Eksperci z firmy ESET ostrzegają przed zagrożeniem typu ransomware, którego wzmożoną działalność zauważyli w Polsce. Złośliwe oprogramowanie CTB-Locker działa w podobny sposób jak znany już CryptoLocker – szyfruje pliki użytkownika znajdujące się na komputerze, a następnie żąda okupu w Bitcoinach.

Złośliwe oprogramowanie CTB-Locker oznaczane jest przez ESET jako Win32/FileCoder.DA. Infekcja zaczyna się w momencie, gdy ofiara otworzy załącznik przypominający fakturę otrzymany w wiadomości e-mail. Plik zawiera konia trojańskiego Win32/TrojanDownloader.Elenoocka.A, który próbuje pobrać kolejne złośliwe oprogramowanie – w tym przypadku CTB-Locker. Po uruchomieniu na urządzeniu ofiary zagrożenie szyfruje poszczególne pliki ze zdjęciami, filmami czy pliki programu Microsoft Word, a następnie wyświetla komunikat z żądaniem okupu. Jeśli ofiara chce przywrócić dostęp do zaszyfrowanych plików, musi zapłacić ok. 8 Bitcoinów, czyli równowartość ok. 6000 złotych.

- Oba zagrożenia, CTB-Locker oraz Cryptolocker, szyfrują pliki na urządzeniu ofiary, jednak różnią się w zakresie wykorzystywanego algorytmu szyfrowania. Warto zwrócić uwagę na skutki, jakie może przynieść ze sobą ta infekcja – zarówno użytkownicy domowi, jak i duże przedsiębiorstwa, jeśli nie utworzyły kopii zapasowej swoich plików, mogą być zmuszone zapłacić tysiące dolarów, by odzyskać swoje dane – mówi  Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń firmy ESET.

CTB-Locker - rozprzestrzenienie trojana

Rozpowszechnianie się CTB-Lockera na świecie, źródło: ESET

Aby uchronić się przed tego typu atakami, należy zacząć od profilaktyki. Bartłomiej Stryczek, Team Leader ESET przygotował kilka rad, które pozwolą uchronić się przed infekcją:

  1. Stwórz kopię zapasową swoich plików – zaszyfrowanych plików nie da się rozszyfrować bez znajomości sekretnego klucza, dlatego tak ważne jest robienie kopii swoich plików.
  2. Aktualizuj oprogramowanie – dzięki systematycznym aktualizacjom możesz mieć pewność, że wszystkie znane luki zostały załatane, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo.
  3. Zachowaj czujność podczas korzystania z sieci – podejrzana strona, nagła zmiana zawartości serwisu WWW lub żądanie podania dodatkowych danych podczas logowania do serwisu powinny wzbudzić twoją czujność.
  4. Aktualizuj program antywirusowy do najnowszej wersji – dzięki nowej wersji programu, wszystkie zagrożenia są jeszcze skuteczniej wykrywane i blokowane. Nie zapomnij także o aktualizacji bazy sygnatur i komponentów programu udostępnianych przez producenta. Warto również sprawdzić, czy nie są stworzone wykluczenia ze skanowania w konfiguracji programu antywirusowego, w szczególności elementów poczty email, za pomocą której rozprzestrzenia się CTB-Locker. Ważne jest także, aby skanowanie wszystkich i plików i ich rozszerzeń było domyślnie włączone.
  5. Zachowaj ostrożność - nie otwieraj załączników pochodzących z nieznanych źródeł, a w przypadku wiadomości podszywających się pod faktury – zweryfikuj numer konta jaki jest podany w treści maila. Klienci poszczególnych firm zawsze mają własny indywidualny numer konta, a ten w wiadomościach phishingowych różni się od niego.

źródło: www.eset.pl

Najlepszym sposobem na obronę przed tym i innymi zagrożeniami jest posiadanie najbardziej aktualnej kopii zapasowej danych. Ponadto należy zainstalować dobre rozwiązanie antywirusowe i upewnić się, że posiadane oprogramowanie, system operacyjny, a także aplikacje są aktualne i mają zainstalowane najnowsze łaty. W przypadku infekcji nie ma pewnego sposobu na odszyfrowanie plików zaszyfrowanych CTB-lockerem. Mógłbyś zapłacić okup, jednak nie masz gwarancji, że kiedykolwiek otrzymasz klucz do odszyfrowania swoich plików.

Czy Ci się to podoba, czy nie oprogramowanie żądające okupu to wielki biznes i najprawdopodobniej będziemy je coraz częściej spotykać w naszym codziennym życiu.