Diamenty – inwestycja na niepewne czasy

diamonds 3

Analitycy nie mają wątpliwości: świat stoi u progu kryzysu ekonomicznego. Nadchodzący czas będzie szczególnie trudny i niepewny pod względem lokowania kapitału. Warto rozważyć bezpieczne inwestycje alternatywne, do których należy zakup diamentów lokacyjnych. W tym przypadku można mieć pewność, że wartość kamienia z biegiem lat nie spadnie. Jak bezpiecznie lokować kapitał w diamentach radzi Sebastian Motowidło, rzeczoznawca jubilerski i rzeczoznawca diamentów.

– Zakup diamentu inwestycyjnego to swoista poduszka bezpieczeństwa, sposób na zabezpieczenie kapitału, którym dysponujemy. Ryzyko spadku wartości jest znikome, ponieważ diamenty wybierane przez profesjonalistów jako diamenty lokacyjne są rzadkie i pożądane, niewiele jest na świecie złóż w których znajdowane są kamienie bardzo dobrej jakości – wyjaśnia Sebastian Motowidło. Diament skutecznie ochroni nasz kapitał przed zgubnym wpływem zjawiska inflacji. Jest inwestycją zawsze dostępną, całkowicie niezależną od kondycji finansowej innych podmiotów, a w razie nieprzewidzianych zdarzeń można go łatwo i dyskretnie przemieścić.

Wybór kamienia – klucz do sukcesu

Kamień lokacyjny musi mieć odpowiednią czystość, barwę, masę oraz szlif. – W przypadku diamentów bezbarwnych najbardziej cenione są te o wysokiej, delikatnej bieli. Przy kamieniach o barwie fantazyjnej, niezwykle ważne jest głębokie nasycenie i możliwie równomierne rozłożenie barwy, jednak zwłaszcza w przypadku zakupu tych kamieni lepiej skorzystać z fachowego doradztwa. Wartość dobrze wybranego diamentu fantazyjnego może wzrosnąć znacząco w zaskakująco krótkim czasie – mówi Sebastian Motowidło.

Zobacz:  Kolejna podwyżka stóp procentowych stała się faktem. Co to oznacza w praktyce?

Istotna jest również jakość szlifu i czystość kamienia.  –  Co do masy zaś, im większa tym większy możliwy wzrost wartości i stabilność diamentu – dodaje prezes firmy Gemso. W przypadku lokowania kapitału należy kupować diamenty luzem. – Biorąc pod uwagę opłacalności inwestycji, lepiej unikać zakupu kamieni w biżuterii. Wówczas zawsze ponosimy koszty, często niezwykle wysokie, jej wytworzenia – radzi Motowidło.

Ważne, by kamień posiadał certyfikat wydany przez jeden z renomowanych międzynarodowych instytutów gemmologicznych: GIA  Gemological Institute of AmericaIGI  International Gemological Institute oraz HRD  Antwerp Institute of Gemmology. – Brak certyfikatu oznacza dodatkowy koszt, kamień niecertyfikowany jest niemożliwy do zbycia. Jeśli inwestor chce go sprzedać, musi wysłać go do certyfikacji na własny koszt. Nie wspomnę już, że w przypadku braku certyfikatu, możemy paść ofiarą oszustwa – tłumaczy rzeczoznawca diamentów. Obecnie niezbędnym wymogiem jest też laserowa inskrypcja, wiążąca diament z certyfikatem.

Inwestycja długoterminowa

Diamenty to inwestycja długoterminowa, decydując się na zakup diamentu lokacyjnego trzeba mieć świadomość, że to lokata kapitału na co najmniej 5 lat. – Jeśli nasza sytuacja finansowa jest stabilna, zakup właściwego kamienia będzie doskonałą dywersyfikacją kapitału. W świecie kamieni szlachetnych  to czas jest najlepszym sojusznikiem inwestora, im dłużej diament pozostanie z nami, tym drożej go potem sprzedamy. Dodatkowo możemy wygrać przy wzroście kursu dolara, gdyż jest on walutą w której się diamentami handluje – twierdzi prezes Gemso. Ważne, by podczas zakupu zapytać o odniesienie ceny diamentu do cennika hurtowego Rapaport. Profesjonalne podmioty zawsze podadzą tę informację i to z nimi najlepiej zawierać transakcje – im mniej pośredników, tym niższa cena diamentu.

Zobacz:  Jak przygotować nieruchomość do sprzedaży lub wynajmu?

Kamienie o mistrzowskim szlifie i dużej masie są często poszukiwane i pożądane przez najlepszych jubilerów, projektantów, domy aukcyjne, kolekcjonerów lub zamożnych inwestorów. Wartość takich kamieni wzrastać.  – Właściwy diament, wbrew obiegowej opinii, łatwo spieniężyć. Wystarczy nawiązać kontakt z profesjonalnym podmiotem handlującym takimi kamieniami. Natomiast, diament o kiepskim szlifie i marnej czystości trudno sprzedać nawet osiedlowemu jubilerowi, nie wspominając o podmiotach profesjonalnie handlujących kamieniami szlachetnymi. Podobnie jest w przypadku kamieni  o małej masie lub kamieni fantazyjnych o słabym nasyceniu barwy. W takich przypadkach czas znalezienia nowego nabywcy i kwota uzyskana ze sprzedaży mogą być dalekie od oczekiwań – przestrzega Sebastian Motowidło.

Bezpieczeństwo transakcji

Należy zawsze żądać dostarczenia diamentu i przechowywać go w znanym sobie miejscu. – Propozycja zakupu samego certyfikatu lub produktu finansowego opartego o diamenty powinna wzmóc naszą czujność. Podobnie jak wizja bycia współwłaścicielem diamentu lub zakup go na raty. W handlu diamentami takie zjawiska nie występują – przestrzega Motowidło.

Zobacz:  Czy amerykańska National Security Agency (NSA) stworzyła bitcoin?

Inwestujący w kamienie nie powinni obawiać się zadawania pytań, fachowego doradztwa. – Na rynku są obecni profesjonaliści, zajmujący się wyszukiwaniem i handlem diamentami lokacyjnymi. Dysponują niezbędną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami pozwalającymi na wybór i zakup diamentu, który w swoim czasie ochroni i pomnoży majątek kupującego – mówi.

Pozostaje jeszcze kwestia emocjonalna – diament lokacyjny to zarówno cud natury, jak i arcydzieło sztuki szlifierskiej. – Niewiele jest na świecie rzeczy piękniejszych od mistrzowsko wyszlifowanego diamentu, a takim nabytkiem chcemy się chwalić. Niestety, nasza niedyskrecja i nierozwaga mogą sprawić, ze nasz diament padnie łupem złodziei. Nie bez powodu mówi się, że diamenty lubią spokój i ciszę – podsumowuje Sebastian Motowidło. 

Więcej informacji o ekspercie oraz diamentach lokacyjnych można znaleźć na stronie:  https://www.gemso.pl/