Coraz częściej korzystamy z płatności mobilnych – wynika z badania ING

online shopping smartphone 2

Dwóch na pięciu użytkowników smartfonów i tabletów  w Polsce  korzysta z aplikacji do płatności mobilnych – to drugi najwyższy wynik w międzynarodowym badaniu „Finansowy Barometr ING”.

Polacy znajdują się w ścisłej czołówce pod względem korzystania z płatności mobilnych. Obok Turków najczęściej deklarują, że zdarzyło im się kiedykolwiek używać aplikacji do płatności mobilnych. Tak twierdzi blisko 43% polskich użytkowników smartfonów i tabletów – porównywalnie z USA (42%) i o 10% więcej niż w przypadku przeciętnego Europejczyka (33%). Co więcej, dwie trzecie polskich użytkowników zamierza skorzystać z aplikacji do płatności mobilnych w ciągu najbliższego roku (67%). Tymczasem w Europie takie plany ma tylko co druga osoba (51%).

Polacy korzystają najczęściej z aplikacji do płatności mobilnych, aby kupić coś w internecie (29%) lub w sklepie (15%), a co siódma osoba wysyła za ich pomocą pieniądze (14%). Polscy użytkownicy wśród największych zalet aplikacji do płatności mobilnych wymieniają szybkość (53%), możliwość korzystania z nich w różnych miejscach (47%) oraz łatwość użycia (47%).

Zobacz:  Polskie małe i średnie firmy toczą w sieci nierówną walkę z globalnymi gigantami

Równocześnie Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki. Blisko dwie trzecie mieszkańców Polski (63%) przyznaje, że używa gotówki rzadziej niż rok temu – to drugi, po Turcji, najwyższy wynik w badaniu „Finansowy Barometr ING”. Co drugi Polak korzysta z bankomatu nie częściej niż kilka razy w miesiącu. Użytkownicy z Polski wyróżniają się także jednym z wyższych poziomów zaufania do płatności zbliżeniowych. 55% Polaków ma pewność co do bezpieczeństwa swoich pieniędzy, gdy płaci w ten sposób. Podobną opinię podziela średnio 41% Europejczyków. Równocześnie

Zestawiając zainteresowanie płatnościami mobilnymi z walutą cyfrową (bitcoinami) wyraźnie widać, że ta ostatnia nie zyskała jeszcze szerokiego uznania – tylko 4% Europejczyków używało bitcoinów w ciągu ostatniego roku, a blisko połowa (49%) przyznaje, że w ogóle o nich nie słyszała. Polska – obok Turcji, Włoch i Hiszpanii – należy do krajów, w których respondenci relatywnie często uważają, że waluty cyfrowe, takie jak bitcoin, to przyszłość płatności online.

Zobacz:  Diners Club Polska wprowadza kolejne wirtualne rozwiązanie płatnicze

Badanie Finansowy Barometr ING zostało przeprowadzone w 15 krajach (Polsce, Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA oraz Australii) techniką badawczą CAWI na przełomie stycznia i lutego 2015 r., na reprezentatywnej próbie 14 829 respondentów, w tym 1018 z Polski.

źródło: ING Bank Śląski