Brytyjska mennica królewska Royal Mint wybiła limitowaną edycję 50 tys. monet z okazji Nowego Roku o nominale 100 funtów szterlingów i jednocześnie takiej samej cenie sprzedaży. Oczekuje się co najmniej takiego samego sukcesu sprzedażowego jak w przypadku pierwszej monety £20, wybitej na cześć narodzin księcia George'a.

Na limitowanej edycji monety 100 funtowej pojawiła się słynna wieża zegarowa londyńskiego Houses of Parliament czyli Wieża Elżbiety ( Elizabeth Tower) ze słynnym dzwonem Big Ben. Widok wieży jest w ujęciu z poziomu ulicy z najbardziej popularnego konta patrzenia, tak jak ją mają okazję widzieć przechodzący goście czy turyści. Moneta ma 40mm (1.6in) szerokości i zawiera 2 uncje srebra. Na rewersie, jak na zwykłych monetach widnieje profil głowy królowej.

Shane Bissett, dyrektor mennicy Królewskiej pamiątkowych monet, sztabek złota i medali, powiedział: "Dźwięk Big Ben'a z Elizabeth Tower jest jednym z symboli Wielkiej Brytanii dla milionów obywateli brytyjskich i turystów, szczególnie w noc sylwestrową, gdy świat oczekuje Nowego Roku i wybicia północy przez Big Ben'a według czasu Greenwich (Greenwich Mean Time), stąd dobra okazja na wypuszczenie takiej monety” (niestety, jak do tej pory brak jest informacji dlaczego akurat ten rok - 2015 - jest warty takiego upamiętnienia).

Moneta 100 funtów na Nowy Rok 2015

Jest to pierwsza 100 funtowa moneta brytyjska udostępniana w cenie wartości nominalnej.
Monety te są prawnym środkiem płatniczym, ale nie będą w obiegu do codziennego użytku - są przeznaczone dla kolekcjonerów. Można je zakupić wyłącznie ze strony internetowej The Royal Mint: www.royalmint.com

Na początku tego roku okazało się, że okolicznościowa moneta o nominale 50 pensów z widokiem na Kew Gardens może być warta aż 120 funtów. Zlecono jej wybicie z okazji 250-lecia Royal Botanic Gardens i jest to najrzadsza brytyjska moneta będąca nadal w obiegu.