PolCard from Fiserv rozszerza usługę DCC o kolejne waluty

PolCard from Fiserv

DCC (ang. Dynamic Currency Conversion) to usługa dodatkowa dostępna na terminalach PolCard from Fiserv, która umożliwia posiadaczowi karty zapłacenie w walucie kraju, w którym została ona wydana. Do tej pory funkcja ta obejmowała blisko 30 walut. W związku z rosnącym zainteresowaniem PolCard from Fiserv zdecydował się na wdrożenie kolejnych 14, m.in. riala saudyjskiego, wona południowokoreańskiego czy nowego szekla izraelskiego. Usługa jest dostępna zarówno na terminalach tradycyjnych, w e-commerce, jak i poprzez aplikację płatniczą PolCard ® Go.

– Możliwość płatności w różnych walutach to usługa, z której często korzystają odwiedzający Polskę obcokrajowcy. Po przeprowadzeniu analizy rynku oraz ruchu turystycznego w Polsce postanowiliśmy rozszerzyć ją o dodatkowe 14 walut. Największą popularnością do tej pory cieszyły się – oprócz oczywiście euro i dolara amerykańskiego – funt brytyjski, korona czeska oraz korona szwedzka. Ponadto można zauważyć, że po pandemiczny zastój szczęśliwie już za nami i Polska z każdym rokiem staje się coraz bardziej atrakcyjna turystycznie – mówi Krzysztof Polończyk, prezes Fiserv Polska S.A. – Dlatego największy potencjał dla DCC zauważamy oczywiście w branży HoReCa i wśród przedsiębiorców z regionów najbardziej atrakcyjnych turystycznie – dodaje.­­ 

Zobacz:  Allegro wchodzi na parkiet, Amazon wpływa do Polski, a Rakuten łokciami rozpycha się w USA

Co ważne, dla właścicieli firm, poza szerszą akceptacją płatności, korzystanie z tej usługi oznacza dodatkowe korzyści finansowe. Konsument zaś zyskuje pełną transparentność, ponieważ w trakcie płatności na terminalu z uruchomioną funkcją DCC widzi kwotę przewalutowania w odniesieniu do kursów walut Europejskiego Banku Centralnego i to on decyduje o jego zaakceptowaniu i zakończeniu transakcji.

Rośnie liczba turystów w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu 2023 roku liczba turystów korzystających z bazy noclegowej w Polsce wzrosła. Ogółem 16,4 mln osób odwiedziło nasz kraj – to wzrost o 7,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku oraz o 3,5 proc. w stosunku do 2019 roku. 

Z kolei według badania „Obcokrajowcy o Polsce 2023” Polskiej Organizacji Turystycznej z roku na rok rośnie odsetek osób chcących przyjechać do Polski w ciągu najbliższych 5 lat – tak odpowiedziało 69 proc. badanych (67 proc. wskazań w roku 2022), a jedynie 2 proc. twierdzi, że zdecydowanie nie ma takich planów.

Zobacz:  Telefon z Wybrzeża Kości Słoniowej? Nie odbieraj, bo może to dużo kosztować

Polacy korzystają z usługi DCC

Jak wynika z raportu „Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP”, zrealizowanego przez Fiserv Polska, właściciela marki PolCard from Fiserv, również polskie firmy korzystają z usługi dodatkowej na terminalu płatniczym, jaką jest DCC. Takiej odpowiedzi udzieliło 43 proc. respondentów. Z kolei według danych PolCard from Fiserv najpopularniejsze waluty, które były wymieniane na terminalach marki w ubiegłym roku to euro oraz dolar amerykański. 

 Inne ciekawe rozwiązania dodatkowe, z jakich chętnie korzystają przedsiębiorcy to integracja z kasą fiskalną bądź systemem kasowym, zwrot środków na rachunek karty czy też oferowanie swoim klientom płatności kartami lojalnościowymi, podarunkowym czy bonami towarowymi. Warto pamiętać, że usługi dodatkowe na terminalach mogą być dobrym sposobem na przyciągnięcie klientów, rozszerzenie oferty firmy, a co za tym idzie, zwiększeniem zysków – podsumowuje Krzysztof Polończyk, prezes Fiserv Polska S.A.