Euro dla firm może być tańsze?

euro PLN

Przyglądamy się i tłumaczymy, co składa się na koszty przewalutowania. Na co zwrócić uwagę, by ograniczać koszty transakcyjne tej operacji.

Z walizką pieniędzy nikt już dzisiaj raczej do kantoru nie jeździ. Wygodniej, szybciej i bezpieczniej dokonać przewalutowania online. Najprościej byłoby oczywiście wtedy, gdyby Polska znalazła się w strefie euro, z którą jesteśmy najbardziej związani gospodarczo. Na razie jednak przedsiębiorcy, którzy mają kontrahentów w Niemczech, Francji czy Włoszech muszą szukać sposobów przewalutowania optymalnych pod względem kosztów.

Sprawdź transakcyjne widełki

Banki ustalają ceny na podstawie kursu średniego podawanego przez NBP lub opierając się na aktualnych cen z rynku Forex. Aktualny kurs to oczywiście podstawowy parametr, choć firmy raczej nie mają możliwości, by czekać z przewalutowaniem licząc na to, że np. euro będzie za jakiś czas tańsze.

Jednak na realny koszt transakcji wpływ ma również tzw. spread. To termin powszechnie używany w odniesieniu do transakcji na rynkach finansowych. W przypadku przewalutowania najkrócej można powiedzieć, że jest to różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży. Co ważne, w tych widełkach zawiera się również marża banku i jego prowizja za przeprowadzenie transakcji.

Zobacz:  Aż 10-15% mieszkań na wynajem nie zarabia przez złe zarządzanie

Każdy bank ustala spread we własnym zakresie, dla każdej waluty oddzielnie. Dlatego warto zwracać uwagę na to, jaka jest jego wysokość. Obowiązuje zależność: im jest wyższy, tym droższy pieniądz dla kupującego.

Poza tym, przewalutowanie pieniędzy w banku oznacza, że trzeba również ponieść koszty przelewów między kontami walutowymi a złotówkowym. Informacji na ten temat trzeba szukać w tabeli opłat i prowizji, ponieważ każdy bank ustala ich poziomy sam.

Jak to wygląda w kantorach

Kantory internetowe są z reguły bardziej elastyczne niż banki. Przede wszystkim, są w stanie zaoferować lepsze kursy, nieraz stosują niższe spready (choć nie zawsze) i często mają też niższe prowizje. Oczywiście najlepiej uważnie porównać kursy i spready w poszczególnych bankach i kantorach, żeby mieć dobry przegląd możliwości na rynku.

Zobacz:  Coraz częściej kobiety biorą pod uwagę wyjazd za granicę

Niższy spread i lepszy kurs mają może niewielkie znaczenie przy pojedynczych transakcjach, z udziałem relatywnie niewielkich kwot. Natomiast przy większych sumach lub wtedy, gdy przedsiębiorca dokonuje przewalutowania często, mogą już znacząco wpływać na koszty operacyjne. Tu jeszcze można dodać, że w kantorach online często można również skorzystać z darmowych przelewów, co dodatkowo ogranicza koszty.

– Przewalutowania można dokonać w dowolnym czasie i miejscu. Wystarczy dostęp do Internetu. Brak kosztów przelewu to oczywiście dodatkowy atut, zwłaszcza w przypadku częstych transakcji – mówi Jakub Balcerzak, doradca biznesowy Amronet.pl, innowacyjnej platformy walutowej. Jest to jedyny kantor internetowy, który oferuje darmowe przelewy zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Amronet.pl to ciekawy przykład platformy wychodzącej poza ramy zwykłego kantoru internetowego. Można powiedzieć, że łączy w sobie cechy kantoru walutowego z serwisem społecznościowej wymiany walut.

– Takie rozwiązanie pozwala dokonywać wymiany zarówno po kursie platformy, jak i w formie bezpośredniej transakcji pomiędzy jej uczestnikami – dodaje Balcerzak.

Zobacz:  Sharing economy - dokąd zmierza uberyzacja biznesu?

Amronet.pl stosuje również niskie prowizje, mieszczące się w granicach od 0,02% do 0,22%. Bezpieczeństwo transakcji potwierdza KNF. Cały proces przelewów oparty jest o system bankowości elektronicznej.

O Amronet.pl

Amronet.pl to platforma łącząca w innowacyjny sposób kantor internetowy i serwis społecznościowej wymiany walut w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu jej klienci mogą zdecydować się zarówno na wymianę po kursie ustalanym przez portal, jak i na transakcje między użytkownikami. Amronet.pl posiada wszystkie cechy, które są cenione na rynku finansowym – czyli bezpieczeństwo i szybkość działania, a co najważniejsze ma wpływ na dużą oszczędność pieniędzy. Amronet jest częścią grupy Payholding International Sp. z o.o. wiodącej firmy w systemie kantorowym oraz innowatora technologii systemów giełdowych do obsługi wszelkiego rodzaju transakcji, funkcjonującej od 2013 roku. To pierwsza technologiczna firma w Polsce, która stworzyła aż 3 kantory do internetowej wymiany walut.