Jak zmienić stratę pracy w pozytywną zmianę?

firing employees

Eksperci Human Relations twierdzą, że utrata stanowiska może być szansą na nową i lepszą drogę zawodową. Utrata pracy, która jest źródłem zarobku, samorealizacji, elementem tożsamości i przynależności, a czasem nawet spełnieniem marzeń może wywołać szok i frustrację. Według badań Thomasa Holmes‘a i Richarda Rahe’a zajmuje 10. miejsce, po utracie małżonka (1. miejsce), a przed śmiercią bliskiego przyjaciela (17. miejsce) na liście najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Nie możemy jednak pozwolić, aby negatywne emocje pogrążyły nas w stagnacji.

7 faz emocjonalnych po utracie pracy

Osoba, która nagle stała się bezrobotna w pierwszym etapie przeżywa szok. Często nie wie jak się zachować lub rządzą nią skrajne emocje. Następnie występuje faza odrzucenia. Strata pracy jest wtedy traktowana jak zły sen, który zaraz się skończy. W kolejnym etapie stan bezrobocia zostaje zaakceptowany. Jednak towarzyszy temu złość i rozgoryczenie. Takie emocje są jak najbardziej zrozumiałe i muszą znaleźć swoje ujście. Tym bardziej, że nie mamy możliwości zmiany rzeczywistości, która nas zastała. Starajmy się w miarę możliwości racjonalizować nową sytuację. Z mojej perspektywy jest to najtrudniejszy moment, ponieważ frustrację bardzo trudno przekuć na działanie – mówi Katarzyna Olszak, Koordynator ds. Kadr i Płac w People.

Zobacz:  Długi Polaków większe niż zarobki

Kolejna faza emocjonalna to negocjacje. Nie jest to jednak rozdrapywanie ran, a próba trzeźwej oceny. W czasie fazy relaksu przestajemy się śpieszyć i cechuje nas większy optymizm, który jest często nieadekwatny do rzeczywistości. Bywa, że aplikujemy na stanowiska przerastające nasze kompetencje oraz doświadczenie. Kolejną fazą jest zmęczenie. Rekrutacje są dłuższe niż myśleliśmy lub nie idą po naszej myśli. Nadmiar czasu staje się uciążliwy.

Ostatnią fazą, jaką przechodzimy po utracie pracy jest zdecydowane działanie. Jest to też moment, w którym zazwyczaj większość z nas przepracowuje traumę związaną ze stratą pracą. Nasze decyzje są przemyślane i bazują na faktach. Zachowujemy wtedy realny optymizm i myślimy kreatywnie. Obecna sytuacja rynku pozwala nam zachować spokój. Mamy rekordowo niskie bezrobocie, co jest niewątpliwie czynnikiem uspokajającym. Warto w tym czasie rozbudować swój profil na LinkedIn o posiadane umiejętności, ukończone kursy, a w prezentacji własnej osoby dodać do opisu „szukam nowych wyzwań zawodowych” – podsumowuje fazy emocjonalne Katarzyna Olszak.

Zobacz:  W Polsce może zostać sprzedanych w 2021 nawet 10 ton złota

Poszukaj wsparcia

Poszukiwanie pracy to zajęcie na pełen etat, które wymaga zdeterminowania oraz systematycznego działania. Przewodnikiem w takich sytuacjach są firmy specjalizujące się w kompleksowej rekrutacji i doradztwie personalnym. Specjaliści pomagają ustalić cele i określić plan działania – odnaleźć się w nowej sytuacji. Stawiają na efektywność, jeden kandydat może trafić nawet do kilku rekrutacji dopasowanych do jego oczekiwań, dzięki czemu jego szanse szybkiego znalezienia pracy rosną. Kandydaci cenią opiekę konsultantów i nasze doradztwo – pomoc w aktualizacji CV, udzielanie wskazówek jak zaprezentować swoje doświadczenie, wskazywanie interesujących posad w innych, czasem nieoczekiwanych, sektorach biznesu lub propozycję przebranżowienia. Co więcej, przed każdą rozmową z potencjalnym pracodawcą zorganizowaną przez People, dajemy im wskazówki. Natomiast po spotkaniu wracamy do nich z informacjami zwrotnymi – podkreśla Katarzyna Olszak.

Zobacz:  Dla startupu lepszy będzie crowdfunding udziałowy, czy inwestycja funduszu?

Otwórz się na pozytywną zmianę

Doświadczenie utraty pracy jest trudne, ale należy się starać myśleć o nim jak o nowym otwarciu. Przejście wszystkich faz emocjonalnych pozwala z nową energią i świeżym spojrzeniem spojrzeć na czekające nas wyzwania. Pamiętajmy, że nowa praca może być bardziej interesująca, dostosowana do naszych potrzeb i oczekiwań. To też duże i ważne osobiste zwycięstwo, które dodaje sił i wzmacnia nas wewnętrznie – podsumowuje Katarzyna Olszak.

źródło: People