W połowie mijającego tygodnia kurs brytyjskiej waluty w relacji do złotówki osiągnął najniższą wartość od sierpnia 2011 roku. Na kiepskie notowania funta oprócz podstawowych kwestii takich jak: proces Brexitu, wynik przedterminowych wyborów czy chociażby ostatnia decyzja Banku Anglii, przełożyła się także dosyć stabilna pozycja pieniądza nad Wisłą i jego umocnienie wobec euro w pierwszym półroczu br.

Za wyjątkiem październikowego tzw. "dziwnego krachu" szterling na parze ze złotówką wyznaczył w tym tygodniu swoje 6-letnie minimum. W kulminacyjnym momencie (środa 16.08.) za brytyjską walutę płacono zaledwie 4,6589 zł. Mimo nieznacznej poprawy wyceny pieniądz nad Tamizą nadal pozostaje bardzo tani – w chwili obecnej średni kurs pary GBP/PLN wynosi 4,6854. Co prawda, najgwałtowniejsza przecena wyspiarskiej waluty zaczęła się w momencie ogłoszenia wyników referendum w sprawie Brexitu, ale patrząc na analizy długookresowe, szterling tracił już w relacji do złotego od grudnia 2015 r.

Przyczyniło się do tego także sukcesywne umacnianie pozycji złotówki, w tym m.in. poprawienie wyceny w relacji do euro. Do obecnej rekordowo niskiej wartości swoje przysłowiowe 2 grosze dorzucił także Bank of England - przez wycofanie się z podwyżek stóp procentowych i obniżenie prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego.

Brytyjska waluta i przelewy z England.pl

Natomiast warto zwrócić uwagę na to, że wielu analityków wskazuje iż niezależnie od mocno deprecjonujących czynników, waluta ta jest skrajnie niedowartościowana. Awersja do ryzyka inwestorów i rodzaj giełdowej paniki, towarzyszącej w ostatnim okresie funtowi, nie zmienia faktu, że brytyjskie dane makro nadal stanowią mocny fundament, na bazie którego może dojść do relatywnie szybkiej odbudowy pozycji angielskiego pieniądza.

źródło: England.pl

O England.pl:

England.pl specjalizuje się w bezpłatnych transferach pieniężnych wykonywanych pomiędzy Wielką Brytanią i Polską. Wykonuje je nieprzerwanie od 2005 roku. Obsługuje ponad 50 tysięcy zarejestrowanych klientów i transferuje 400 milionów złotych rocznie. Dzięki internetowi można za pośrednictwem England.pl, bez wychodzenia z domu czy biura, bezpłatnie wysłać pieniądze najbliższym w Polsce czy regulować zobowiązania na terenie W. Brytanii. Przelewy są nie tylko darmowe - spośród konkurencji firma oferuje najszybsze przelewy Polska-Anglia i to bez dodatkowych opłat - dzięki temu pieniądze mogą znaleźć się w drugim kraju już nawet w 30 minut. Zleć swój superszybki przelew na www.England.pl