Finanse, waluta, emigracja

Powroty.gov.pl: rekordowa liczba zapytań od emigrantów

airport 3511342 1280 - Powroty.gov.pl: rekordowa liczba zapytań od emigrantów

Serwis powroty.gov.pl to baza informacji dla osób mieszkających za granicą, zainteresowanych organizacją powrotu do kraju. Jest zestawem porad dotyczących formalności koniecznych do dopełnienia przed i po powrocie, pracy, działalności gospodarczej, zdrowia, świadczeń społecznych.

W ciągu pierwszej połowy tego roku w rządowym serwisie powroty.gov.pl odnotowano więcej zapytań od emigrantów rozważających ponowną przeprowadzkę do Polski niż w całym roku 2018. Najczęściej szukają informacji na temat świadczeń przysługujących po powrocie do kraju.

Uruchomiony w 2008 roku serwis powroty.gov.pl to baza informacji dla osób mieszkających za granicą, zainteresowanych organizacją powrotu do kraju. Jest zestawem porad dotyczących formalności koniecznych do dopełnienia przed i po powrocie, pracy, działalności gospodarczej, zdrowia, świadczeń społecznych, a nawet kwestii z zakresu psychologii.

Jakie jest faktyczne zainteresowanie wiedzą nt. konsekwencji powrotu, po raz pierwszy pokazywaliśmy w 2017 roku, w kilkanaście miesięcy po referendum ws. brexitu. Z danych udostępnionych nam wówczas przez redakcję powroty.gov.pl wynikało, że emigranci przesyłają średnio od kilkudziesięciu do ponad stu zapytań. Przez poprzednie 5,5 roku do redakcji skierowano ich 5,8 tys.

Zobacz:  Sprzedaż na Amazonie - problem z rozliczaniem podatku VAT

Tylu pytań jeszcze nie było

Nowe dane pokazują, że liczba zapytań wysyłanych do Zielonej Linii (obsługuje serwis Powroty) w ostatnich latach rośnie wręcz lawinowo. Od stycznia do sierpnia br. włącznie odnotowano ich już blisko 2 tysiące, podczas gdy w całym 2008 roku było ich 1,2 tysiąca, niewiele więcej niż w oku 2017 (1,1 tys.). To właśnie rok 2017 okazał się przełomem, w poprzedzających go dwunastu miesiącach liczba zapytań sięgała raptem pół tysiąca.

Niezmiennie od momentu powstania portalu najwięcej zapytań dotyczy świadczeń przysługujących powracającym do kraju – tak jest w blisko co trzeciej próbie pozyskania dodatkowych informacji. Inne popularne w treści zapytań zagadnienia to: organizacja przeprowadzki, podatki i kwestie związane z przenosinami całej rodziny (w tym m.in. organizacja szkoły dla dzieci itp.). Jak wskazuje redakcja powroty.gov.pl w ciągu ostatnich trzech lat czytelniczym hitem jest sekcja poświęcona organizacji powrotu z Wielkiej Brytanii („Formalności przed powrotem z Wielkiej Brytanii„).

Zobacz:  Wypłata z bankomatu może kosztować nawet kilkaset złotych

Więcej na: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wroce-do-Polski-i-co-dalej-Rekordowa-liczba-zapytan-od-emigrantow-7743080.html