Jak przelać pieniądze z Anglii do Polski?

currencies 69522 1280

Oprócz tradycyjnych sposobów transferu środków pieniężnych do Polski z W. Brytanii jak Western Union czy poprzez bank w którym mamy konto w UK, lub PayPal można skorzystać z usług wielu mniejszych firm specjalizujących się w przelewach międzynarodowych.

Te mniejsze firmy oferujące takie usługi posiadają często taką przewagę nad pozostałymi formami transferu środków, jak szybkość, lepszy kurs funta czy niższe opłaty. Korzystanie z usług tego typu firm obarczone jest też pewnymi niedogodnościami, jak konieczność dostarczenia odpowiednich dokumentów i przekazanie wielu wrażliwych informacji na swój temat. W skrajnych przypadkach także udowodnienie źródła pochodzenia pieniędzy. Ale czyż przy zakładaniu konta w banku nie musimy przechodzić podobnego procesu? Tym bardziej że w przypadku omawianych firm cały proces założenia konta i dostarczenia dokumentów można wykonać przez internet.


Szczegółowa weryfikacja klientów jest efektem coraz bardziej restrykcyjnych przepisów o tzw.
przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, czyli czy nie znajdujesz się na liście poszukiwanych
przestępców lub terrorystów, nie obchodzisz w nielegalny sposób prawa podatkowego itp. Trzeba też wspomnieć że same firmy transferowe mają utrudnione funkcjonowanie z tego właśnie powodu. Niedawno miała miejsce masowa akcja wypowiadania umów tym podmiotom przez banki brytyjskie, które to banki pod naciskiem polityków muszą redukować ryzyko niekontrolowanego przepływu środków pieniężnych.

Jak działają usługi transferów pieniężnych między UK i Polską?

Zasada działania jest zwykle prosta. Podmiot oferujący takie usługi posiada swoje konta bankowe na terenie W. Brytanii i Polski, więc chcąc przesłać pieniądze odbiorcy w Polsce przelewamy funty na brytyjskie konto bankowe wybranej firmy transferowej, następnie po zaksięgowaniu wpłaty w UK firma ta przelewa na konto bankowe odbiorcy w Polsce kwotę w złotówkach, która została przewalutowana po kursie funta jaki był momencie zaksięgowania wpłaty na brytyjskim koncie. Kurs bieżący funta jest zawsze podany na stronie internetowej usługodawcy. Przelew do odbiorcy w Polsce realizuje ze swojego polskiego konta. Czyli środki tak naprawdę nie są transferowane przez międzynarodowy system bankowy. Wpłacasz im na brytyjskie konto a oni ze swojego polskiego konta bankowego przelewają na polskie konto odbiorcy przelewu w Polsce. Nie potrzebujesz żadnego numeru IBAN i kodu SWIFT, tylko dane odbiorcy przelewu, tak, jakbyś robił przelew krajowy w Polsce.


Jak widać z powyższego przewagę mają firmy, które posiadają swoje rachunki bankowe w możliwie jak największej liczbie banków w Polsce, a to ze względu na system bankowy, który działa w Polsce w oparciu o sesje przelewów między różnymi bankami, nie tak jak w większości brytyjskich banków, gdzie przelewy międzybankowe są praktycznie natychmiastowe. Warto więc zwrócić uwagę czy firma, z której usług chcemy skorzystać posiada konto w tym polskim banku, w którym znajduje się konto odbiorcy przelewu. To gwarantuje nam że przelew będzie zrealizowany w przeciągu godziny lub jeszcze krócej.

Czym jeszcze się kierować przy wyborze usługi? Na pewno poza szybkością realizacji przelewu kurs funta to podstawowe kryterium. Warto też brać pod uwagę wielkość opłat pobieranych przez transmiterów. Gra to dużą rolę szczególnie przy mniejszych przelewach. Przy dużych przelewach warto się zorientować czy istnieje możliwość negocjacji kursu, wiele firm oferuje taką możliwość, ale każda od innego pułapu wielkości kwoty przelewu. Oczywiście ważny też jest dobry kontakt z infolinią, czyli konsultantami wybranej przez nas firmy „przelewowej”, ważne jest bowiem to czy możemy szybko i kompetentnie otrzymać pomoc w razie ewentualnych problemów z przelewem.