Za cztery miesiące rozpocznie się finałowy turniej Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Reprezentacja Polski będzie występowała w nim już trzeci raz z rzędu. Planujesz wyjazd do Francji? Przeczytaj nasz poradnik. Policzyliśmy, ile to może kosztować.

Już za cztery miesiące, 10 czerwca, rozpocznie się Euro 2016. Po raz pierwszy w historii w turnieju wezmą w nim udział 24 drużyny, a nie 16, jak w poprzednich latach. Mecze rozgrywane będą na dziesięciu francuskich stadionach. Gospodarzami rozgrywek będą: Saint-Denis, Marsylia, Lyon, Paryż, Lens, Bordeaux, Saint-Étienne, Tuluza, Lille oraz Nicea. Reprezentacja Polski w fazie grupowej zmierzy się z Irlandią Północną w Nicei, z Niemcami w Saint-Denis i w Marsylii z Ukrainą.

Dojazd do Paryża

Najbardziej prestiżowy mecz w fazie grupowej Polacy rozegrają z Niemcami 16 czerwca w podparyskim Saint-Denis, głównej arenie mistrzostw. Przeanalizowaliśmy szczegóły wyjazdu z Warszawy do Paryża. Samochodem zajmie to ok. 16 godzin. Pokonanie 1.6 tys. km odcinka przy średnim spalaniu (7.5 l na 100 km) i aktualnych cenach na stacjach benzynowych będzie kosztowało ok. 1.2 tys. zł w obie strony. Jeżeli zabierzemy ze sobą trzech pasażerów, wyniesie nas to jedynie 300 zł za osobę.

Dojazd autokarem zajmie blisko dobę. Jeśli bilet zarezerwujemy dzisiaj, będzie kosztował ok. 250 zł w jedną stronę. Do Paryża możemy też pojechać pociągiem, ale minusem tego rozwiązania są aż cztery przesiadki. W sumie w drodze spędzimy ok. 15 godzin. Bilet w jedną stronę kosztuje 160 euro (ok. 704 zł*).

Bardzo atrakcyjnie prezentują się ceny lotów. Bilet w tanich liniach lotniczych z Warszawy do Paryża to koszt ok. 350 zł, a lot trwa ok. 2.5 godz.

Noclegi od 30 euro

Warto na długo przed imprezą pomyśleć o rezerwacji noclegów. Na popularnym portalu Booking.com już blisko 70 proc. miejsc jest zajęta, a ceny w czerwcu są znacznie wyższe niż np. w maju lub lipcu. Łóżko w wieloosobowym pokoju w hostelu kosztuje 30 euro (ok. 132 zł) za noc. Cena noclegu w dwuosobowym pokoju w pensjonacie w okolicach centrum Paryża to ok. 45 euro (ok. 198 zł). Dwuosobowy pokój w trzygwiazdkowym hotelu kosztuje ok. 90 euro (ok. 396 zł).

Bilety na mecze Euro 2016

Chcesz pojechać na Euro 2016 do Francji? Zacznij organizować wyjazdOtwarta sprzedaż biletów na mecze Mistrzostw Europy zakończyła się 18 stycznia. Napłynęło ok. 3.5 mln wniosków o wejściówki z niemal 190 krajów. Ok. 100 tys. osób z Polski starało się o ponad 360 tys. wejściówek. Wśród nich rozlosowanych zostało 33 tys. biletów. Ci, którzy nie zostali wylosowani, mają jeszcze szansę kupić bilet. Na początku marca UEFA uruchomi serwis, w którym będzie można w legalny sposób sprzedawać i kupować bilety. Jednak szanse na to, że znajdziemy tam interesujące nas wejściówki, są niewielkie.

O bilety można się również starać biorąc udział w konkursach organizowanych przez sponsorów Reprezentacji Polski. Zapraszamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych. Do wygrania będą podwójne zaproszenia na wszystkie mecze Polaków w fazie grupowej Euro 2016 - zapowiada Kamil Sahaj, dyrektor marketingu Cinkciarz.pl.

Wymiana waluty

Przygotowując się do wyjazdu na piłkarskie mistrzostwa we Francji warto wcześniej pomyśleć o kupnie euro. Kurs euro charakteryzuje się istotną sezonowością. Historyczne tendencje pokazują, że euro zwykle jest najtańsze wczesną wiosną, zwłaszcza w marcu i kwietniu**. W ub. r. średni kurs euro w kwietniu był o blisko 14 gr niższy niż w czerwcu. Nie mamy gwarancji, że tak będzie zawsze, dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się rozłożenie zakupów w czasie. To ogranicza potencjalne straty wynikające z niekorzystnej zmiany kursu - podpowiada Piotr Lonczak, analityk Cinkciarz.pl.

źródło: Cinkciarz.pl