Finanse ogólnie

Fotowoltaiczny boom na giełdzie i skargi w UOKiK-u

solar panels

Od miesięcy o fotowoltaice mówi się w Polsce tak dużo, jak nigdy. Przybywa przydomowych instalacji, konsumenci lgną po dopłaty, mnożą się też oferty dzierżawy gruntów pod całe farmy. Czy to dobra inwestycja na lata, czy może chwilowa moda, o tym więcej już dziś podczas Dnia fotowoltaiki w Bankier.pl.

Fotowoltaika na GPW. Spółek jest coraz więcej

Fotowoltaika jest jedną z najmodniejszych branż ostatnich lat. Wiele spółek przyniosło inwestorom wysokie stopy zwrotu, a kolejne zapowiadają giełdowy debiut.

Przeczytaj analizę Adama Hajdamowicza

W UOKiK-u skargi na fotowoltaikę

Nachalna sprzedaż, mylne wyliczenia opłacalności inwestycji, skomplikowane umowy, od których trudno odstąpić. W ubiegłym roku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęła pierwsza fala skarg na firmy z przeżywającej boom branży fotowoltaiki – poinformował w rozmowie z Bankier.pl prezes Tomasz Chróstny.

Przeczytaj rozmowę redaktor naczelnej Bankier.pl Malwiny Wrotniak z prezesem UOKiK-u Tomaszem Chróstnym

Energia ze słońca da pracę. Zatrudnienie w fotowoltaice będzie rosło

Handlowcy, instalatorzy, inżynierowie. W polskiej fotowoltaice zatrudnienie ma być trwałe i stale rosnąć.

Przeczytaj analizę Weroniki Szkwarek

Fotowoltaika na razie nie zbawi polskiej energetyki

Podczas gdy polska transformacja energetyczna przeprowadzana jest w ogromnych bólach, rewolucja fotowoltaiczna przebiega zaskakująco sprawnie. Rosnący udział energii ze słońca w miksie to znakomita informacja, warto jednak pamiętać, że na dalekim horyzoncie istnieją też pewne ograniczenia. 

Przeczytaj analizę Adama Torchały

Proponują dzierżawę ziemi pod farmę fotowoltaiczną? Uważaj na umowę

Na rynku przybywa ofert dzierżawy gruntów rolnych pod farmę fotowoltaiczną. Z taką inwestycją po stronie wydzierżawiającego mogą wiązać się pewne ryzyka prawne. Przed podpisaniem umowy warto zabezpieczyć swoje interesy.

Przeczytaj komentarz adwokatów Michała Rutkowskiego i Joanny Barzykowskiej