Jak dbać o elektronikę? 10 rad, z którymi warto się zapoznać

laptop computer

Wymiana elektroniki może być naprawdę bolesna dla portfela – w ubiegłym roku Polacy przeznaczyli na zakup smartfona średnio 1230 zł, wynika z raportu GfK przygotowanego dla „Rzeczpospolitej”. W przypadku laptopa, kwota ta była dużo wyższa i wyniosła 2880 zł, wynika z badania Nielsena.

Co zrobić, żeby uniknąć tych kosztów? Michał Urbanowicz, system administrator z firmy konsultingu technologicznego DataArt dzieli się dziesięcioma radami, które sprawą, że sprzęt komputerowy będzie nam służył dłużej.

Po pierwsze i najważniejsze, jeśli chcesz, by twój sprzęt miał dobre i długie życie, kupuj taki, który ma na nie szansę i można go zreperować. Można to sprawdzić na stronie iFixit. Punktacja obejmuje wiele czynników – modularność urządzenia, możliwość rozmontowania go za pomocą zwykłych narzędzi i wiele innych. Wybieraj to, co łatwo później utrzymać w dobrej kondycji.

Zobacz:  7 rozwiązań dla eCommerce, zwiększających efektywność biznesu

Po drugie: jeśli twój laptop się przegrzewa, nie używaj chłodzących podkładek. Zamiast tego wyczyść albo napraw system chłodzący komputera, by mógł działać prawidłowo bez zewnętrznej pomocy. W większości przypadków można poradzić sobie z tym samemu.

Po trzecie: nie blokuj wentylacji w laptopie. Dotyczy to również wentylacji spodem – jest równie ważna, bo pobiera chłodne powietrze.

Po czwarte: instaluj wszystkie aktualizacje, przede wszystkim aktualizacje sterowników. Poprawiają one stabilność i wydajność systemu.

Po piąte: kiedy już zdarzy ci się zalanie urządzenia płynem, wyjmij baterię od razu i zanieś je do serwisu. Jeśli zdążysz przed rozpoczęciem procesu korozji, ogromnie zwiększysz szansę na uratowanie sprzętu.

Po szóste: jeśli zauważysz problemy mechaniczne, jak ekran, który trudniej podnieść, oddaj sprzęt szybko do naprawy, by elementy plastikowe nie popękały. Wymiana drobnych części jest zdecydowanie tańsza niż radzenie sobie z dalszymi uszkodzeniami.

Zobacz:  IronKey Vault Privacy 50 (VP50) - najnowsza szyfrowana pamięć USB od Kingston Technology

Po siódme: w przypadku telefonów ważne jest, by dbać o baterię każdego dnia. Apple oferuje Low Power Mode w iPhonach i iPadach, a Android obejmuje tryb oszczędzania baterii. Te ustawienia obniżają wydajność telefonu, ale sprawiają przy tym, że będzie on dłużej działał.

Po ósme: jest wiele aplikacji i ustawień, które działają w naszych telefonach niepotrzebnie. Upewnij się, że są wyłączone, kiedy ich nie potrzebujesz – wibracja, powiadomienia push, autopobieranie, lokalizacja, etc.

Po dziewiąte: pamiętaj o regularnym czyszczeniu powierzchni urządzeń za pomocą dedykowanych im środków.

Po dziesiąte: kiedy nie masz co do czegoś pewności, nie naprawiaj tego samodzielnie! Zapytaj o poradę, obejrzyj tutorial na YouTube albo zapytaj zaprzyjaźnionego administratora sprzętu.