Dlaczego Warren Buffett krytykuje bitcoin?

warren buffett

Mimo że najpopularniejsza kryptowaluta na świecie ma wielu fanów i zwolenników, pewne jest, że nie ma wśród nich Warrena Buffetta. Kilka dni temu miliarder zajął stanowisko, dzięki któremu wiemy, jakie są jego obiekcje wobec BTC.

Bitcoin nie jest aktywem generującym wartość

W sobotę 30 kwietnia Berkshire Hathaway zorganizowało w sobotę doroczne spotkanie akcjonariuszy, na którym Warren Buffett wyjaśnił, dlaczego Bitcoin nie jest i nie będzie w jego portfelu. Według niego, bitcoin nie tworzy niczego materialnego i nie jest aktywem produkcyjnym. Prawdą jest, że nawet zwolennicy BTC uważają go raczej za aktywa inwestycyjne. Po jego zakupie większość inwestorów trzyma go lub HODLuje, a to oznacza, że nie próbuje „trzymać się rynku”. Widać zresztą wyraźnie, że wśród inwestorów jest coraz więcej instytucji, które wykorzystują bitcoin jako zabezpieczenie przed inflacją, a nie jako aktywne narzędzie.

Zobacz:  Opodatkowanie kryptowalut w 2019 r. – pozorna zmiana, czy realne korzyści?

25 dolarów za wszystkie bitcoiny na świecie?

Warren Buffett porównał bitcoina do innych inwestycji, twierdząc, że ten – w odróżnieniu od gruntów rolnych czy mieszkań – nie generuje żadnej wartości i zaznaczył, że gdyby zaoferowano mu 1 % wszystkich mieszkań lub gruntów rolnych w USA za 25 miliardów dolarów, bez wahania zdecydowałby się na taki zakup. Z drugiej zaś strony, gdyby miał możliwość wykupienia całej puli BTC, nie kupiłby ich nawet za… 25 dolarów!

„Bitcoin to niejedyna kryptowaluta na rynku”

– To bardzo ostre i mocne stanowisko, zwłaszcza dla tak skutecznego i doświadczonego biznesmena – ocenia Glauco Molnari, ekspert ds. rynku kryptowalut, Platon Life. – Nie brakuje jednak opinii, że tak skrajna opinia może wynikać nie tyle z podeszłego wieku Buffetta, ile z braku zrozumienia nowych technologii. Warto pamiętać, że bitcoin to niejedyna kryptowaluta na rynku. Wiele z nich może być używanych w bardziej aktywny sposób, na przykład jako środek płatniczy do wykorzystywania w określonym ekosystemie. Jedna z takich kryptowalut to PlatonCoin, dostępny dla użytkowników portfela Platon Life. Może być on wykorzystywany zarówno do stakingu, jak i do zakupu kuponów w sklepie Platon Store czy licytacji kolekcjonerskich przedmiotów na portalu aukcyjnym Platon Auction – podsumowuje.

Zobacz:  Krajowa Grupa Spożywcza może w przyszłości stworzyć sieć handlową. Rolnik nie będzie już bezradny wobec wielkich koncernów

Warren Buffett to amerykański miliarder, inwestor i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Większość jego majątku pochodzi z inwestycji, których dokonał za pośrednictwem swojego holdingu Berkshire Hathaway, w którym jest największym udziałowcem i dyrektorem generalnym. Buffett od lat jest zdecydowanym przeciwnikiem bitcoina.

źródło: Informacja prasowa