Funt brytyjski jest najdroższy w odniesieniu do złotego od 8 lat. Od połowy grudnia zeszłego roku funt systematycznie rośnie. Dzisiaj (11.03.2015) na rynku forex maksymalny kurs funta do złotego wynosił 5.90411. Czym jest to spowodowane? Otóż  ekonomiści i politycy przekonują, że umacnianie się funta nie jest efektem działań spekulacyjnych, tylko ma silne podstawy w rozwoju krajowej gospodarki, którego źródłem jest poprawiająca się sytuacja w takich obszarach jak nieruchomości, zaawansowana technologicznie produkcja przemysłowa i wysoko wykwalifikowane usługi. To sugeruje, że ożywienie ma mocną podstawę. Dzięki temu też funt spośród walut europejskich radzi sobie najlepiej w obliczu takich problemów jak  kłopoty strefy Euro z długiem Grecji, atak Rosji na Ukrainę czy polityka Szwajcarskiego Banku Narodowego, która spowodowała duże problemy walut europejskich. W efekcie brytyjska waluta umacnia się również względem euro, z którego kursem złotówka jest najmocniej związana.

Wzrost wartości funta szterlinga nie jest oczywiście dobrą informacją dla wszystkich. Mniej opłacalny staje się import np. samochodów czy innych towarów z Wysp.

Ekonomiści z Unicredit i Nordea prognozują, że do końca roku wartość funta może osiągnąć nawet 1,45 euro, co będzie rezultatem osłabienia, jakie przyniesie wspólnotowej walucie udział w programie zakupu obligacji – Europejski Bank Centralny rozpoczął bowiem proces zakupu aktywów wartych 1,1 biliarda euro, którego celem jest walka z deflacją i przerwanie panującej na wspólnotowym rynku stagnacji. Jego oddziaływanie ma być odczuwalne nawet do początku 2016 roku. Funta, zdaniem części specjalistów, nie osłabią nawet spekulacje co do ewentualnego opuszczenia przez UK struktur Unii Europejskiej. Zdaniem innych jednak, jak na przykład analityków ING, referendum może przynieść osłabienie wartości brytyjskiej waluty. Według nich 1 euro może być w tej sytuacji warte 72 pensy. W przypadku braku referendum kurs mógłby wynieść 68 pensów za euro. W razie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, kurs funta do euro mógłby bardzo szybko spaść do poziomu 90 pensów za jedno euro, czyli poziomu odnotowanego po raz ostatni w 2011 roku.

roczny wykres funta brytyjskiego

Funt szterling - wykres roczny

Ostatnie mocne wzrosty funta brytyjskiego względem polskiej waluty oprócz wyżej opisanych powodów mają źródło w słabnącej złotówce. Powodem tego jest m.in. ostatnia obniżka stóp procentowych w Polsce i zapowiedź przez RPP możliwych dalszych cięć w przyszłości.

historyczny kurs gbp pln - wykres

Historyczny kurs GBP / PLN

Najniższe notowania brytyjskiej waluty były w sierpniu 2008 roku, kiedy to funt kosztował niewiele ponad 4 złote. Daleko jest też do historycznego rekordu z 2004 roku, kiedy szterling kosztował 7,35 PLN.

Na podstawie: polishexpress.co.uk, wyborcza.pl | Wykresy: Money.pl