Wysoki kurs funta – co robić z gotówką?

money gbp pounds

Unosisz się w górę, nie opadasz na dół… – tak chciałoby się powiedzieć o brytyjskim funcie, który od dłuższego czasu pnie się w górę jak szalony notując rekordowo wysoki kurs. Co powinniśmy robić w takiej sytuacji? Wymieniać funty na złotówki czy poczekać na jeszcze lepszy kurs? Sprawdźmy, co będzie dla nas najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Tak wysokiego kursu funta nie było od dawna! Wykresy obrazujące jego notowania na przestrzeni ostatnich dwóch lat przypominają piętrzące się coraz wyżej i wyżej Himalaje… Podczas gdy w marcu 2013 r. funt kosztował raptem 4,70 zł, to już dwa lata później, w marcu 2015 r. jego kurs przekroczył 5,80 zł!

Co stoi za silnym funtem?

Przede wszystkim kryją się za tym świetne wyniki brytyjskiej gospodarki, szybko rosnący PKB i duży wzrost zatrudnienia na Wyspach. Z drugiej strony, na kontynencie mamy zawirowania w strefie euro, problemy gospodarcze w wielu krajach, w tym nie najlepszą kondycję naszej rodzimej waluty. „Dokłada się” do tego konflikt na Ukrainie, który źle odbija się na walutach całego regionu.

Zobacz:  Internetowe przelewy zagraniczne - oszczędność i zarabianie

Eksperci są zgodni: o ile nie wystąpią jakieś nagłe, nieprzewidziane okoliczności, wysoki kurs funta utrzyma się jeszcze przez najbliższe tygodnie.

Mocna pozycja funta to powód do zadowolenia dla wszystkich Polaków pracujących na Wyspach.

Obecna sytuacja wyjątkowo sprzyja wymianie funta na złotówkę i przesłaniu tych pieniędzy do Polski. Mówiąc najprościej: robiąc to dzisiaj, za taką samą ilość funtów dostaniemy więcej złotówek niż jeszcze kilka tygodni temu – wyjaśnia Sebastian Stanowski z serwisu England.pl, lidera w sektorze darmowych przelewów pieniężnych pomiędzy Polską i Wielką Brytanią.

Wykresy ilustrujące kurs GBP/PLN wyraźnie pokazują umacniającą się od dwóch lat pozycję funta, ale eksperci ostrzegają, że taka sytuacja nie będzie trwała w nieskończoność.

Wykres kursu funta - England.pl
Kurs GBP / PLN - wykres

Nic nie trwa wiecznie…

Jak wynika z prognoz serwisu England.pl, już wynik najbliższych, majowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii może przełożyć się na zmianę relacji złotówka-funt, a wynik ewentualnego referendum dotyczącego dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej może radykalnie zmienić obecną sytuację funta.

Zobacz:  Boris Johnson i brexit powodem załamania kursu funta

Dlatego już od pewnego czasu obserwujemy zwiększoną ilość przelewów wykonywanych z Wielkiej Brytanii do Polski – przyznaje Pan Sebastian z serwisu England.pl, gdzie przelewy zarówno do Polski jak i z Polski do Anglii można zlecać 24h na dobę. Wysoki kurs funta skłonił też wielu rodaków pracujących na Wyspach do likwidacji lokat w brytyjskich bankach i rozpoczęcia regularnego oszczędzania w kraju, a nawet sprzedaży mieszkania w Anglii i transferu środków do Polski! Jak widać, Polacy korzystają ze sprzyjającego kursu walut – dodaje ekspert England.pl.

Według danych publikowanych przez Bank Światowy, roczna wartość zarejestrowanych transferów pieniężnych z Wielkiej Brytanii do Polski sięga kwoty około 1 mld funtów, z zastrzeżeniem, że rzeczywista wartość może być dwa razy większa. Jednym z polecanych serwisów realizujących takie przelewy nieprzerwanie od 10 lat jest England.pl. Serwis obsługuje kilkadziesiąt tysięcy zarejestrowanych klientów i transferuje około 300 milionów złotych rocznie.

Zobacz:  Dlaczego kurs funta rósł i dlaczego spadł?

(opracowanie danych kursowych: England.pl)