źródło: DHL