Frank kontra złoty – różnica w racie większa niż kiedykolwiek

chf pln

Od marca 2020 r. oprocentowanie hipotek w złotych spadło znacząco, a raty „frankowych” kredytów wzrosły. W efekcie różnica jest obecnie najwyższa z odnotowanych do tej pory – przestrzeń dzieląca przykładowe kredyty jest większa niż np. w 2015 r., zaraz po „czarnym czwartku”.

Osłabienie złotego i spadek wskaźnika WIBOR doprowadziły do sytuacji, w której raty hipotek opartych na frankach i złotych „rozjechały” się najbardziej od ponad dekady, wynika z analizy Bankier.pl. Tym razem jednak, inaczej niż przed ponad dekadą, to frankowcy obarczeni są wyższym ciężarem.

W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy gwałtowne osłabienie się złotego. „Polska waluta ma za sobą dwa sądne dni. Najpierw w środę kurs euro poszedł w górę o blisko 5 groszy, z łatwością przełamując opór na linii 4,60 zł i szybko docierając do marcowego szczytu powyżej 4,63 zł. Była to reakcja na definitywny powrót polityki lockdownu do Europy. W czwartek euro kosztowało nawet ponad 4,64 zł, ale brak ogłoszenia przez premiera Morawieckiego nowych restrykcji po południu doprowadził do lekkiego umocnienia złotego” – pisał w komentarzu walutowym Krzysztof Kolany, główny ekonomista Bankier.pl.

Zobacz:  Banki nie marnują tego kryzysu

Wahania na rynku walutowym odbiją się na finansowej kondycji kilkusettysięcznej grupy kredytobiorców, którzy spłacają zobowiązania hipoteczne oparte na franku szwajcarskim i euro. Przypomnijmy, że w szczycie poprzedniej hossy mieszkaniowej (2007-2008) większość nowych umów kredytowych wykorzystywała konstrukcję kontraktu indeksowanego lub denominowanego w helweckiej walucie.

Sięgnęliśmy do syntetycznego porównania kredytu hipotecznego opartego na franku i „złotówkowego”. Najbliższe raty mogą różnić się od siebie najbardziej w kilkunastoletniej historii – „frankowa” będzie o niemal 600 zł większa niż obciążająca kredytobiorcę, który wybrał złote.

Pełna analiza w tekście https://www.bankier.pl/wiadomosc/Franki-kontra-zlote-roznica-w-racie-wieksza-niz-kiedykolwiek-7992785.html