Eksperci z laboratorium Av-Test po raz kolejny poddali testom aż 32 aplikacje ochronne na system Android.

Od kilku lat znacznie wzrasta trend na używanie urządzeń przenośnych takich jak smartfon i tablet. Wzrasta także ilość zakupów dokonanych za pośrednictwem tych urządzeń. Stają się one dla nas tak samo ważne jak komputer, czy laptop. I dlatego coraz częściej interesują się nimi również cyberprzestępcy. Nic dziwnego – nasze telefony i tablety to źródło informacji o nas samych. Nie warto zatem bagatelizować kwestii ochrony naszego gadżetu. Powstaje jednak pytanie, który mobilny antywirus zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa.

W niemieckich laboratoriach dokładnie przebadano jakość 32 antywirusów dla systemu Android. Aplikacje testowano w trzech kategoriach: OCHRONA (aplikacje musiały poradzić sobie z wykryciem ponad 2,2 tys. nowych zagrożeń), UŻYTECZNOŚĆ (oceniono wpływ na wydajność urządzenia (zużycie baterii itp.) oraz ilość fałszywych alarmów), FUNKCJE (sprawdzano, czy aplikacje oferują dodatkowe funkcje, takie jak ochrona przed kradzieżą, lokalizacja, czyszczenie i podobne).

Bitdefender Mobile Security znalazł się w czołówce z maksymalną oceną we wszystkich kategoriach.  Jak wskazują eksperci z AV-TEST, większość testowanych aplikacji nie naraża smartfonów i tabletów z systemem Android na zbytnie obciążenie, a w konsekwencji szybsze zużycie baterii.

Oprogramowanie Bitdefender Mobile Security chroni urządzenie w czasie rzeczywistym podczas korzystania z przeglądarek internetowych, a także bada i raportuje aplikacje, które nadużywają informacji osobistych. Za pośrednictwem usług Bitdefender Cloud użytkownicy są ostrzegani podczas przeglądania podejrzanych stron internetowych, zawierających złośliwe oprogramowanie, phishing lub fałszywe treści.

Aplikacja posiada również funkcję zabezpieczająca w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu. Umożliwia ona wysyłanie komend SMS do urządzenia oraz dostarcza interfejs webowy pozwalający blokować, śledzić i kasować dane z telefonu. Oprogramowanie pilnuje także, aby smartfon lub tablet pozostał niezainfekowany, automatyczne skanując każdą aplikację natychmiast po jej zainstalowaniu. Dzięki temu na bieżąco informuje i chroni innych użytkowników zainteresowanych instalacją podejrzanego programu.

W celu wykrywania złośliwych aplikacji Bitdefender nie korzysta z lokalnej bazy definicji wirusów. Zamiast tego, wykorzystuje usługę ochrony antywirusowej w chmurze, do sprawdzania wszystkich programów i blokowania e-zagrożeń, co uniezależnia użytkownika od konieczności posiadania najnowszych aktualizacji baz wirusów.

Oprogramowanie firmy Bitdefender zdobyło wiele nagród i wyróżnień, w tym tytuł: "Wybór redakcji" PC Mag, wyróżnienia recenzentów takich jak CNET, Laptop Magazine, PCPro, Webuser, PC Achat i Micro Actuel, Pc World oraz PC Format i najlepsze wyniki w testach wiodących organizacji branżowych łącznie z AV-Comparatives i VB100. Od kilku lat znajduje się w ścisłej czołówce testów najlepszego oprogramowania.

Test mobilnych antywirusów

źródło: Bitdefender