Kobieta w inżynierii? 3 kluczowe fakty

biznes inzynier

W dyskusji publicznej wiele mówi się na temat „męskich” i „damskich” zawodów. Jak wskazuje raport Kobiety w „męskich” zawodach, aż 10% studentek usłyszało, że studia techniczne nie są dla kobiet, a 17% było przekonywanych, że nie poradzą sobie na takim kierunku. Tymczasem na uczelniach ścisłych studiuje 37% kobiet. Dziś przyglądamy się przyszłościowym kierunkom edukacji i temu, jak zmienia się rola kobiet w zawodach technicznych.

1. Zatrudnienie kobiet na inżynierskich stanowiskach w największych firmach w Polsce wynosi ok. 16%.

Jak wskazują dane Eurostatu, Polska może poszczycić się najwyższym wśród dużych krajów w Europie odsetkiem kobiet wśród naukowców i inżynierów – aż 49%. Plasuje nas to przed Wielką Brytanią (40%) czy Niemcami (29%). Z kolei badanie w grupie 8 największych pod względem przychodów firm w Polsce wskazuje, że średni odsetek pań na stanowiskach inżynierskich to 16%, jednak już w branży IT różnice są praktycznie niedostrzegalne.

Zobacz:  Rynek kryptowalut zyska na sile w 2022 roku

2. 38% wyższej kadry kierowniczej w polskich firmach stanowią kobiety.

Jak wskazuje raport Kobiety w biznesie 2020, opracowany przez Grant Thornton, to najwyższy wynik w Europie i jeden z trzech najwyższych na całym świecie. Obecnie dostrzega się coraz większą wartość kultur organizacyjnych, opartych o wartości tradycyjnie przypisywane kobietom, takie jak empatia, rozumienie potrzeb drugiej osoby, nastawienie na współdziałanie. 

  W pracy inżynierskiej ważne są odpowiednie kompetencje, otwartość na wyzwania i chęć stałej nauki – płeć nie ma tutaj znaczenia. Co więcej, różnorodność okazuje się ogromną zaletą. Widzę to w naszej firmie ILF Consulting Engineers Polska. Jesteśmy biurem projektowym, w którym kobiety stanowią 40% całego zespołu, w tym 45% kadry kierowniczej. Różnorodność w zespołach projektowych pozwala uwzględniać różne punkty widzenia i opracowywać kompleksowe rozwiązania – mówi Beata Nepelska-Kula, Dyrektorka Zarządzająca w ILF Consulting Engineers Polska.

Zobacz:  Polska ma szansę stać się bazą dla ukraińskich, innowacyjnych start-upów

3. 1/4 studentów Inżynierii odnawialnych źródeł energii na uczelniach publicznych stanowią kobiety.

Choć wśród silnie sfeminizowanych kierunków znajdują się chociażby finanse i rachunkowość, zoofizjoterapia, architektura krajobrazu czy optyka, to na technicznych uczelniach publicznych kobiety stanowią blisko ¼ studentów na kierunkach: Inżynieria odnawialnych źródeł energii, rolnictwo, systemy sterowania inteligentnymi budynkami czy komputerowe wspomaganie procesów inżynierskich. Jak wskazuje raport Kobiety na politechnikach 2021, na kierunkach dotyczących nowych technologii kobiety dominują w dziedzinie inżynierii biomedycznej, a drugim najczęściej wybieranym przez panie kierunkiem w tej kategorii jest fizyka techniczna.

Patrząc na aktualne tendencje, można spodziewać się dalszego wzrostu zainteresowania kierunkami technicznymi wśród kobiet. Nie jest to jednak zmiana, która nastąpi w kilka lat.