Opera zajmie się fintechem

Fintech 20

Opera Limited (Nasdaq: OPRA) („Opera”), jeden z wiodących światowych twórców przeglądarek internetowych, oferuje też rozwiązania w dziedzinie contentu, ogłoszeń oraz fintechu gronu ponad 350 milionów aktywnych użytkowników. 27 stycznia norweska spółka ogłosiła finalizację transakcji przejęcia estońskiej firmy Pocosys, a także umowę dotyczącą przejęcia Pocopay, siostrzanej firmy Pocosys, która posiada licencję instytucji płatniczej i świadczy usługi finansowe na terenie Unii Europejskiej. Dzięki tym przejęciom, po Göteborgu w Szwecji, Tallinn stanie się drugim europejskim hubem Opery w zakresie usług fintechowych. 

– Sposób, w jaki korzystamy z usług finansowych online, zaczyna się szybko zmieniać – powiedział Krystian Kolondra, EVP Browsers i European Fintech w Operze. – Widzimy ogromny potencjał dla rozwoju lepszych i łatwiejszych usług. Nie trzeba dodawać, że jesteśmy podekscytowani naszymi przyszłymi planami związanymi z Pocosys.

Dzięki bazie ponad 50 milionów aktywnych użytkowników przeglądarki w Europie, Opera stała się jedną z wiodących firm zajmujących się technologiami konsumenckimi w tej części świata. Duża i stale rosnąca liczba osób korzystających z komputerów i smartfonów aktywnie wybiera przeglądarki Opera, zamiast tych fabrycznie zainstalowanych na ich urządzeniach. Dzięki przejęciu Pocosys, Opera zamierza pozyskać nowe możliwości i umiejętności, które pozwolą na stworzenie synergii pomiędzy przeglądarkami a przedsiębiorstwami fintechowymi.

Zobacz:  Ponad 2 mld zł zainwestowane w polskie start-upy w I półroczu br. Ten rok może się zamknąć kolejnym rekordem

– Jesteśmy bardzo podekscytowani dołączeniem do rodziny Opery – powiedziała Oksana Tolmatshova, CEO firmy Pocosys. – Opera jest wiodącą europejską firmą zajmującą się technologiami konsumenckimi, a nasze rozwiązania pozwolą jej dalej rozwijać unikatową ofertę produktów, wchodząc w zupełnie nowe branże i usługi.

Warunki rynkowe w europejskim sektorze finansowym gwałtownie się zmieniają. Otwarta bankowość umożliwia od niedawna zewnętrznym programistom na tworzenie rozwiązań i aplikacji dla instytucji finansowych. Rynek otwiera się również na nowe banki oraz metody płatności, co sprawia, że możliwe jest dostarczanie nowych i lepszych usług.

– Estonia jest idealnym miejscem, które przyciąga utalentowanych pracowników dla wszelkich europejskich działań fintechowych – powiedział Indrek Neivelt, założyciel Pocosys. – Kraj ten należy do najbardziej zdigitalizowanych gospodarek na świecie i jest kwitnącym centrum dla startupów fintechowych.

Proces przejęcia Pocosys został sfinalizowany 17 stycznia, natomiast Opera nawiązała stosunki handlowe z Pocopay w oczekiwaniu na drugie zamknięcie transakcji, które nastąpi po zatwierdzeniu jej przez Estoński Urząd Nadzoru Finansowego (FSA).