Pieniądz bez odsetek – Wyspa Guernsey

guernsey

Guernsey to mała wyspa na południe od Wielkiej Brytanii, bliska Francji (Guernsey w Google Maps), łagodny klimat, rosną na wyspie nawet i palmy. Ukryta jest przed ludzkością nie tyle geograficznie, ile historycznie i ekonomicznie.

( Jeszcze bardziej ukryta przed nami jest postać pisarza Jan Grubiak, który wraz z małżonką , Olive Grubiak, napisał książeczkę o racjonalnym i owocnym rozwoju ekonomicznym Wyspy Guernsey już w 1935 r )

Pieniądz bez lichwy

Otóż wyspa Guernsey ma własną, wolną od lichwy, emitowaną przez lokalny zarząd, walutę – funta Guernsey. Ma jeszcze i funta sterlinga brytyjskiego, a jakże, tego lichwiarskiego bankierów z City of London.

Ale Guernsey Pounds – pieniądze prywatne Wyspy Guernsey – to zerowa stopa oprocentowania i dawały wyspie długo zerowa stopę bezrobocia. Brzmi ciekawie, nieprawdaż?


Po wojnach napoleońskich – rok 1815 – na wyspie brakowało pieniędzy na odbudowę obwałowania nadmorskiego, naprawę błotnistych, wąskich dróg i budynków dla prowadzenia handlu. Mieszkańcy wyspy używali nie tylko angielskich pieniędzy – funta sterlinga, ale i franków czy guldenów pochodzących z zamorskiego handlu. Wyspa miała autonomiczny rząd „the States of Guernsey”. Szefem jej – gubernatorem – był mianowany od 1270 roku „Bailiff” władający regionem zwanym „Bailiwick”.

Zrujnowaną i zadłużoną wyspę opuszczali zniechęceni trudnym życiem mieszkańcy i zanosiło się na jej szybkie wyludnienie. Potrzeby były duże i bez szans na ich rozwiązanie tradycyjnymi metodami.

Brytyjskie banki nie były zainteresowane udzieleniem taniego kredytu na potrzeby i rozwój wyspiarzy. Mając na miejscu obfity surowiec do budowy ( kamienie, żelazo, piasek ) i pracowników ( bezrobotnych ) do wykonania koniecznych robót, zarząd, po obradach specjalnego Komitetu zmartwionych mieszkańców, pod wodza bailiffa Petera De Havilland, zdecydował w roku 1816 wyemitować wolne od procentu Guernsey Pounds – State Notes, o wartości 1 funta. Innych pieniędzy rząd dostać nie mógł, bo był zadłużony u lichwiarzy bankierów już na £19,137, za co musiała wyspa płacić rocznie £2390 odsetek. Wpływy do kasy lokalnego zarządu były rzędu… 3000 funtów rocznie. 80% budżetu pożerały same procenty z pożyczek!


Emisja polegała na wydrukowaniu, w pierwszej fazie, 4000 funtów w odcinkach jednostkowych, £2500 z data ważności do kwietnia 1817, £1250 do października, a następnie £1250 do kwietnia 1818.

Zobacz:  Brexit: gospodarcza katastrofa i funt poniżej 4 PLN?

W 1820 r kolejne 4500 wolnych od lichwy funtów zostało wyemitowanych przez zarząd.

6 marca 1926, kolejny Bailiff wyspy, Daniel de Lisle Brock, decyduje ponowną emisje pieniądza aby sfinansować naprawy założonego w 1563 roku liceum Queen Elisabeth i paru szkól parafialnych. Przez 20 lat Guernsey rozwijało się imponująco emitując własny, wolny od odsetek pieniądz.

1821 r – 10,000 funtów, 1824 r – £5000, 1826 – £20,000. Do roku 1837 wyemitowano na Guernsey 50,000 wolnych od oprocentowania funtów, na realizacje projektów najważniejszych dla mieszkańców Guernsey: falochrony, drogi, mosty, targowisko, kościoły i szkoły. Suma ta PODWOIŁA ilość krążącego na wyspie pieniądza BEZ inflacji.

Powtórzę – bez inflacji = bez wzrostu cen!

W 1827 roku, Bailiff wyspy, Daniel de Lisle Brock rzekł do zebranego Parlamentu: „Aby powstały inwestycje poprawiające nasz wspólny byt , zdrowie, radość i dobrobyt Stany były zmuszone do emisji 50,000 banknotów. Gdybyśmy musieli płacić za tą sumę odsetki mało by zostało na nasze potrzeby bieżące i przyszłe.”

Zobacz:  Twardy brexit może zagrozić polskiemu eksportowi do UK

Wkrótce pojawił się na wyspie prywatny bank kredytowy zarzucający rynek własnymi banknotami, do tego stopnia, ze Bailiff wyspy, Daniel de Lisle Brock, ograniczył dekretem jego emisje.

We wrześniu 1936 r wygłosił do Stanów wzruszającą przemowę, stwierdzając, między innymi, że: „Nikt nie może przypisać sobie prawa do wolnej i nieograniczonej emisji prywatnych pieniędzy, którym przypisuje dla własnego zysku dowolną wartość.”

„Wobec tych widocznych faktów musimy zdać sobie sprawę z koniecznego ograniczenia emisji papierowego pieniądza, dla korzyści ogółu. Pozwolenie nie może być nadane niektórym do igrania z dobrobytem i zamożnością społeczeństwa.”

O jakże mądre były te słowa!

Nie wiadomo w jaki sposób, ale wkrótce banksterzy zdołali jednak ograniczyć ilość wolnego pieniądza do 40,000 na co Bailiff musiał się zgodzić…. możemy sobie wyobrazić jakimi naciskami to osiągnęli.

Kiedy w 1914 r Wielka Brytania ponownie ograniczyła ilość dostępnego pieniądza z powodu I Wojny Światowej, lud Guernsey otrzymał kolejne 142,000 wolnych od lichwy funtów w ciągu następnych 4 lat bez oglądania się na przeszłość. Sąd Królewski zabronił bankom prywatnym emitowanie dalszych pustych pieniędzy, więc główny przyrost masy monetarnej był dziełem funtów wydanych przez władze Wyspy Guernsey na potrzeby wspólnoty. Do 1958 r ponad 542,000 funtów zostało wstrzykniętych do gospodarki Guernsey bez wywołania jakiejkolwiek zwyżki cen. Krążą na Wyspie do dzisiaj i będąc na niej, warto wziąć jednego funta na pamiątkę, bo już np. w Londynie nie przyjmie go prawie nikt. Mimo że ponad 500,000 wolnych od procentu Guernsey Pounds było w obiegu, na wyspie w dalszym ciągu nie było inflacji.

Zobacz:  W czasie pandemii ubyło młodych dłużników

Olive & Jan Grubiak w swojej książce: “The Guernsey Experiment” opisują Guernsey w 1960 roku …mała piękna wyspa…o obszarze tylko 24 mil kwadratowych…mająca 50 do 60 tysięcy mieszkancow…gdzie panuje rzadko gdzie indziej spotykany zdrowy rozsądek…Jest to druga największa wyspa w Wielkiej Brytanii po Jersey….


W roku 1990 było 6,5 miliona wolnych od procentu Guernsey Pounds. Podczas wizyty na wyspie Dr. Jacques Jaikaran zdawał sprawozdanie o ekonomii Guernsey w swojej książce “The Debt Virus” (Wirus Zadłużenia): …wyspa ma 60,000 stałych mieszkańców, przeciętna na rodzinę 3,3 ilość samochodów, stopa bezrobocia 0% i bardzo wysoki standard życia każdego mieszkańca… Guernsey ma tylko 20% podatek”.

Flag and location of Guernsey

Guernsey nie ma partii politycznych i posiada konstytucję z roku 1205. Ministerstwo Skarbu wyspy Guernsey zwiększyło emisję pieniędzy o 50% w ciągu trzech lat i nie spowodowało to inflacji. Gdy cena za galon benzyny w Anglii wynosiła £5, na wyspie Guernsey kształtowała się na poziomie £2.

W przeciwieństwie do dogmatu lansowanego przez wszystkie wyższe uczelnie ekonomiczne, inflacja nie jest uzależniona od ilości pieniędzy, ale raczej od rozmiarów długu handlowego. ( S. Szopa )

Oryginalna wersja na Wolna Polska.pl: http://tnij.org/rnwzgpc