Jest porozumienie, jest wzrost kursu funta – po 4,5 roku od referendum i 47 latach członkowska Wielka Brytania ostatecznie opuszcza Unię Europejską. 24 grudnia obie strony osiągnęły porozumienie w sprawie umowy o wolnym handlu, co umocniło kurs funta. Ekonomiści zwracają uwagę, że porozumienie to eliminuje znaczne ryzyko spadku kursu wymiany funta szterlinga do dolara amerykańskiego. Funt zakończył rok powyżej 1,36 USD – najwyżej od maja 2018 roku.
Ryzyko braku porozumienia między Wielką Brytanią a Unią Europejską potęgowało w ostatnim czasie niepewność związaną z potencjalnym osłabienie kursu funta. Osiągnięcie kompromisu wyeliminowało to ryzyko, choć eksperci zwracają uwagę, że porozumienie nie obejmuje usług, w tym usług finansowych.
Brytyjski parlament zatwierdził umowę w środę, 30 grudnia. Parlament Europejski również musi ratyfikować umowę na początku przyszłego roku, prawdopodobnie w lutym. Ekonomiści uważają, że w przyszłych relacjach nadal mogą zajść istotne zmiany. Wspólne deklaracje sugerują, że UE i Wielka Brytania będą kontynuować dyskusje na temat regulacji finansowych w celu osiągnięcia porozumienia przed końcem marca 2021 r.
„To jest cienka umowa. Ma wiele wad, ale cienka umowa jest lepsza niż brak umowy.” Tak podczas głosowania w Izbie Gmin lider Partii Pracy Keir Starmer określił porozumienie brexitowe.
Porozumienie ogłoszono na niecały tydzień przed zakończeniem okresu przejściowego. Podczas konferencji prasowej tuż po ogłoszeniu porozumienia zarówno brytyjski premier Boris Johnson, jak i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosili zwycięstwo w negocjacjach. Szef brytyjskiego rządu podkreślał, że umowa reguluje stosunki dwóch suwerennych równych partnerów, a Wielka Brytania uzyskała w negocjacjach wszystko, co chciała. Z kolei Ursula von der Leyen, zaznaczała, że UE zmusiła Wielką Brytanię do ustępstw na wszystkich najważniejszych dla siebie polach.
W czwartek Wielka Brytania osiągnęła także porozumienie z Hiszpanią w sprawie Gibraltaru, zgodnie z którym stanie się on częścią strefy Schengen, co pozwoli na swobodne przekraczanie granicy z Hiszpanią, ale nie zmieni się jego status jako terytorium brytyjskiego.
Kurs GBP/PLN znów powyżej 5 zł
Pozytywne zakończenie negocjacji brexitowych miało oczywisty wpływ na kurs funta do złotego (GBP/PLN), który zaliczył solidny wzrost w ostatnich dniach roku. Za jednego funta w szczytowym momencie ostatniej sesji roku płacono 5,1370 zł. Dodatkowym czynnikiem aprecjacji funta względem złotego były spekulacje odnośnie kolejnej obniżki stóp procentowych w naszym kraju już w pierwszym kwartale 2021 roku. Polskiej walucie nie sprzyjają wypowiedzi w mediach prezesa NBP i członków RPP, którzy nie wykluczają takiego rozwiązania. W wyniku tego polska waluta (PLN) osłabiła się względem euro, dolara, franka i funta.
Prognozy dla brytyjskiej waluty względem dolara amerykańskiego
„Zawarcie umowy sprawia, że prognozy makroekonomiczne Wielkiej Brytanii na 2021 r. są znacznie klarowniejsze. Niektóre niepewności dla firm znikną, co oznacza wyższe inwestycje po okresie stagnacji. Nie bylibyśmy zaskoczeni, gdyby gospodarka UK w 2021 roku osiągnęła lepsze wyniki niż strefa euro” – uważają ekonomiści z Danske Banku. Dalej wskazują też na zagrożenia: „Nie wiadomo jak Wielka Brytania wykorzysta swoją suwerenność, aby zmienić swoje ramy gospodarcze. Patrząc daleko w przód, istnieje możliwość kolejnego referendum niepodległościowego w Szkocji. Ponadto istnieje możliwość zmiany umowy po minimum czterech latach, na przykład w przypadku zbyt dużej rozbieżności zdań” – podsumowano.
Rynek wyceniał porozumienie handlowe UE i UK już w 2020 r. i dalszy wzrost notowań GBP może być ograniczony – uważają specjaliści z HSBC. „Naszym zdaniem ogłoszenie (porozumienia) powinno utrzymać notowania GBP na podwyższonym poziomie w najbliższym czasie, ale dalszy wzrost będzie prawdopodobnie ograniczony, biorąc pod uwagę, że porozumienie wydaje się być w dużej mierze już uwzględnione w wycenie” – ocenia bank. „W zasadzie spodziewamy się w 2021 roku ruchu bocznego (w okolicach 1,3400) na parze walutowej GBP/USD” – prognozuje HSBC.
Ekonomiści z banku Credit Suisse prognozują, że w 2021 roku kurs funta wzrośnie do 1,50 USD, co byłoby najwyższym poziomem od czerwca 2016 roku, tj. od pamiętnego referendum brexitowego. Podobnie jak wielu innych ekonomistów, podkreślają oni, że tak znaczny wzrost kursu funta w dużym stopniu wynikać będzie z szerszej słabości dolara amerykańskiego.
Specjaliści wskazują, że poważnym zagrożeniem dla dalszych wzrostów GBP może być ryzyko wystąpienia w UK trzeciej fali pandemii koronawirusa. W ich ocenie, perspektywy gospodarcze na początek nadchodzącego roku nie wyglądają zbyt optymistycznie. Eksperci z TD Securities uważają, że choć funt jest bardzo tani we wszystkich modelach wyceny, to jednak spowolnienie gospodarcze na początku 2021 r. może przyczynić się do jego spadku. Osłabienie dolara może przyczynić się do tego, że kurs GBP/USD wzrośnie w ciągu roku, ale aktualne prognozy nie zakładają, aby do drugiej połowy 2021 r. utrzymywał się na poziomie wyższym niż jest obecnie.
National Australia Bank (NAB) uważa, że dzięki umowie handlowej między UK i UE, kurs funta może wzrosnąć do 1,3750 USD, a nawet powyżej 1,40 USD. Wielu ekonomistów wskazuje, że ewentualna dalsza aprecjacja GBP odzwierciedlać będzie przede wszystkim słabość dolara a nie siłę brytyjskiej waluty.
źródła: comparic.pl, fxmag.pl, money.pl