Finanse ogólnie

Ścieżka kariery – kilka powodów, dla których warto ją wyznaczać

compass career
  • Już blisko dwie trzecie ludzi aktywnych zawodowo ma opracowany plan rozwoju kariery.
  • Coraz częściej wdrażają je sami pracodawcy, bo wiedzą, że to motywuje i zatrzymuje pracowników w firmie.
  • Możliwość rozwoju i awansu jest niezwykle ważna dla 59% millenialsów, 44% osób z tzw. pokolenia X oraz 41% „baby boomers”.

Ścieżka kariery to nic innego, jak plan rozwoju zawodowego. Według badań Hays przynajmniej częściowy plan posiada 67% kobiet i 69% mężczyzn. Każda osoba aktywna zawodowo może go samodzielnie opracować, aby precyzyjnie określić cel związany z rozwojem w pracy. Jednak coraz częściej tego typu rozwiązania stosują wobec kadry sami pracodawcy. Taki system wewnątrz firmy pomaga prawidłowo zarządzać pracownikami – przede wszystkim określa zasady awansu. Firmy mają świadomość, że przynosi to korzyści organizacji. Jakie? Oto 5 powodów z perspektywy pracownika i pracodawcy, dla których warto wprowadzić w firmie jasno określone ścieżki kariery.

Wyznaczony kierunek rozwoju

Zasady awansu na kolejne, wyższe stanowiska, przedstawione już na początku kariery pracownika w firmie, a nawet na rozmowie kwalifikacyjnej, pozwalają pracownikowi zobrazować siebie w organizacji w perspektywie długofalowej. Jasno określony system oceniania, zakres kompetencji, które należy spełnić w danym czasie, informacje o szkoleniach, premiach i wynagrodzeniu sprawiają, że pracownik wie, czego może oczekiwać od pracodawcy i do czego będzie dążyć. Ma również szansę opracować – samodzielnie lub razem z pracodawcą – metody realizacji poszczególnych celów.

Zobacz:  Dlaczego firmy decydują się na relokację zakładów produkcyjnych do Polski?

– Ścieżka kariery jest dla pracownika jak GPS dla kierowcy. Znając trasę – jej rodzaj i długość, ważne punkty na drodze, czas potrzebny do jej przebycia – jest w stanie lepiej przygotować się do podróży. Podobnie jest w firmie. Pracownik, który jest przygotowany na to, jakie stanowiska ma szansę objąć, jakie kompetencje nabyć i ma świadomość, ile czasu na to potrzebuje, jest pewny tego co robi. Zyskuje poczucie zawodowego bezpieczeństwa i wpływu na swoją pozycję w firmie – mówi Magdalena Borowska, HR Coordinatior w Transcom Worldwide Poland.

Motywacja

Sama perspektywa lepszego wynagrodzenia, awansu czy zdobywania nowych kompetencji dodaje zatrudnionemu chęci do pracy. Również dążenie do awansu budzi w pracowniku ambicję do dalszego rozwoju. Jest on bardziej zaangażowany i dąży do poprawy swoich umiejętności. Każda, nawet najbardziej zmotywowana osoba, może się rozproszyć, jeżeli nie będzie dostrzegać celu, do którego ma ją doprowadzić ciężka praca. Ale znajomość dokładnego planu i zasad pozwala utrzymać poziom motywacji.

Zobacz:  Wydatki na gry wideo w Polsce wzrosły w 2020 r. do 3,2 mld zł

Przyciąganie i zatrzymywanie pracowników

Poza wynagrodzeniem to właśnie atrakcyjna perspektywa na awans i rozwój kompetencji zachęca kandydatów do starania się o pracę w danej firmie. Według badań Instytutu Gallupa jest ona określana jako „niezwykle ważna” przez 59% millenialsów, 44% osób z tzw. pokolenia X oraz 41% „baby boomers” już przy aplikowaniu na stanowisko. Jednocześnie brak możliwości awansu lub rozwoju zawodowego w ramach organizacji był najważniejszym powodem, dla którego ankietowani pracownicy porzucali pracę. Zatem rozbudowane ścieżki kariery mogą być elementem zachęcającym pracowników do pozostania w firmie.

Zarządzanie talentami

Dobrze opracowany system daje możliwość wykorzystania w pełni potencjału kadry. Pozwala na określenie potrzeb szkoleniowych i przyjrzenie się umiejętnościom pracowników. Na tej podstawie można opracować profile kompetencyjne – dobrze przygotowane ułatwiają pracownikowi rozwój, a pracodawcy podjęcie decyzji o awansie danej osoby.

Zobacz:  Nie tylko Cyberpunk. Jak wygląda rynek gamingowy w Polsce?

Wzmocnienie efektywności pracowników

Z efektywnością pracownika jest bezpośrednio związana jego chęć do pracy. Nie jest tajemnicą, że zmotywowany pracownik, to efektywny pracownik. Świadomość zatrudnionego, że jego zaangażowanie i umiejętności zostaną docenione i przełożą się na bardziej atrakcyjne warunki pracy i ciekawsze zadania, mobilizuje go do tego, żeby działać wydajniej i skuteczniej. W ten sposób osiągnie swój cel, jakim jest rozwój i awans, a jednocześnie przyniesie korzyść organizacji.

Źródło: Transcom Worldwide Poland