Nowa forma płatności okupu w wyłudzeniach online

chip credit card

Zjawisko internetowe określane jako sextortion, czyli wymuszenia na tle seksualnym, nie jest niczym nowym: oszuści grożą potencjalnym ofiarom opublikowaniem rzekomego filmu, który został nagrany przy pomocy ich kamer internetowych, gdy oglądali treści dla dorosłych, lub innych prywatnych informacji. Naturalnie oszuści obiecują, że można tego uniknąć, płacąc okup.

Do niedawna cyberprzestępcy żądali zwykle pieniędzy w formie kryptowaluty, która uniemożliwia wyśledzenie transakcji. Jednak ostatnio eksperci z firmy Kaspersky zauważyli próby nakłaniania ofiar do zapłaty przy użyciu przedpłaconej karty debetowej, która może być wykorzystywana do płacenia w niektórych sklepach. Karty te należy zasilić odpowiednią kwotą, sfotografować z obu stron, a następnie wysłać na określone adresy pocztowe.

Główna różnica między kartami przedpłaconymi a zwykłymi kartami bankowymi polega na tym, że w przypadku tych pierwszych nie trzeba iść do banku, aby je wyrobić – można je nabyć i doładować w sklepie lub supermarkecie.

Zobacz:  PRACA 2035: przyszłość pracy opartej na sztucznej inteligencji

Karty przedpłacone są połączone z globalnymi systemami płatniczymi, takimi jak Visa lub Mastercard, i nie wymagają podania tylu informacji osobowych co ich tradycyjne odpowiedniki. To sprawia, że są niezwykle wygodne, ale z drugiej strony stwarza potencjał do wykorzystania w celach cyberprzestępczych: znacznie łatwiej jest przekonać niedoświadczonego użytkownika do zakupu karty w sklepie, niż czekać, aż opanuje dokonywanie transakcji kryptowalutowych.

Warto pamiętać, że niezależnie od wskazanej przez oszustów metody płatności, nie należy płacić okupu. W ogromnej większości przypadków przestępcy wykorzystują po prostu strach, jaki odczuwamy w zetknięciu ze „wszechmocnymi” hakerami. W rzeczywistości bardzo często nie posiadają oni żadnych filmów ani innych wrażliwych danych – powiedziała Tatiana Szczerbakowa, badaczka ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Porady bezpieczeństwa

Aby uniknąć spamu z żądaniem okupu i zapobiec jego rozprzestrzenianiu, warto rozważyć następujące działania:

  • Nigdy nie płać oszustom – to jedynie zachęci ich jeszcze bardziej do dalszego wyłudzania pieniędzy.
  • Nie odpowiadaj na e-maila, nawet jeśli chcesz tylko przekonać nadawcę, że z pewnością nie ma żadnych informacji na Twój temat. Robiąc to, potwierdzisz, że Twój adres jest aktywny, i narazisz się na jeszcze większą falę spamu.
  • Zamknij wiadomość i oznacz ją jako spam – w ten sposób filtr antyspamowy będzie mógł lepiej wykonywać swoje zadanie i wyłapywać kolejne oszustwa.
  • Stosuj niezawodne rozwiązanie zabezpieczające, które zapewnia wszechstronną ochronę przed szerokim wachlarzem zagrożeń, łącznie z tymi, które próbują przechwycić nagrania z kamery w Twoim komputerze. Przykładem takiego rozwiązania jest Kaspersky Total Security.
Zobacz:  Chiny i USA - SARS-CoV-2 przyspieszy zmianę globalnego układu sił

źródło: Kaspersky