Wypłata z bankomatu może kosztować nawet kilkaset złotych

bankomat 2

Ubywa kont, które pozwalają wypłacać gotówkę z dowolnych bankomatów bez prowizji. Tymczasem skorzystanie z obcej maszyny może kosztować nawet kilkaset złotych. Taką pułapkę zastawiają na swoich klientów Bank Pekao, PKO BP i Idea Bank. Co do zasady wypłaty z bankomatów własnych banku są bezpłatne. Ale i tu zdarzają się wyjątki.

Na polskim rynku działa 22,7 tys. bankomatów. Największymi sieciami urządzeń dysponują firmy Euronet i Planet Cash oraz banki: PKO BP, Pekao i Santander. Z punktu widzenia klienta wybór maszyny do wypłaty gotówki jest istotny. Za skorzystanie z obcego bankomatu banki pobierają bowiem prowizję. Dlatego dokonując wypłat, w pierwszej kolejności należy korzystać z urządzeń wskazanych przez bank

Prowizja-pułapka

Nie wszystkie banki dysponują własną siecią bankomatów. Na przykład Alior Bank czy mBank oferują jedynie urządzenia firm partnerskich, z którymi nawiązały współpracę (m.in. Euronet). Co do zasady za skorzystanie z obcej maszyny pobierana jest prowizja. Może być ona ustalana kwotowo, np. 5 zł, lub procentowo, np. 3 proc., ale nie mniej niż 5 zł. To drugie rozwiązanie jest mniej korzystne i może okazać się pułapką, gdy wypłacamy większe kwoty. Jeżeli prowizja ustalana jest procentowo (3 proc.) i wypłacimy z obcej maszyny 5000 zł, to zapłacimy aż 150 zł prowizji.

Zobacz:  Wakacje kredytowe? Nie ma nic za darmo

Więcej o tym, jakie zmiany czekają klientów pozostałych banków na łamach Bankier.pl