Od ogłoszenia pandemii koronawirusa na początku 2020 roku Adzuna obserwuje istotne zmiany na polskim i światowych rynkach pracy. Czy wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce oraz zaostrzające się restrykcje sanitarne wpłyną negatywnie na rynek pracy?
Na podstawie setek tysięcy ogłoszeń o pracę zebranych od pracodawców, agencji zatrudnienia, a także z tablic i portali pracy Adzuna monitoruje wpływ pandemii oraz lockdownu na stan rynków pracy poszczególnych krajów. (W tym materialne dane z Polski (oraz Polski na tle Europy), Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych)
Polski rynek pracy w czasie pandemii koronawirusa
Wygląda na to, że Polski rynek pracy, pomimo zauważalnych zmian, bardzo szybko otrząsnął się ze skutków dużego lockdownu. Największe spadki w ilościach ofert niemalże wszystkie branże w Polsce zaliczyły w kwietniu i maju. Jednak już w lipcu ilość dostępnych dla kandydatów ofert pracy zaczęła rosnąć.
Pozytywne trendy wzrostowe utrzymują się na polskim rynku pracy już niezmiennie od początku sierpnia. Obecnie na Adzuna czeka na kandydatów w Polsce ponad 190 tysięcy ogłoszeń o pracę, czyli aż o 11% więcej niż przed ogłoszeniem pandemii.
Polska na tle innych krajów Europy
Polski rynek pracy zafalował najmocniej w kwietniu i maju br. Ilości dostępnych na rodzimym rynku wakatów spadły w krytycznym momencie aż o 12% Na tle reszty Europy Polska wyszła z okresu zamknięcia obronną ręką. Sytuacja podobnie wyglądała na rynkach pracy Niemiec (spadek w krytycznym momencie o 12%) oraz Francji (ze spadkiem ilości ofert pracy o 15%). W nieco trudniejszej sytuacji znalazły się Włochy, które najmocniej odczuły początek pandemii. Tutaj rynek pracy skurczył się o ponad 21%, z apogeum w połowie czerwca br. A w Wielkiej Brytanii aż o ponad 60%.
Wielka Brytania
W Europie najsilniej skutki lockdownu odczuł właśnie rynek pracy Wielkiej Brytanii. Całkowita ilość dostępnych na Wyspach wakatów skurczyła się w krytycznym momencie o ponad 60% ze szczególnym naciskiem na Londyn. W stolicy kraju większość ofert pracy skupiała się w sektorach usługowych (w tym hotelarstwo i gastronomia).
Pod koniec marca firmy związane z gastronomią i hotelarstwem zaczęły wstrzymywać rekrutacje na Wyspach, a liczba ogłoszeń o pracę spadła o prawie 40%. Utrzymujący się lockdown i związane z nim restrykcje: zamknięte biura, wystawy, odwołane wydarzenia biznesowe, sportowe czy kulturalne, ograniczona turystyka zewnętrzna pogarszały dodatkowo sytuację w branży. W czerwcu liczba ofert pracy w m.in. restauracjach, pubach i hotelach spadła o prawie 80%.
Dla odmiany prace związane z logistyką (w tym kurierzy, pracownicy magazynów) pomimo początkowego spadku, notują obecnie wzrost wakatów. W tej branży dostępnych jest o ponad 75% więcej ofert pracy niż na początku roku.
Stany Zjednoczone
Kolejnym krajem, który bardzo długo zmagał się ze skutkami pierwszego lockdownu były Stany Zjednoczone. Rynek pracy USA zanurkował rekordowo w maju, a ilość wakatów tam dostępnych spadła o ponad 50% .
Niekorzystny dla amerykańskiego rynku pracy bilans ofert pracy utrzymywał się, z niewielkimi zmianami, aż do czerwca. Z ponad 4,7 miliona ofert pracy z początku roku, zostało w połowie lata niewiele ponad 2,2 miliona. Po zniesieniu restrykcji rynek pracy USA zaczął się stabilizować a znaczną poprawę zaczął notować od 33 tygodnia br.
Czy nowa fala zakażeń wirusem może spowodować pogorszenie sytuacji osób szukających pracy w USA? Na przełomie września i października po niewielkim wzroście ilości wakatów, ilość oferty pracy znowu zaczęła tam spadać.
Metodologia: Zmiany w stosunku do średniej ilości ofert pracy zebranych na lokalnych (poszczególne kraje) serwisach Adzuna w 1-7 tygodniu 2020 roku.
źródło: www.adzuna.pl