Polacy, którzy pracowali w Niemczech i Holandii mogą odzyskać pieniądze

50 euro

1 stycznia to początek nowego roku podatkowego w Niemczech i Holandii. Formularze podatkowe są rozpowszechniane późną zimą i wczesną wiosną. Oznacza to, że ci obywatele Polski, którzy pracowali w tych krajach w latach 2016-2020, mogą już zacząć deklarować swoje dochody. Jakie daje to możliwości?

Pobieranie świadczeń

Niemcy i Holandia są niezwykle popularnymi miejscami dla emigrantów. Pracuje tam ponad sześćdziesiąt tysięcy obywateli Polski. Osoby, które pracowały w tych krajach powinni uważać: Niemcy i Holandia, podobnie jak wiele innych krajów europejskich, zaczynają nowy rok podatkowy, a osoby tam mieszkające i pracujące otrzymują zeznanie podatkowe pod koniec lutego -początek marca.

Początek nowego roku podatkowego oznacza, że ​​możesz zacząć deklarować dochód, a tym samym odzyskać należne zgodnie z prawem nadpłaty podatkowe. Polacy, którzy przez ostatnie pięć lat pracowali za granicą, starają się o różne świadczenia, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę rodzinnego budżetu: średnia kwota do odzyskania podatku to 804 euro, jednak czasami kwota może sięgać nawet kilku tysięcy euro.

Zobacz:  Nawet 13 milionów podatników skorzysta na zmianach w Polskim Ładzie. Najbardziej zyskają osoby zarabiające 5–8 tys. zł.

Nie wszyscy wiedzą

Korzyści są kuszące, ale czy zawsze można je odzyskać? 60% Polaków, którzy pracowali w Holandii i Niemczech, odzyskuje „pozostawione” w tych krajach nadpłaty podatkowe. Gdzie idzie reszta wszystkich pieniędzy?

Zdaniem specjalistów nie ma co do tego tajemnicy: nadpłaty podatkowe pozostają nieodzyskane, ponieważ pozostali pracownicy nie kontaktują się z nikim w celu ich odzyskania. Decyduje o tym brak wiedzy. Polacy nie są dostatecznie poinformowani o swoich prawach – zapewnia Daria Wiśniewska, menedżerka firmy RT Tax zajmującej się zwrotem podatku. „Mamy okazję porozmawiać z Polakami, którzy pracowali za granicą i którzy nie słyszeli o takiej możliwości nawet po kilku latach pracy za granicą. Ponadto w niektórych przypadkach ludzie obawiają się, że zwrot podatku jest nielegalny i że w wyniku tego procesu stracą część innych świadczeń socjalnych ”.

Zobacz:  Amerykański gigant nie zapłacił ani centa podatku CIT w Europie mimo rekordowych przychodów

W przypadku nieodzyskania legalnych świadczeń, cierpią zarówno Polacy, którzy pracowali za granicą, jak i budżet Polski. Ogromne sumy pieniędzy giną każdego roku: w zeszłym roku łączna kwota nieodzyskanych podatków wyniosła nawet 6,4 mln euro. W obliczu obecnych wyzwań zdrowotnych, gospodarczych i społecznych ubieganie się o świadczenia jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

Przygotuj się odpowiedzialnie

 „Dokumenty zawierające informacje o Twoich dochodach i wszystkich zapłaconych podatkach są niezbędne do odzyskania nadpłaty. Jeśli nie masz takich dokumentów, nie ma problemu – skontaktuj się ze swoim pracodawcą, a on udzieli Ci tej ważnej informacji ”D. Wiśniewska mówi o szczegółach odzyskiwania podatku.

Według niej każda osoba, która pracowała za granicą, ma prawo zwrócić się do organów podatkowych w Niemczech i Holandii. Zwraca jednak uwagę, że jest to proces wymagający uwagi i wiedzy. Pierwszy krok – złożenie dokumentów zwykle przebiega bezproblemowo, jednak podczas wykonywania kolejnych kroków wielu Polaków staje przed różnymi wyzwaniami. Rezultat – opóźnione, obniżone lub niepodlegające zwrotowi korzyści podatkowe.

Zobacz:  Śląsk ma kilkanaście lat na odejście od górnictwa - zachwieje to rynkiem pracy w regionie

 „Jeśli brakuje Ci doświadczenia, warto skonsultować się ze specjalistami do spraw zwrotu podatku przygotowując się do odzyskania świadczenia, w ten sposób zaoszczędzisz czas i prawdopodobnie odzyskasz wyższą kwotę” stwierdza D. Wiśniewska.