Najważniejsze korzyści kupna gotowej spółki (shelf companies)

business biznes firma

Polskie przepisy podatkowe i rachunkowe uchodzą za jedne z najsurowszych w Europie. Już samo kompletowanie dokumentów może trwać wiele tygodni. Niestety, działając na własną rękę, bardzo łatwo pogubić się w wymagającej procedurze.

Dlatego warto zadanie założenia spółki powierzyć specjalistom z tego obszaru lub skorzystać z kupna gotowej spółki. Kancelaria Konieczny Wierzbicki założyła i sprzedała już 150 spółek typu shelf companies.

Kupno gotowej spółki (shelf company)

Jeżeli proces zakładania spółki wydaje Ci się zbyt żmudny, możesz zdecydować się na kupno gotowej spółki. Shelf companies, bo tak nazywany jest ten typ spółek, są rozwiązaniem dla osób, którym zależy na nabyciu spółki już w ciągu 1-2 dni od zgłoszenia takiej chęci.

Gotowa spółka – oszczędność czasu

Jak podkreśla specjalistka w tym obszarze, prawnik Paulina Opiełka: – Ewidentną zaletą kupna gotowej spółki jest ogromna oszczędność czasu, bo spółka działa niemal „od ręki”. Po pierwsze, nie trzeba czekać na rejestrację w KRS czy VAT. Po drugie, zakup shelf company nie wymaga sporządzenia aktu notarialnego czy przejścia procesu przez system S24.

Dla porównania w przypadku tradycyjnych spółek, osoba, która nie ma doświadczenia w ich zakładaniu, na proces rejestracji może czekać nawet kilka miesięcy. Każdy błąd opóźnia ostateczny termin zarejestrowania o wiele tygodni. Dzięki gotowej spółce nie trzeba już marnować czasu na drobiazgowe procedury.

Zobacz:  Kilka faktów o Ryanairze, które powinieneś znać

Shelf companies – brak formalności

Zdaniem Pauliny Opiełki, prawniczki z Kancelarii Konieczny Wierzbicki, która do tej pory wraz z zespołem założyła i sprzedała już około 150 tego typu spółek, shelf company jest dedykowana dla cudzoziemców i Polaków poza granicami kraju.

Jak przyznaje: – To najłatwiejszy sposób pozyskania spółki przez osoby przebywające za granicą i cudzoziemców, ponieważ nie wymaga konieczności posiadania numeru PESEL czy udzielania pełnomocnictw w formie aktu notarialnego.

W przypadku zakładania „zwykłej” spółki w S24 wymagany jest PESEL. Natomiast chcąc założyć spółkę u notariusza za pośrednictwem pełnomocnika, trzeba udzielić pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego. Gotowa spółka, przez to, że nie wymaga tego typu operacji, może być z powodzeniem użytkowana przez praktycznie każdego.

Gotowa spółka – łatwość użytkowania

O tym, jaką spółkę wybrać nie decydują jedynie formalności związane z jej założeniem, ale przede wszystkim możliwości jakie daje jej posiadanie. Jedną z najważniejszych zalet gotowej spółki jest łatwość jej użytkowania.

Zobacz:  Amerykański inwestor szuka w Katowicach nowych pracowników, głównie z branży IT

Jak podkreśla Paulina Opiełka jest to rozwiązanie bardzo elastyczne: – Po nabyciu gotowej spółki bardzo łatwo można zmienić jej umowę. To zadanie można powierzyć również kancelarii specjalizującej się w tym obszarze, wystarczą tylko pełnomocnictwa pisemne.

Co więcej, shelf companies może stanowić pierwszy filar większej całości, o czym przekonuje nasza rozmówczyni: – Ogromnym plusem gotowej spółki jest oczywiście perspektywa jaką daje. Jest nią łatwość w uruchomieniu bardziej skomplikowanej struktury kapitałowej (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa). Decydując się na shelf company można nabyć „cały pakiet” lub jego pierwszy filar (sp. z o.o.) i na tej podstawie budować sp. z o.o. sp.k.

Jesteś zainteresowany gotową spółką? Skontaktuj się z Kancelarią Konieczny Wierzbicki. Chętnie doradzą.