Mikroapartament – czy to opłacalna i bezpieczna inwestycja?

Aparthotel

Lokal w aparthotelu to rentowna inwestycja. Na wynajmie można zarobić od kilku do kilkunastu procent rocznie. Szansę na wysoki zysk zwiększają lokalizacja i dynamiczny rozwój rynku. Inwestorzy zgłaszają duże zapotrzebowanie, a w miastach takich jak Wrocław powstaje coraz więcej aparthoteli.

Aparthotel to budynek z lokalami przeznaczonymi na wynajem. Jak sama nazwa wskazuje to połączenie apartamentowca z hotelem. W apathotelach zwykle znajdują się nieduże lokale z aneksami kuchennymi i łazienką. Kupują je główne inwestorzy, którzy później je wynajmują, najczęściej pracownikom biurowym, turystom i studentom. Nie martwią się przy tym formalnościami, bo najważniejsze rzeczy załatwia za nich operator. Inwestorzy zarabiają na tym nawet 7% netto rocznie.

Aparthotele do niedawna funkcjonowały w miejscowościach wypoczynkowych. Dziś coraz więcej buduje się ich w dużych miastach. Jednym z najnowszych we Wrocławiu jest budynek Legnicka 60C, realizowany przez grupę BY MADE. Kostiantyn Fedyna, członek zarządu spółki BY MADE, przekonuje, że to rentowna inwestycja, na której można dużo zarobić: – 7% to zysk wypracowany dzięki umowie z operatorem, który gwarantuje najem przez kilka lat. Operator wyposaża i wykańcza lokal w wysokim standardzie, a później zarządza nieruchomością. To daje inwestorom szereg korzyści: przede wszystkim pewność stałego dochodu oraz oszczędność czasu – wymienia.

Zobacz:  Polskie firmy na niemieckim rynku - ich przewagą jest elastyczność i szybkość

W kameralnym aparthotelu Legnicka 60C znajdzie się 129 mikroapartamentów wielkości od 12,5 do 30,5 mkw. Wybrano powierzchnie, na które jest największe zapotrzebowanie. – Najemcy zgłaszają duży popyt na małe lokale. Nie są zainteresowani większymi metrażami, ponieważ generują one wysokie koszty wynajmu i eksploatacji. Mały lokal najłatwiej wynająć, nawet jeżeli rynek znajdywałby się w gorszej kondycji – twierdzi Kostiantyn Fedyna.

Inwestorzy są mocno zainteresowani aparthotelami położonymi blisko ścisłego centrum, biurowców, uczelni i atrakcji turystycznych. – Doskonała lokalizacja zwiększa możliwości wynajmu. Szybko znajduje się najemcę, który akceptuje wyższe stawki najmu wynikające z zalet dobrego umiejscowienia budynku – wyjaśnia Kostiantyn Fedyna. – Nasz aparthotel budujemy w sercu Zachodniej Strefy Biznesu, w otoczeniu 350 firm i instytucji, w których pracuje około 25 tysięcy osób – dodaje.

Zobacz:  Minimalny koszyk zakupowy w lipcu droższy o 5,99% w skali roku

W Legnicka 60C 18-metrowy lokal z wyposażeniem i wykończeniem kosztuje 220-230 tys. zł netto – Stawka wynajmu to 1400-1500 zł miesięcznie przy wynajmie długoterminowym. Wynajem krótkoterminowy może przynieść nawet większe dochody. Zarządzając lokalem na własną rękę, można liczyć na wyższą stopę zwrotu z inwestycji, lecz wiąże się to z koniecznością wkładu czasu i pracy – sygnalizuje Kostiantyn Fedyna.
– Inwestorzy mogą swobodnie wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję – dodaje.

Zysk od wynajmu to jedno. Trzeba także brać pod uwagę wzrost cen na rynku nieruchomości, który rozwija się dynamicznie. Kostiantyn Fedyna przypomina, że w najlepszych rejonach dużych miast ceny nieruchomości potrafią rosnąć o 15% rocznie. To oznacza, że inwestor zarabia na wynajmie oraz korzysta na wzrastającej wartości nieruchomości. – Biorąc pod uwagę te dwie składowe, stopa zwrotu może wynieść, przy ostrożnych prognozach, nawet 10-12% rocznie – szacuje Kostiantyn Fedyna. – Rynek oczywiście nie będzie rósł w nieskończoność. Gdy wyhamuje, a ceny nieruchomości się obniżą, to nieruchomość w bardzo dobrej lokalizacji nie jest tak wrażliwa na te spadki – podkreśla.

Zobacz:  Kolejny ETF na WIG20 od AgioFunds debiutuje na GPW w Warszawie

W aparthotelu Legnicka 60C, oprócz mikroapartamentów, zaprojektowano części wspólne: kawiarnię, recepcję ze strefą co-workingu oraz taras wypoczynkowy na dachu. Projekt wykonała renomowana wrocławska pracownia AP Szczepaniak. Budowa powinna zakończyć się w czwartym kwartale 2021 roku.

Grupa BY MADE to prestiżowe projekty, tysiące metrów zrealizowanych powierzchni i 20 lat doświadczenia w tworzeniu wysokiej klasy budynków. Dzięki bogatemu doświadczaniu trójki inwestorów grupa dostarcza inwestorom kompleksowe i strategiczne wsparcie w zakresie projektowania, budowania i zarządzania nieruchomościami. Wysoki standard usług i szerokie kompetencje grupy przekładają się na sukces w realizacji każdej inwestycji.

BY MADE każdorazowo zapewnia najwyższy standard wykonania i obsługi gotowych obiektów. Inwestorzy BY MADE zrealizowali m.in. szereg inwestycji mieszkaniowych we Wrocławiu i Oławie o łącznej liczbie 352 lokali (Redycka Wrocław, Tymiankowa Wrocław oraz Iwaszkiewicza Oława). Wśród realizacji hotelowych warto wymienić wysokiej klasy projekt hotelowy Red Baron w Świdnicy.

źródło: https://www.bymade.pl/