To będzie rok podwyżek. Oto za co zapłacimy więcej

money tax

Wyższe opłaty i nowe podatki są w 2021 r. pewne. Zmiany obejmą zarówno wprowadzenie nowych podatków, zapisy w prawie konsumenckim, jak i wzrost opłat m.in. za energię elektryczną, deszczówkę, wywóz śmieci oraz posiadanie psa. Konsumenci zapłacą także więcej za połączenia z Wielką Brytanią oraz abonament RTV. Oto lista zmian, które wpłyną na portfele Polaków w przyszłym roku:

  1. Nowy podatek od cukru i opłata małpkowa
  2. Wyższe wynagrodzenie minimalne i składki ZUS
  3. Podwyżka abonamentu
  4. Droższy prąd. Co z opłatą za gaz?
  5. Wyższe ceny za połączenia i SMS-y do Wielkiej Brytanii
  6. VAT od zakupów spoza UE bez zwolnienia
  7. Siedem niedziel handlowych
  8. Prawo do naprawy sprzętów
  9. Podwyżka podatku od nieruchomości
  10. Droższy wywóz śmieci

Wyższe ceny za połączenia i SMS-y do Wielkiej Brytanii od 2021 r.

1 stycznia 2021 r. kończy się okres przejściowy Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Brexit staje się rzeczywistością – jedną z pierwszych konsekwencji jest wzrost cen połączeń, SMS-ów oraz transmisji danych u operatorów sieci komórkowych. Jeden z pierwszych cenników usług telekomunikacyjnych na nowy rok przedstawiła firma Orange – za minutę połączenia z Wielką Brytanią klienci zapłacą 4,94 zł, natomiast wysłanie SMS-a będzie kosztować 1,51 zł.

Zobacz:  Mały ZUS Plus - nie dla freelancerów

Operatorzy sieci komórkowych w momencie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty nie są już zobowiązani do oferowania usług w roamingu, jak miało to miejsce do tej pory. Zmiany cenników zapowiedział również Plus. Obie sieci podkreślają, że od przyszłego roku klienci będą mogli liczyć także na promocyjne oferty, które obniżą koszty usług telekomunikacyjnych z Anglią.

VAT od zakupów spoza UE bez zwolnienia

Od 1 lipca 2021 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzające VAT dla towarów spoza Unii Europejskiej wysyłanych do klientów z państw Wspólnoty. Unijny podatek obejmie zamówienia ze sklepów internetowych, tj. AliExpress, Wish, Amazon i eBay, a opodatkowane będą wszystkie przesyłki niezależnie od ich wartości. Do tej pory paczki, w których łączna cena towarów nie przekraczała 22 euro, były zwolnione z płacenia VAT-u. Konsumenci zapłacą więcej za internetowe zakupy towarów wysyłanych z państw nienależących do Unii Europejskiej.

Zobacz:  Brexit: konsekwencje dla Wielkiej Brytanii są wyłącznie negatywne

To tylko niektóre istotne dla portfeli Polaków zmiany, które wejdą w życie w 2021 r. Więcej znajdziesz w artykule na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Podwyzki-nowe-oplaty-i-przepisy-2021-Lista-zmian-ktore-wplyna-na-portfele-Polakow-8016337.html