Frank szwajcarski przekroczył barierę 5 zł – będzie jeszcze droższy?

franks chf 5

Frank szwajcarski przebił granicę 5 zł. Nastąpiło również gwałtowne umocnienie dolara amerykańskiego w stosunku do złotego. Kurs utrzymuje się powyżej 4,90 zł za 1 dolara. Eksperci podkreślają, że to głównie efekt rekordowo wysokich cen gazu i energii w Europie oraz wzrostu napięcia geopolitycznego na wschodzie kontynentu. Czy frank i dolar będą dalej drożeć?

Frank Szwajcarski należy do grupy najstabilniejszych walut na świecie. Aktualna wysoka wycena związana jest z mechanizmem obronnym rynków – niepokojące wieści dla stabilności biznesu w regionie przekładają się na odpływ kapitału z Polski, ten zaś przepływa do aktywów uważanych za bezpieczniejsze, czyli m.in. franka szwajcarskiego. Położenie złotego jest o tyle niekorzystne, że reaguje mocno również na zmiany wartości euro, które to na skutek tego samego mechanizmu ponownie osłabiło się względem dolara. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na utrzymanie się kursu szwajcarskiej waluty powyżej 5 zł za 1 franka do końca 2022 roku wynoszą 54%.

Zobacz:  Miesięczna pensja nie wystarczy na pokrycie długów

Co dalej z kursem złotego wobec dolara?

Sytuacja złotego na rynkach walutowych jest obecnie niezwykle trudna. Jakiekolwiek odbiegające od normy zdarzenia wpływające na gospodarkę, oddziałują znacznie bardziej na wycenę polskiej waluty. Stąd gwałtowny spadek wartości złotego ze względu na trwający kryzys geopolityczny i rosnące ceny energii, co zmniejsza zaufanie inwestorów nie tylko względem lokowania kapitału nad Wisłą, ale również w całej strefie euro. Bliskość geograficzna obszaru objętego konfliktem powoduje, że każda negatywna informacja z regionu dodatkowo przyczynia się do osłabienia złotego. W związku z tym analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na utrzymanie się kursu dolara powyżej 4,80 zł za 1 dolara do końca 2022 roku wynoszą 52%.