Czy mamy do czynienia z bańką w nieruchomościach?

apartment dev

Ceny mieszkań na rynku stale rosną. Wiele mówi się o bańce w branży, a specjaliści wróżą jej rychłe pęknięcie. Czy rzeczywiście mamy się czego obawiać? W jakim kierunku zmierzają trendy w inwestycjach deweloperskich oraz kto na rynku nieruchomości zarabia najwięcej? Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią Pana Tomasza Kopiszki z Pracowni Finansowej. 

Czy powinniśmy obawiać się pęknięcia bańki na rynku nieruchomości?

To, co dzieje się na rynku warszawskim i w pozostałych dużych miastach w Polsce, my nazywamy po prostu sytuacją rynkową i uważamy, że nie możemy w tym wypadku mówić o bańce. Tendencja wzrostowa jaką obserwujemy od dłuższego czasu w branży nieruchomości jest związana m.in. z wysokim popytem. Duże miasta przyciągają lepszymi perspektywami ludzi z całego kraju, którzy chcą tu pracować, mieszkać i korzystać z bliskości licznych atrakcji. Dodatkowo wzrosły ceny materiałów budowlanych, coraz trudniej o robotników i to wszystko oczywiście przekłada się na ostateczne ceny oferowane przez deweloperów. 

Zobacz:  Rynek startupowy powoli zaczyna odczuwać spowolnienie. Blisko połowa młodych spółek rozważa wyprowadzkę z Polski

Prawdopodobnie przyjdzie taki moment, w którym ceny się zatrzymają i dojdzie do pewnej korekty, ale nie zakładamy tutaj znaczących zmian, ani powrotu do cen sprzed 2-3 lat. Natomiast spodziewamy się jedynie korekty w segmencie mieszkaniowym. Nie powinna ona dotknąć inwestycji w domy i segmenty mieszkaniowe, na które popyt jest coraz większy. Społeczeństwo się bogaci, poszukuje tego typu nieruchomości, więc raczej tutaj ceny będą dalej rosły. 

Kto na rynku nieruchomości zarabia najwięcej?

Nie jest to tajemnicą, że w branży najwięcej zarabia deweloper, więc rozważając inwestowanie w nieruchomości, warto stanąć właśnie po tej stronie biznesu. Oczywiście jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę i umiejętności, to możemy na własną rękę spróbować zostać deweloperem. Jeśli natomiast nie mamy wystarczających środków, czasu i zasobów, umożliwiających realizację przedsięwzięcia, to rozwiązaniem może stać się inwestycja crowdfundingowa. 

Zobacz:  Kryzys zaczął wpływać na ceny nieruchomości

Inwestycje crowdfundingu deweloperskiego polegają na dołączeniu w roli wspólnika do spółki celowej, gdzie za budowę nieruchomości odpowiada deweloper, a o odpowiednią realizację inwestycji dbają doświadczeni eksperci. Inwestorzy zapewniają sobie satysfakcjonujący dochód pasywny, często dużo większy niż z wynajmu mieszkania. Rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że w crowdfundingu można wejść w biznes dysponując znacznie mniejszą kwotą niż decydując się na otwarcie nowego biznesu deweloperskiego, a finansowanie rozpoczyna się zakupem udziałów już od kwoty 50tys. złotych.

W jakim kierunku zmierzają trendy w inwestycjach deweloperskich?

Inwestycje deweloperskie, na które warto zwrócić uwagę, to na pewno te inwestycje, które są dobrze zlokalizowane. Jeżeli chcemy inwestować w nieruchomości na zasadzie wynajmu, to trzeba pamiętać, że teraz będzie liczyła się przede wszystkim lokalizacja, dobre skomunikowanie, bliskość metra. Jeżeli czas dojazdu do pracy wynosi powyżej 30 minut, to nie jest on już mocno atrakcyjny dla nabywców. Zatem jeśli myślimy o Warszawie, to powinniśmy postawić na Mokotów, Wolę, ale musimy się przygotować na to, że ceny w tych lokalizacjach będą znacznie wyższe i dla niektórych będą stanowić barierę finansową nie do pokonania.

Zobacz:  IT: zapotrzebowanie na doświadczonych developerów w Niemczech dynamicznie rośnie

Druga sprawa, to zwiększające się oczekiwania względem standardu od nabywców, którzy wybierają lokale coraz bardziej komfortowe, o jak najbardziej optymalnej ergonomii przestrzeni. Coraz częściej decydują się na domy usytuowane na kameralnych osiedlach, których w miejskich aglomeracjach jest stosunkowo mało. 

Większość deweloperów zajęła się budową mieszkań, a tylko nieliczni, jak Pracownia Finansowa, inwestują w budowę nowoczesnych segmentów mieszkaniowych w dobrych lokalizacjach. Wypełniamy w ten sposób niszę na rynku i z optymizmem patrzymy w przyszłość, bo dla nas jest to dziedzina rynku, posiadająca ogromny potencjał wzrostu, gdyż dobra lepsze, rzadkie, są coraz bardziej w cenie.

źródło: https://www.pracownia-finansowa.pl/