Niewielka kawalerka dzięki kilku aranżacyjnym sztuczkom, może zamienić się we wnętrze pełne elegancji i przestrzeni. Sprawdź jak zaaranżować swoje mieszkanie, by na minimum powierzchni zmieścić maksimum funkcjonalności.

Kawalerka bardzo często utożsamiana jest ze skromnym, mało ustawnym mieszkaniem. W rzeczywistości jednak nawet pomieszczenie o małej powierzchni, dzięki odpowiedniej aranżacji, może zyskać niepowtarzalny urok oraz „dodatkowe”, cenne centymetry.

– W aranżacji kawalerki najlepiej sprawdza się elegancki minimalizm, który delikatną formą nie przytłacza całego pomieszczenia, a jednocześnie wprowadza do niego harmonię. Zabiegi takie jak odpowiednio dobrane oświetlenie, jasne ściany, lustra czy zachowanie geometrycznego porządku nadadzą wnętrzu dobrego smaku – komentuje Monika Szczęsny z firmy Komandor.

Wnętrze bez granic

Urządzając kawalerkę warto dokładnie rozplanować każdy centymetr przestrzeni. Jednym z najlepszych trików aranżacyjnych, który optycznie powiększa nasze wnętrze, jest usunięcie ścian działowych np. między kuchnią i salonem. Połączenie tych dwóch stref wprowadzi do wnętrza trochę ,,oddechu” i pozwoli uzyskać wrażenie przestronności. Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie o charakterze otwartym, a jednocześnie chcielibyśmy zachować podział przestrzeni między kuchnią a częścią dzienną, możemy zastosować elementy aranżacji, które w subtelny sposób zakryją miejsce do przygotowywania posiłków. Doskonale sprawdzą się tu wyspa lub wysoki stolik barowy, łagodnie przysłaniające przestrzeń kuchenną.

- Ciekawym przykładem zaznaczenia odrębności stref jest zastosowanie szklanych ścianek działowych. Dzięki nim uzyskujemy wydzieloną przestrzeń nie przytłaczając jednak mieszkania – komentuje Monika Szczęsny z firmy Komandor.

Mała kawalerka z dużą szafą

Dobór odpowiednich mebli to kluczowy element aranżacji kawalerki. Urządzając pomieszczenie, w którym liczy się niemal każdy centymetr, powinniśmy zapomnieć o sporych rozmiarów meblościankach, masywnych komodach czy dużych kredensach. Postawmy na meble o lekkich formach, które jednocześnie pomieszczą wszystkie nasze rzeczy.

- Szafa wnękowa sprawdzi się szczególnie w małych kawalerkach. Drzwi przesuwne nie zabierają wnętrzu cennych centymetrów w trakcie użytkowania szafy, a możliwość zabudowy na wymiar pozwala na wykorzystanie każdego skrawka przestrzeni - komentuje Monika Szczęsny z firmy Komandor.

Maksimum funkcjonalności

Komandor kuchnia ściany
Choć rozkładana sofa w kawalerce to już powszechnie stosowany klasyk, istnieją jeszcze inne, kreatywne rozwiązania, które idealnie odnajdą się w mniejszym mieszkaniu. W ostatnim czasie modne stały się kanapy modułowe, z których ułożyć można komfortowy narożnik, a w razie potrzeby sofę z kilkoma pufami. Dodatkowo poszczególne elementy takiego wypoczynku mogą również pełnić funkcję schowka na różnego rodzaju przedmioty. Tego typu rozwiązania pozwalają urządzić salon o niestandardowym układzie.

Iluzja głębi

We wnętrzach o minimalistycznym charakterze warto zastosować kolory, które poprawią nastrój i wizualnie powiększą metraż mieszkania. Biel, jasny brąz, świetlisty beż i ciepłe odcienie szarości to barwy, dzięki którym wnętrze uspokaja się oraz nabiera przytulnego wyrazu. Dodatkowo kolory o jasnej tonacji odbijają większą ilość promieni słonecznych i rozświetlają pomieszczenie, co sprawia, że wydaje się ono większe oraz bardziej przestronne. Efekt głębi uzyskamy zawieszając na ścianie grafikę z wizerunkiem wąskiej ulicy, nowoczesnym tunelem czy mostu z dużym akwenem morskim.

Firma Komandor SA powstała w 1992 roku. Od 20 lat jest liderem w branży systemów do drzwi przesuwnych i zabudowy wnętrz. Komandor w oparciu o autorski program Designer projektuje, a następnie wykonuje meble na zamówienie umożliwiając klientom aranżację przestrzeni mieszkalnej według własnych potrzeb. Produkty marki Komandor docenione zostały już w ponad 40 krajach na świecie, dzięki swej wysokiej jakości udokumentowanej atestami i certyfikatami wymaganymi przez standardy europejskie.

źródło: Komandor SA