Początkujący programista oczekuje 8000 zł na rękę

coder laptop work

Wielu początkujących programistów poważnie myśli o swojej przyszłości i chce od razu mieć możliwość samodzielnego utrzymania się. Mają wobec przyszłych pracodawców konkretne oczekiwania, nie tylko finansowe. Wybierając firmę kierują się możliwością rozwoju i zdobywania szerokich kompetencji.

Preferowana wysoka pensja i umowa o pracę

Z najnowszych badań No Fluff Jobs, największego portalu rekrutacyjnego w branży IT, wynika, że mężczyźni chcą zarabiać na starcie nawet 8900 zł netto, a kobiety 5792 zł, co oznacza, że mają aż 35 proc. mniejsze oczekiwania finansowe. Juniorzy deklarują, że ich pensje są jednak niższe – w przypadku płci męskiej aż o 52 proc. od preferowanych i wynoszą 4200 zł na rękę, a w przypadku płci żeńskiej o 39 proc. i wynoszą nieco ponad 3511 zł.

Młodzi programiści, którzy mają co najwyżej dwa lata doświadczenia, wolą pracę na etacie. Taką formę zatrudnienia preferuje aż 58 proc. z nich. Ponad 31 proc. chce wykonywać pracę na umowie B2B, zaledwie 7,5 proc. na umowę zlecenie, a niespełna 3,5 proc. deklaruje chęć podpisania umowy o dzieło.

Jednak i tu oczekiwania to jedno, a rzeczywistość drugie. Według No Fluff Jobs 31 proc. juniorów w IT pracuje na umowę zlecenie, mimo że preferencje co do tej umowy wyraził tylko co 13. z nich.

Zobacz:  Jak spłacić zadłużenie w czasach pandemii?

Juniorzy stawiają na rozwój

Z raportu wynika, że 82 proc. juniorów uważa, że w pracy najważniejsza jest możliwość rozwoju. Dlatego poszukują oni różnych sposobów na doszkalanie się i poszerzanie swoich zawodowych horyzontów. Dla 66 proc. najbardziej liczy się atmosfera w pracy, a dla 58 proc. zarobki.  44 proc. ceni sobie także to, czy projekt jest ciekawy i rozwojowy. Najmniej istotnymi aspektami pracy okazały się m.in. możliwość pracy zdalnej (wskazało to 17,5 proc.) czy benefity pozapłacowe (9 proc).

 – Juniorzy chcą pracować w firmach, które oferują im dodatkowe szkolenia, zwracają szczególną uwagę na potencjał pracowników oraz zapewniają ścieżkę zawodowego awansu. Cieszy fakt, że młodzi programiści chcą się rozwijać i zdobywać coraz większe doświadczenie w swojej branży. – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs

Preferowane języki programowania i kompetencje

23 proc. juniorów wskazuje, że ich głównym językiem programowania w pracy jest Java. Nie znaczy to jednak, że rezygnują oni z rozszerzania swoich umiejętności o inne opcje. Młodzi programiści mogą pochwalić się także znajomością JavaScriptu (20 proc.), Pythona (18 proc.) oraz C# (12 proc.).

Zobacz:  Organ nie chciał zwrócić spółce VAT, bo nie wierzył w jej pomysł, a i wspólnicy byli za młodzi

– Warto podkreślić, że wśród młodych adeptów branży IT znajdziemy również tych, którzy specjalizują się w stosunkowo młodych językach programowania np. Kotlinie czy R. Jeśli chodzi o specjalizacje to juniorzy głównie pracują  w obszarach: Backend, Testing oraz Frontend. Już 8 proc. przebadanych przez nas juniorów pracuje także w obszarze Mobile – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs

Z badań No Fluff Jobs wynika także, że tylko co 12. początkujący programista uznaje pracę za skuteczne źródło nauki. W grupie średniozaawansowanych (midów) tylko co 5. Wiedzę i kompetencje młodzi programiści czerpią głównie z sieci – ponad 27 proc, szuka inspiracji w tutorialach internetowych, a 19,5 proc. w kursach online. Studia informatyczne i pokrewne są równie powszechne jako źródło wiedzy  – wskazało je 21 proc. badanych, zaś 12 proc. stawia na szkoły programowania. Za skuteczne źródło nauki jedynie 8 proc. uważa pracę w zawodzie, choć chcą i podejmują ją dość szybko. Najmniej atrakcyjnymi opcjami, z których młodzi programiści mogą zdobywać kompetencje, są projekty Open Source oraz szkolenia firmowe.

Zobacz:  Wynagrodzenia w IT coraz wyższe. Pracodawcy walczą o talenty benefitami sięgającymi 100 tys. zł

Młodzi idą z duchem czasu i oczekują coraz więcej

Najnowszy raport No Fluff Jobs „Pierwsze kroki w IT. Oczekiwania młodych programistów” pokazuje trzy istotne trendy obecne u młodych pracowników branży IT. Osoby z co najwyżej dwuletnim stażem mają jasno sprecyzowane oczekiwania co do swojej kariery: chcą mieć możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, deklarują chęć otrzymywania wysokiego, satysfakcjonującego wynagrodzenia i liczą, że praca da im liczne okazje do rozwoju.

No Fluff Jobs rewolucjonizuje od dawna rynek rekrutacji IT w Polsce – jako pierwszy i jedyny portal wymaga od pracodawców publikacji widełek płacowych w każdym z ogłoszeń rekrutacyjnych. Stąd wiele danych co do wysokości oferowanych juniorom zarobków, form zatrudnienia czy specjalizacji, w których pracują zostało pozyskanych z danych wewnętrznych tego największego w Polsce serwisu rekrutacyjnego.

Dane na temat oczekiwań początkujących programistów pochodzą z Ankiety “Zarobki w IT” przeprowadzonej przez No Fluff Jobs w dniach 22.07- 26.10.2019 roku na próbie 2130 osób.