Jeśli właśnie otrzymałeś nową kartę debetową lub nigdy nie używałeś jej wcześniej, możesz się zastanawiać co te wszystkie numery na niej oznaczają. Spróbujemy to wyjaśnić.

Numer karty (card number)

numer karty bankowej

Numer karty, jest to 16-cyfrowy numer na przedniej stronie karty debetowej, o który jesteś proszony gdy kupujesz coś w internecie.

Numer karty podajesz podczas zakupów przez internet płacąc kartą debetową, wraz z imieniem, nazwiskiem, adresem i CVC.Kod CVC - numer weryfikacyjny karty

kod CVV2

Skrót CVC oznacza Card Verification Code. Czasami spotykaną nazwą jest też CSC Card Security Code (Kod bezpieczeństwa karty). Jest to ostatni trzycyfrowy numer widoczny na pasku podpisu z drugiej strony karty debetowej/kredytowej. Ostatnie trzy numery są zwykle oddzielone od reszty, aby go nieco wyróżnić.

Nazwy tego kodu mogą się różnić w zależności od organizacji wydającej kartę:

  • MasterCard - CVC2 - card validation code
  • Visa - CVV2 - card verification value
  • American Express – CID albo "unique card code"

Sort code

sort code na karcie

Sort code można znaleźć z przodu karty, na samym jej dole. Możesz zauważyć, że nawet gdy otrzymasz nową kartę, sort code pozostaje ten sam. To dlatego, że twój sort code jest jak adres danego oddziału banku. Jeśli zmienisz swój oddział banku, sort code też się zmieni.

Numer konta (account number)

numer konta na karcie

Numer konta to zbiór cyfr znajdujących się obok numeru sort code. Jest to zazwyczaj 8-cyfrowy numer podany bez spacji. Twój numer konta jest unikalnym numerem, który jest przypisany do Twojego rachunku bankowego.Data ważności (wygaśnięcia) karty

data ważności karty

Data końca / wygaśnięcia  expires end  i / lub początku  valid from  ważności karty zazwyczaj znajduje się gdzieś w pobliżu dolnej części na przedniej stronie karty. Zazwyczaj daty te są wyraźnie oznaczone.

Data ważności jest często potrzebna podczas zakupów online.

Tuż przed datą końca ważności karty debetowej bank zazwyczaj wysyła nową kartę. Jeśli nie, należy się skontaktować i poprosić o nową.

Do czego te wszystkie numery są wykorzystywane?

Twój sort code i account number jest potrzebny do wpłat na Twoje konto bankowe przelewem elektronicznym, np. wpłaty Twojej pensji.

Numer karty, nazwisko, adres, data ważności karty i CVC może być używany do autoryzacji płatności z konta - na przykład, jeśli kupisz buty ze strony internetowej, lub bilet lotniczy przez stronę internetową. Firma nie może ustanowić polecenia zapłaty lub pobrać więcej niż jedną płatność z Twojego konta korzystając z tych informacji bez Twojej zgody.

Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś podać te dane na danej stronie, nie rób tego. Skontaktuj się ze swoim bankiem i zapytaj ich, czy uważają że to jest bezpieczne, lub zbadaj reputację firmy w Google lub w innej wyszukiwarce.

Różnice między kartami

Ten artykuł przede wszystkim poświęcony jest kartom debetowym popularnych dużych banków. Karty kredytowe mogą się trochę różnić.

Są też różnice między samymi kartami debetowymi. Na przykład Thinkmoney debit MasterCard ma numer karty i CVC na zakupy online, ale nie ma numeru sort code i numeru rachunku wydrukowanego na nim - jest za to numer referencyjny.

numer ref na karcie

Numer referencyjny znajduje się na karcie pod nazwą właściciela karty (cardholder), i zwykle jest poprzedony skrótem "ref". Thinkmoney będzie prosić zawsze tylko o numer referencyjny. Sort code i numer konta można znaleźć na wyciągach bankowych w razie potrzeby.

kod CID na karcie AmEx

Karty American Express mają inne kody CVC od pozostałych kart. W przypadku kart American Express kod nazywa się CID i znajduje się na awersie karty z prawej strony. To czterocyfrowy kod.