We wtorek 13 września w Wielkiej Brytanii wejdzie do obiegu nowy banknot pięciofuntowy (£5). Nowa "piątka" na odwrocie posiada wizerunek Sir Winstona Churchilla i jest pierwszym banknotem emitowanym przez Bank Anglii wykonanym z polimeru - elastycznego tworzywa sztucznego. Jej wymiary są o 15 procent mniejsze od papierowych odpowiedników będących obecnie w obiegu.

"Zaufanie do naszej waluty jest ważne dla utrzymania funkcjonowania gospodarki, dlatego musimy mieć pewność, że banknoty, które produkujemy są wysokiej jakości, trwałe i odporne na podrabianie" – pisze Bank Anglii na swojej stronie internetowej. Bank zgodnie z tym twierdzi, że cienkie i giętkie plastikowe banknoty będą czystsze, bardziej trwałe - mają przetrwać okres pięciu lat - i trudniejsze do podrobienia niż obecne papierowe banknoty, ale przyznaje, że mogą być początkowo podatne na sklejanie się ze sobą.

Nowe banknoty posiadają szereg specjalnych zabezpieczeń, między innymi przezroczyste plastikowe okienko z portretem królowej, hologramy, z których jeden przedstawia rozetę/labirynt w Blenheim Palace (miejsce urodzin Churchilla), czy specjalny mikro napis pod portretem królowej złożony z liter i cyfr widoczny dopiero pod mikroskopem. Przy okazji warto wspomnieć, że tylko 0,0075% brytyjskich banknotów jest fałszywych, jak stwierdza specjalny raport z ubiegłego roku na ten temat.

W związku z tym że nowe banknoty są mniejsze od dotychczasowych szacuje się, że banki i detaliści będą zmuszeni zainwestować ponad 200 mln funtów w przystosowanie bankomatów, wpłatomatów itp. urządzeń - podaje BBC. Obecnie istnieje w obiegu ponad 329 mln pięciofuntówek, dlatego może zająć nawet rok aż nowe "piątki" z Churchillem w całości zastąpią dotychczasowe papierowe wersje banknotu o tym samym nominale z wizerunkiem Elizabeth Fry, które planuje się wycofać ostatecznie z obiegu w maju 2017 roku.

Nowa "piątka" jest pierwszym z nowej serii polimerowych banknotów Bank of England. Na przyszły rok (2017) planowane jest wprowadzenie do obiegu banknotu o nominale 10 funtów z wizerunkiem Jane Austen, a na rok 2020 dwudziestofuntówki z wizerunkiem JMW Turnera (Joseph Mallord William Turner). Nie są to jednak pierwsze plastikowe funty w Wielkiej Brytanii. £5 z wizerunkiem Sir Williama Arrola już w marcu 2015 roku w Szkocji wprowadził do obiegu Clydesdale Bank (pisaliśmy o tym tutaj: Nowe monety i plastikowe banknoty w UK). Również pozostałe 2 szkockie banki uprawnione do emitowania banknotów - Bank of Scotland i Royal Bank of Scotland (RBS) na jesień tego roku zapowiadają wypuszczenie własnych plastikowych pięciofuntówek. Będą to banknoty z wizerunkami odpowiednio Sir Waltera Scotta (data wprowadzenia 04.10.2016) i Nan Shepherd (data wprowadzenia 27.10.2016).

Nowe polimerowe 5 funtów szterlingów

Na zdjęciu Sir Winston Churchill na odwrocie nowego polimerowego banknotu Bank of England, a poniżej seria krótkich filmów prezentująca nowe pięciofuntówki - The New Fiver: