Oakam Ltd powstało 10 lat temu jako projekt skierowany przede wszystkim do osób, które w tradycyjnych bankach mają problemy z uzyskaniem pożyczki. Firma szczyci się zrozumieniem okazywanym klientom. „Chcemy pokazać, że istnieje w tym sektorze komercyjne podejście, które może być etyczne i przejrzyste” - tłumaczy The Telegraph Frederic Nze, założyciel i dyrektor generalny Oakam.

Oakam Ltd. jest firmą oferującą niezabezpieczone pożyczki. Powstała w 2006 roku, a w lutym 2007 otworzono pierwszy oddział w Walthamstow w Londynie. Klientami Oakam mogą stać się osoby, które mają problemy z historią kredytową, przez co ich prośby o udzielenie kredytu są przez tradycyjne banki odrzucane. Do strategicznych klientów Oakam zaliczają się w większości imigranci. Firma zwraca dużą uwagę na relację między klientami a doradcami finansowymi, którzy starają się dopasować ich doświadczenia życiowe do oferowanego produktu. Doradcy pochodzą z podobnego środowiska kulturowego oraz społeczno-ekonomicznego co klienci oraz mówią ich ojczystym językiem lub lokalnym dialektem. "Rozmawiasz z osobą, nie z robotem" - firma zapewnia na swojej stronie internetowej. Doradcy mają za zadanie przeanalizowanie każdego przypadku indywidualnie, oceniając potrzeby i sytuację klienta oraz zbudowanie relacji opartej na odpowiedzialności i zaufaniu.

Innowacyjność firmy polega na tym, że za lepszą metodę niż system kar dla dłużnika za opóźnienia w spłacie, uważa się nagradzanie go za lojalność i spłacanie kredytu w terminie. Do takich nagród należą na przykład bonusy finansowe za polecenie znajomych. Wszystkie spłaty dokonane na czas są ponadto zgłaszane do Biura Kredytowego, co może pomóc w zbudowaniu zdolności kredytowej. "Nowy klient uzyskuje pożyczkę na określony procent, natomiast z czasem, gdy ustanowimy już wzajemną relację, oprocentowanie maleje" - tłumaczy Nze.

Frederic Nze, założyciel i dyrektor generalny Oakam Ltd

Dostęp, elastyczność, kontrola oraz wynagrodzenie za lojalność to hasła przewodnie, którymi firma stara się wyróżnić na rynku pożyczkodawców. Model biznesowy, który zastosowała firma Oakam okazał się na tyle skuteczny, że aktualnie w Londynie oraz w rejonie Midlands istnieją 22 biura. Firma posiada też biuro wirtualne, które obsługuje telefonicznie lub on-line klientów z całej Wielkiej Brytanii.

źródło: 2SistersPR. foto: Telegraph.co.uk