Różnice kursowe i przewalutowania sprawiają, że transakcje realizowane w obcej walucie mogą okazać się bardzo kosztowne. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwalają na uniknięcie niepotrzebnych opłat. Aby łatwo, tanio i bezpiecznie korzystać z karty za granicą należy przede wszystkim pamiętać, jak bank księguje nasze płatności.

Realizując transakcję w obcej walucie, należy pamiętać, że zostanie ona zaksięgowana w walucie rachunku, do którego została wydana karta. Oznacza to przewalutowanie kwoty transakcji po kursie obowiązującym w banku. Ponadto, jeśli transakcja dokonywana jest w kraju, w którym walutą nie jest USD lub EUR, w ramach jednej transakcji może nastąpić nawet kilka przewalutowań. Najpierw z waluty lokalnej na walutę, w której rozliczane są zagraniczne operacje banku, najczęściej są to EUR lub USD, a następnie na PLN.

Wymiana waluty przez internet
Co więcej, zdarza się, że banki pobierają dodatkową prowizję za każde przeliczenie zobowiązania. Wiedząc, która waluta jest używana do zagranicznych operacji kartowych banku, warto otworzyć w niej rachunek i zamówić dodatkowo kartę płatniczą. Dzięki temu można skrócić proces przewalutowania o jedna kosztowną operację, lub w przypadku państw, w których te waluty obowiązują, w ogóle go uniknąć. Szczegółowe zasady transakcji z użyciem karty za granicą powinny być określone w regulaminie kart płatniczych każdego banku.

Chociaż oferta rachunków walutowych na polskim rynku jest mocno zróżnicowana: od ofert bezpłatnych, po rachunki, za których prowadzenie trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie, warto zwrócić uwagę na internetowy Kantor Walutowy Alior Banku. Bank oferuje możliwość otworzenia bezpłatnych rachunków w aż 14 walutach, a ponadto umożliwia zamówienie darmowej karty płatniczej MasterCard do rachunków w EUR, USD i GBP.

Podczas zagranicznych wyjazdów często decydujemy się zabrać ze sobą kartę zamiast gotówki
z dwóch względów: wygody i bezpieczeństwa. Korzystanie z nich może kosztować nas sporo, albo nic jeśli dobrze zaplanujemy nasze płatności
- mówi Kamila Wincenciak, ekspert ds. rynków walutowych. Zwrócenie uwagi na proces przewalutowania, pozwala nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w czasie krótkiego wyjazdu. Zakładając konto walutowe możemy zniwelować przynajmniej jeden etap tej kosztownej operacji - dodaje.

Ponadto za pośrednictwem kantoru internetowego Alior Banku można również wygodnie kupić waluty obce nie wychodząc nawet z domu. Z kolei aplikacja mobilna zapewnia stały dostęp do posiadanych rachunków niezależnie od miejsca, w którym przebywamy, co jest szczególnie istotne przy okazji wyjazdów zagranicznych.

Dodatkową zaletą korzystania z usług kantoru należącego do Banku jest fakt, że przechowywane w nim środki są w pełni bezpieczne dzięki gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Więcej informacji na temat oferty internetowego Kantoru Walutowego Alior Banku znajduje się na stronie: https://kantor.aliorbank.pl/

Źródło: Alior Bank